Vulgární urážka není kritika. Umělec Černý musí Knížákovi zaplatit 100 tisíc, rozhodl soud

ČTK ČTK
23. 2. 2016 14:59
Vrchní soud v Praze rozhodl, že výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za urážku v dokumentu České televize. Rozhodnutí je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle Knížáka ho Černý vulgárním útokem úmyslně znevážil, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost. Umělec má navíc Knížákovi zaplatit dalších zhruba 53 tisíc korun, což jsou náklady na zastoupení v soudním řízení.
Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Protivánek

Praha - Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za urážku v dokumentu České televize (ČT). Dnes o tom už potřetí rozhodl pražský vrchní soud.

Rozhodnutí je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, který v minulosti rozsudek odvolacího soudu dvakrát zrušil.

Černý Knížáka počátkem roku 2011 označil v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného kriploidního č****a". Podle Knížáka ho tím chtěl výtvarník úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Vrchní soud opakovaně dospěl k závěru, že použité hrubé výrazy zasahují do osobnostních práv natolik, že pouhá omluva není dostačující satisfakcí. Předseda odvolacího senátu Karel Podolka citoval z několika rozsudků jiných tuzemských i evropských soudů, které za urážku rovněž přiznaly finanční satisfakci.

Kritika nemá zesměšňovat

Podle těchto rozsudků nemůže být cílem kritiky zesměšnění, urážka nebo pomluva, což se podle soudu stalo i ve sporu Knížáka s Černým.

Urážka, kterou Černý v dokumentu vyslovil, podle soudu splňuje parametry pro získání finančního zadostiučinění. "Cílem nebyla kritika, ale nepochybně přímý útok na čest a důstojnost osoby žalobce," zdůraznil při zdůvodnění rozsudku Podolka.

Umělec má navíc Knížákovi zaplatit dalších zhruba 53 tisíc korun, což jsou náklady na zastoupení v soudním řízení, které vyčíslil Knížákův advokát.

Soudce se opřel i do ČT, která podle něj při vysílání dokumentu hrubým a zásadním způsobem selhala. Televize byla původně i druhým účastníkem sporu. Už v minulosti se stejně jako Černý Knížákovi omluvila. Nyní soud řešil pouze nárok na finanční odškodnění ze strany známého českého výtvarníka.

Spory mezi oběma umělci jsou letité. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

Sbírka grafiky a kresby spravuje na 250 tisíc děl, pokud by se nezjistilo 30 věcí, považoval bych to za zázrak, říká exšéf NG Milan Knížák. Jiří Fajt podle něj ničemu nerozumí a do galerie nepatří. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy