Vyberte nejkrásnější strom. Zasadíte tak další zeleň

Pavel Baroch
1. 8. 2009 19:30
Nadace Partnerství vyhlásila další ročník ankety o Stromu roku
Foto: Nadace Partnerství

Praha - V zemi rostou miliony stromů, ovšem jen dvanáct z nich se může stát letošním Stromem roku.

Nadace Partnerství vyhlásila další ročník tradiční soutěže. Porota už do finále vybrala dvanáct stromů z celé republiky. Z nich pak lidé hlasováním zvolí vítěze.

"Cílem ankety je nejen upozornit na zajímavé stromy, ale zdůraznit potřebu ochrany přírody a péči o ni," stojí v prohlášení Nadace Partnerství.

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno, výtěžek putuje do veřejné sbírky na vysazování nových stromů.

"Do loňského ročníku ankety se zapojilo rekordních 87 tisíc lidí a výtěžek veřejné sbírky dosáhl 620 tisíc korun," uvedla koordinátorka ankety Adéla Badáňová. Získané peníze umožnily letos na jaře vysázet stromy na 29 místech republiky.

Strom roku 2008
Strom roku 2008 | Foto: Nadace Partnerství

Hlasovat můžete pomocí krátké textové zprávy, jejiž cena je 30 korun. Druhou možností je objednat si u Nadace Partnerství za 60 korun hlasovací arch. Přesný návod najdete ZDE. Hlasovat je možné od 1. srpna do 10. října. 

Žižka tančil v koruně lípy

Stromy jsou staré stovky let. Dvanáct finalistů, které porota vybrala z 65 nominovaných stromů, má i velmi zajímavou historii.

Například Lípa v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova na první pohled zaujme dlouhými vodorovnými větvemi, které musí být podepřené sloupky.

V dávných časech byla prý na větvích umístěna dřevěná deska - taneční parket zámeckého panstva. V koruně stromu si podle pověsti zatančil i Jan Žižka.

Úkryt před nechtěným ženichem

Žeberská lípa ve Vysoké Peci nedaleko Chomutova zase posloužila děvčeti jako úkryt. Pověst vypráví, že se mladá vesnická dívka schovala do dutiny stromu, aby unikla bohatému, avšak nechtěnému ženichovi - hradnímu pánovi.

Lípa v Hradišti na Znojemsku zase proslula příběhem o vážně nemocné ženě. Podle pověsti poklekla právě u tohoto stromu, který jí ukázal cestu do nedalekého kláštera, kde se ženě dostalo pomoci.

Žena pak jako své poděkování nechala poblíž stromu postavit nevelkou kapličku. Od té doby se lípě říká Samaritánka.

Vybrat svůj strom můžete i na Aktuálně.cz

Svou anketu nezávisle na oficiální soutěži Nadace Partnerství uspořádala pro své čtenáře i redakce Aktuálně.cz. Až do října můžete vybírat strom, který se vám nejvíce líbí.

Hlasování na Aktuálně.cz nebude mít žádný vliv na oficiální anketu Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství.

 

Právě se děje

před 15 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

Další zprávy