Vyberte nejkrásnější strom. Zasadíte tak další zeleň

Pavel Baroch
1. 8. 2009 19:30
Nadace Partnerství vyhlásila další ročník ankety o Stromu roku
Foto: Nadace Partnerství

Praha - V zemi rostou miliony stromů, ovšem jen dvanáct z nich se může stát letošním Stromem roku.

Nadace Partnerství vyhlásila další ročník tradiční soutěže. Porota už do finále vybrala dvanáct stromů z celé republiky. Z nich pak lidé hlasováním zvolí vítěze.

"Cílem ankety je nejen upozornit na zajímavé stromy, ale zdůraznit potřebu ochrany přírody a péči o ni," stojí v prohlášení Nadace Partnerství.

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno, výtěžek putuje do veřejné sbírky na vysazování nových stromů.

"Do loňského ročníku ankety se zapojilo rekordních 87 tisíc lidí a výtěžek veřejné sbírky dosáhl 620 tisíc korun," uvedla koordinátorka ankety Adéla Badáňová. Získané peníze umožnily letos na jaře vysázet stromy na 29 místech republiky.

Strom roku 2008
Strom roku 2008 | Foto: Nadace Partnerství

Hlasovat můžete pomocí krátké textové zprávy, jejiž cena je 30 korun. Druhou možností je objednat si u Nadace Partnerství za 60 korun hlasovací arch. Přesný návod najdete ZDE. Hlasovat je možné od 1. srpna do 10. října. 

Žižka tančil v koruně lípy

Stromy jsou staré stovky let. Dvanáct finalistů, které porota vybrala z 65 nominovaných stromů, má i velmi zajímavou historii.

Například Lípa v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova na první pohled zaujme dlouhými vodorovnými větvemi, které musí být podepřené sloupky.

V dávných časech byla prý na větvích umístěna dřevěná deska - taneční parket zámeckého panstva. V koruně stromu si podle pověsti zatančil i Jan Žižka.

Úkryt před nechtěným ženichem

Žeberská lípa ve Vysoké Peci nedaleko Chomutova zase posloužila děvčeti jako úkryt. Pověst vypráví, že se mladá vesnická dívka schovala do dutiny stromu, aby unikla bohatému, avšak nechtěnému ženichovi - hradnímu pánovi.

Lípa v Hradišti na Znojemsku zase proslula příběhem o vážně nemocné ženě. Podle pověsti poklekla právě u tohoto stromu, který jí ukázal cestu do nedalekého kláštera, kde se ženě dostalo pomoci.

Žena pak jako své poděkování nechala poblíž stromu postavit nevelkou kapličku. Od té doby se lípě říká Samaritánka.

Vybrat svůj strom můžete i na Aktuálně.cz

Svou anketu nezávisle na oficiální soutěži Nadace Partnerství uspořádala pro své čtenáře i redakce Aktuálně.cz. Až do října můžete vybírat strom, který se vám nejvíce líbí.

Hlasování na Aktuálně.cz nebude mít žádný vliv na oficiální anketu Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství.

 

Právě se děje

Další zprávy