Všichni tvrdí, že volby vyhráli, nezvítězil ale nikdo. Výrazně poskočila jen SPD

Radek Dragoun Radek Dragoun
26. 9. 2022 5:30
Za vítěze komunálních a senátních voleb 2022 se s výjimkou Pirátů považují všechny sněmovní strany, nebo svůj výsledek alespoň úspěchem nazývají. Vládní strany sice zvítězily v Praze a Brně, jinak ale ve velkých městech bodovalo opoziční ANO. To sice volby označovalo za referendum o současné vládě, voliči ale nedali nijak zvlášť najevo, že s kabinetem Petra Fialy z ODS nesouhlasí.
Foto: Aktuálně.cz

Šestnáct let stál v čele Mladé Boleslavi primátor Raduan Nwelati z ODS. Město, kde sídlí nejvýznamnější česká firma - automobilka Škoda, bylo s nynější vládní stranou pevně spojené. Stejně jako severočeské Teplice, které od pádu komunistického režimu vedl Jaroslav Kubera. Když se stal předsedou Senátu, předal radnici Hynku Hanzovi, kterého na post primátora dlouhodobě připravoval. Po víkendových volbách ale hrozí, že občanští demokraté o svá tradiční města přijdou, v obou zvítězilo opoziční ANO.

"Lidé akceptovali naši výzvu, aby brali komunální volby jako referendum o nejhorší vládě od vzniku samostatného Česka," prohlásil jeho předseda Andrej Babiš. 

Hnutí bývalého premiéra získalo nejvíce hlasů i v dalších 17 ze 30 největších měst. Místopředsedu Karla Havlíčka výsledek inspiroval k prohlášení, že ANO je jasným vítězem voleb. Svoji pozici ale nijak výrazně nevylepšilo, v 17 největších městech posbíralo nejvíce hlasů už v roce 2018. 

"Nebyly to lehké volby pro vládní strany. Voliče neztrácíme, naopak posilujeme," hodnotil letošní výsledek stran kabinetní koalice premiér Petr Fiala z ODS. Lidé šli k urnám ve chvíli, kdy Česko - stejně jako celou Evropu - trápí zdražování energií, potravin či pohonných hmot. Podobné krize většinou vládním stranám nepřejí a nahrávají naopak opozici.

Občanští demokraté porazili ANO v Českých Budějovicích, kde úřaduje populární jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS. Ve straně patří k názorovým oponentům šéfa Fialy a často se vyjadřuje k celostátním tématům. V jihočeské metropoli získala ODS přes 29 procent hlasů, což se jí nepodařilo v žádném jiném velkém městě.

K jasnému úspěchu, o němž hovoří bývalý vicepremiér Havlíček, by však ANO potřebovalo více bodovat také ve dvou největších městech země - v Praze a v Brně. Přestože v hlavním městě dopadlo lépe než před čtyřmi lety, troufalo si před volbami na více. Devatenáct procent přinesl hnutí poslanec Patrik Nacher, kterého Babiš při posledních volbách v čele pražské kandidátky na poslední chvíli nahradil podnikatelem Petrem Stuchlíkem.

"Skončili jsme druzí, minule jsme byli pátí. Všechny průzkumy za poslední dva měsíce, krom jednoho, nás podsekly. Takže to beru jako úspěch," uvedl po sečtení hlasů Nacher.

V Brně si ANO pohoršilo

V Brně si ANO dokonce pohoršilo. Hnutí se tu potýká s dopadem korupční kauzy Stoka kolem bývalého místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly. Dostalo jen 20 procent hlasů, ztratilo pět mandátů z 18 a zřejmě opět skončí v opozici. 

Nejlépe ze všech soupeřících stran zvládlo ANO první kolo souběžně konaných senátních voleb. Křeslo za Bruntál obhájil lékař Ladislav Václavec, do druhého kola postoupilo dalších 18 kandidátů ANO. Úspěch ale nemají zaručený. "Příznivci vládních stran chodí k senátním volbám spíš než voliči hnutí ANO. Babiš bude mít problém mobilizovat voliče," varoval politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Historie mu dává za pravdu. Před šesti roky uspěli ve druhém kole jen tři Babišovi kandidáti ze 17, před dvěma roky dokonce jen jeden z devíti. I kdyby se hnutí ANO podařilo výjimečné kolo, s parlamentní politikou by to příliš nepohnulo. Vládní koalice má před volbami v horní komoře jasnou většinu 63 senátorů z celkových 81.

O volebním úspěchu ale mluví i další, nejen opoziční ANO. Vládní koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL sice v celém Česku ztratila 306 zastupitelů a v hlavním městě zůstala hluboko za očekáváním, obecně ale v krajských městech posílila. I přes opoziční burcování nespokojených voličů zasažených rychlým růstem životních nákladů. "Ve srovnání se situací před čtyřmi lety je posun výrazný, voliči si nenechali vnutit teze o referendu o práci vlády. Pokud k tomu tak přistupovali, tak ji ocenili a já jim za to děkuji," uvedl premiér Fiala. 

Svoboda si dovede představit spolupráci s Hřibem

V hlavním městě získalo Spolu vedené bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou z ODS nejvíce hlasů a do jednání o magistrátní koalici půjde s tím, že by její lídr měl být primátorem. Osmasedmdesátiletý politik a lékař přes ostré předvolební útoky uvádí, že si dovede představit spolupráci i s končícím pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. "Když děláte lékaře tak dlouho jako já, někdy musíte operovat různé lidi," řekl serveru Seznam Zprávy.

Volebním úspěchem se chlubí i předseda lidovců Marian Jurečka, jehož strana zůstává nejúspěšnější v počtu získaných mandátů. Jakýkoli jiný výsledek by ale pro KDU-ČSL byl velkým selháním. Výjimečně silnou voličskou základnu má v malých obcích, především na jižní Moravě, kde jí chybí konkurence. Do voleb vyslali lidovci 13,5 tisíce kandidátů, ze všech stran nejvíce. Druhý nejvyšší počet měla ODS, nejsilnější opoziční hnutí ANO nasadilo pouhou polovinou lidoveckého počtu, šest tisíc kandidátů. 

Také Jurečka hodnotí výsledek optikou nynější těžké sociální situace. "S ohledem na to, jakou krizi a jaké problémy vládní strany řeší, bylo pro nás obtížné výsledky obhajovat. Lidé na nás pohlíží daleko víc kriticky," prohlásil vicepremiér Fialova kabinetu.

Ostatním se dařilo méně

Dalším vládním stranám se dařilo méně. Starosty a nezávislé výrazně poškodila korupční kauza Dozimetr, v níž figuruje jejich dlouholetý přední člen, bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a zakázky pražského dopravního podniku. Před čtyřmi lety měli Starostové v celém Česku 2601 zastupitelů, po víkendových volbách o 747 oslabili, mají jen o stovku více než opoziční ANO. 

Propadli i ve volbách do Senátu, ve druhém kole mají jen čtyři kandidáty. "Nebudu nalhávat, že jsme spokojeni. Pro příští senátní volby je k zamyšlení, zda se neúčastnit širších koalic," řekl předseda strany a ministr vnitra Vít Rakušan. Například až čtvrtý skončil na Karlovarsku současný místopředseda Senátu Jan Horník. 

Přes ztrátu důvěry způsobenou korupční kauzou ale Starostové s obměněnou kandidátkou zabojovali v Praze. Tedy na místě, kterého se Dozimetr týká. Strana získala 7,8 procenta hlasů, zhruba tolik, co jí přisuzovaly průzkumy před vypuknutím kauzy. 

Takřka o čtvrtinu komunálních mandátů napříč Českem přišli Piráti, zastupitele získali hlavně v Praze. V celé zemi jich uspělo 274, z toho v hlavním městě 80. Jinde se jim nedařilo. Až třetí skončili i v Mariánských Lázních, kde se v roce 2014 stal Vojtěch Franta prvním pirátským starostou v Česku. Od té doby dvanáctitisícové město na Chebsku starostu z jiné partaje nemělo. To se teď může změnit. Piráti také propadli v senátních volbách.

V Praze chtějí jednat o pokračování na radnici s vítězným uskupením Spolu pro Prahu vedeným ODS. "Chceme vytvořit širokou koalici demokratických stran. To znamená nejen vládní půdorys, ale i Prahu Sobě," uvedl končící primátor Hřib s odkazem na hnutí radního Jana Čižinského, které bylo v radě města společně s Piráty v posledním volebním období.

Úspěchy SPD

Výrazný zisk naopak zaznamenala SPD. "Po sečtení všech pro a proti bude stranou, která nejvíce vydělala," uvedl politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zatímco před čtyřmi lety strana získala jen 161 zastupitelů, letos jich má skoro třikrát více, předběhla TOP 09, Piráty i komunisty. Navíc se jí dařilo i ve všech krajských městech.

Rozjíždějící se povolební vyjednávání ukážou, zda se stranou Tomia Okamury budou chtít ostatní na radnicích vládnout. Dosud se k tomu neměli. To, že strana šíří nenávist, opakovaně zmiňují i zprávy ministerstva vnitra o extremismu. Vznikající plzeňskou koalici tvořenou ANO, Piráty a STAN s podporou dvou zastupitelů SPD kritizovali šéf Pirátů Ivan Bartoš i předseda Starostů Rakušan. 

Za úspěchem Okamurovy strany stojí podle politologa Charváta nespokojenost voličů i agresivní protivládní kampaň hnutí ANO. "Voliči si to vyhodnotili tak, že tím, kdo dlouhodobě razí nesmlouvavý, razantní a agresivní přístup, je Okamura, a dali hlas jemu," řekl expert.

Část antisystémových voličů získala SPD podle odborníků od komunistů. Ti jsou společně se sociálními demokraty jednoznačnými poraženými. Obě strany ztratily více než polovinu zastupitelů. ČSSD uspěla jen v některých svých tradičně silných městech, které vedou její známé osobnosti - v Karviné, Bohumíně či v Náchodě.

 

Právě se děje

Další zprávy