VV podaly trestní oznámení na vládu kvůli automatům

Domácí Domácí
26. 2. 2013 11:22
Vláda toleruje vyšší sázky, než povoluje zákon o loteriích, říká Vít Bárta
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věci veřejné podaly kvůli videoterminálům trestní oznámení na Nečasovu vládu.

Podle opoziční strany vláda toleruje vyšší sázky, než povoluje zákon o loteriích.

„Stav, kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon, nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů", uvedl předseda strany Vít Bárta.

Na co přesně VV upozorňují? "Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1000 Kč, přestože zákon umožňuje 2, 5 nebo 50 Kč. Maximální hodinová prohra činí 252 000 Kč, přestože loterijní zákon připouští 1000, 2000 nebo 10 000 Kč.

V neposlední řadě, zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky," sdělila strana na tiskové konferenci.

Proti kritice ze strany VV se následně ohradilo ministerstvo financí.

"Důrazně se ohrazujeme proti lžím, že by MF podporovalo hazard či v této oblasti zůstávalo nečinné. Jen za uplynulý rok se podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo asi 20 tisíc povolení," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ombudsmanovo vyjádření bylo podle Jakoba součástí materiálu při opětovném projednávání návrhu na vládě.

"Co se úpravy limitů technických herních zařízení týče, je tato otázka řešena komplexně legislativní cestou, a to v návrhu nového zákona o provozování sázkových her," dodává.

Véčka rovněž vytvořila srovnávací aplikaci, která má názorně ukázat, za jaký časový úsek je možné prohrát průměrný plat.

"Výsledkem tohoto nepochopitelného jednání je přes jeden milion exekucí, třicetimiliardová přímá ztráta každý rok pro českou společnost, minimálně sto tisíc lidí přímo závislých na hazardu a dalších jeden a půl milionu občanů negativně ovlivněných hazardem a gamblingem. Jen pro představu každý patologický hráč svým počínáním negativně ovlivní až 15 lidí ve svém okolí. I tomuto aktivně nahrává vláda České republiky," dodává poslanec VV Michal Babák.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy