VV podaly trestní oznámení na vládu kvůli automatům

Domácí Domácí
26. 2. 2013 11:22
Vláda toleruje vyšší sázky, než povoluje zákon o loteriích, říká Vít Bárta
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věci veřejné podaly kvůli videoterminálům trestní oznámení na Nečasovu vládu.

Podle opoziční strany vláda toleruje vyšší sázky, než povoluje zákon o loteriích.

„Stav, kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon, nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů", uvedl předseda strany Vít Bárta.

Na co přesně VV upozorňují? "Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1000 Kč, přestože zákon umožňuje 2, 5 nebo 50 Kč. Maximální hodinová prohra činí 252 000 Kč, přestože loterijní zákon připouští 1000, 2000 nebo 10 000 Kč.

V neposlední řadě, zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky," sdělila strana na tiskové konferenci.

Proti kritice ze strany VV se následně ohradilo ministerstvo financí.

"Důrazně se ohrazujeme proti lžím, že by MF podporovalo hazard či v této oblasti zůstávalo nečinné. Jen za uplynulý rok se podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo asi 20 tisíc povolení," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ombudsmanovo vyjádření bylo podle Jakoba součástí materiálu při opětovném projednávání návrhu na vládě.

"Co se úpravy limitů technických herních zařízení týče, je tato otázka řešena komplexně legislativní cestou, a to v návrhu nového zákona o provozování sázkových her," dodává.

Véčka rovněž vytvořila srovnávací aplikaci, která má názorně ukázat, za jaký časový úsek je možné prohrát průměrný plat.

"Výsledkem tohoto nepochopitelného jednání je přes jeden milion exekucí, třicetimiliardová přímá ztráta každý rok pro českou společnost, minimálně sto tisíc lidí přímo závislých na hazardu a dalších jeden a půl milionu občanů negativně ovlivněných hazardem a gamblingem. Jen pro představu každý patologický hráč svým počínáním negativně ovlivní až 15 lidí ve svém okolí. I tomuto aktivně nahrává vláda České republiky," dodává poslanec VV Michal Babák.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy