Pořad na Vltavě porušil zákon, tvrdí rozhlasová rada. Bylo to pochybení, řekl Zavoral

Michaela Dvořáková
29. 8. 2018 17:15
Kritizovaný pořad "Ahoj! Aneb na počátku byla voda!" odvysílala 7. července stanice Vltava. Jeho obsahem byl i úryvek z knihy Linie krásy britského spisovatele Alana Hollinghursta.
Za pochybení považuje ředitel Českého rozhlasu René Zavoral odvysílání červencového pořadu o koupání, v němž zazněly údajné vulgarismy.
Za pochybení považuje ředitel Českého rozhlasu René Zavoral odvysílání červencového pořadu o koupání, v němž zazněly údajné vulgarismy. | Foto: ČTK

Praha - Český rozhlas porušil podle Rady ČRo zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, když v červenci odvysílal pořad obsahující údajné vulgarismy. Generální ředitel ČRo René Zavoral připustil, že pořad neměl být v dopoledních hodinách odvysílán bez upozornění, že je nevhodný pro děti a mladistvé. Stanovisko rady ČRo je ale pouze informativní, o věci v září rozhodne velká vysílací rada.

"Pokud se někdo bude točit na tom, že jednotlivá slova jako pták nebo koule nejsou vulgarity a nemohou děti nijak ovlivnit, tak dle mého musíme toto posuzovat podle daného kontextu. A ten kontext vulgární byl," řekla předsedkyně rady ČRo Hana Dohnálková. Podle ní se tak Český rozhlas dopustil porušení zákona. Na její výzvu rada Českému rozhlasu doporučila, aby se do budoucna vysílání vulgarit a nevhodných pořadů v čase mezi 6. a 22. hodinou vyvaroval.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral považuje na základě právní analýzy obsahu pořadu jeho odvysílání za pochybení. A to i přesto, že podle jejích závěrů samotné pojmy "koule" nebo "penis" vulgární nejsou.

"Považuji za nevhodné vysílat tuto část v dopoledních hodinách. Pokud už ano, a i tady bych byl velmi opatrný, tak celé pásmo mělo být označeno tím, že obsahuje úryvky, které nejsou vhodné pro děti a mladistvé," vyjádřil se. Zdůraznil nicméně, že nehodnotí samotnou uměleckou hodnotu citovaného díla.

Kritizovaný pořad "Ahoj! Aneb na počátku byla voda!" odvysílala 7. července stanice Vltava. Jeho obsahem byl i úryvek z knihy Linie krásy britského spisovatele Alana Hollinghursta. Ten v plavecké literární scéně popisuje mužské tělo a "…provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník."

Jedna z posluchaček následně napsala na Facebook příspěvek, v němž se ohradila proti údajné vulgaritě pořadu. "Jste veřejnoprávní stanice, placená z daní, jak proboha můžete vysílat takovou s..čku v deset dopoledne??? A ne, nejsem nikterak vulgární, protože jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá," uvedla v něm.

Pobouřená reakce vyvolala proti odvysílanému pořadu nevoli i mezi radními Českého rozhlasu. Předsedkyně rady Dohnálková záhy řekla, že požádají šéfredaktora Vltavy Petra Fischera o vysvětlení. Místopředseda rady Jiří Vejvoda na konto pořadu uvedl, že je to "drsné maso".

Jiří Kamen, redaktor stanice Vltava a spoluautor pořadu o plavání, ale hodnocení pořadu jako pornografického odmítl. "Pasáže, které v pořadu zazněly, nejsou obscénní ani mimo prostor románu, tedy umění," napsal v článku na webu rozhlasové stanice. "S erotikou nebo s vulgarismy zacházíme velmi obezřetně," dodal.

Velká vysílací rada se bude nyní zabývat tím, zdali odvysíláním pořadu "Ahoj Aneb na počátku byla voda!" porušil Český rozhlas zákon.

Pořad trval dvě hodiny, nazval bych ho lyrickým zamyšlením nad tématem vody a plavání, nic víc to není, říká šéf ČRo Vltava Petr Fischer. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy