Akce k výročí NATO: Vojáci ukážou techniku, promluví státníci, bude se i demonstrovat

Iva Studená
12. 3. 2019 8:42
Česká republika si v úterý 12. března připomíná dvacáté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Spolupráci s NATO navázalo Česko krátce po Sametové revoluci, když tehdejší politici hledali spojenectví, které by ochránilo nově vzniklou demokracii a svobodu v zemi. Po pětileté spolupráci podepsali čeští představitelé Washingtonskou dohodu, díky které se NATO rozšířilo o první tři postkomunistické státy - Česko, Polsko a Maďarsko. Podívejte se, kde a jak se bude výročí připomínat.
Mnozí hlasitě vyzývali prezidenta Klause, aby je přišel podpořit. Po chvíli pak tuto akci prohlásili za ukončenou a než odešli, rozloučili se zpěvem hymny České republiky.
Mnozí hlasitě vyzývali prezidenta Klause, aby je přišel podpořit. Po chvíli pak tuto akci prohlásili za ukončenou a než odešli, rozloučili se zpěvem hymny České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha, Klárov, 16:00

Svůj nesouhlas s fungováním NATO mohou jeho odpůrci vyjádřit na protestním shromáždění na pražském Klárově. Akci pořádá Iniciativa NE základnám ČR, České mírové hnutí, České mírové fórum, Nezávislá media, Vojáci proti válce a Alternativa zdola.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy