Všichni psi budou mít čipy. Povinně, plánuje poslankyně

Martina Machová Martina Machová
19. 8. 2011 19:38
Witoszová (TOP 09) chce záměr prosadit do české legislativy. Právníci: Je to neprůchodné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Povinné čipování psů plánuje prosadit do české legislativy skupina poslankyň vládní TOP 09. Autorka návrhu Renata Witoszová míní, že se tím podaří odhalovat pachatele týrání zvířat.

Jako nejvhodnější pro svůj záměr severomoravská poslankyně vidí právě projednávanou novelu občanského zákoníku, podle které již zvíře nemá být nadále považováno za věc.

Od povinného čipování domácích zvířat si Witoszová slibuje lepší ochranu, protože z čipu bude zřejmé, komu zvíře patří. Stát by pak zpravoval registr, ve kterém by byla zvířata, v prvopočátku zejména psi, monitorováni. 

"Zákon, který určuje sankce za týrání zvířat, máme, ale měli bychom se také postarat o to, aby pachatelé těchto hrozných činů nezůstali anonymní a nepotrestaní," míní.

"Zodpovědní lidé mají o své psy zájem a měli by se o ně dobře starat, proto by jim ani čipování nemělo vadit, ba naopak," argumentuje politička.

Na příslušné změně podle vlastních slov spolupracuje se stranickou kolegyní Ludmilou Bubeníkovou a podporu čeká i od vlivné členky sněmovny, rovněž z TOP 09 Vlasty Parkanové.

Poslankyně TOP09 Renáta Witosztová
Poslankyně TOP09 Renáta Witosztová | Foto: TOP 09

Nápad není ojedinělý

Witoszová návrhem reaguje na informace některých zájmových organizací, které tvrdí, že největší problém je dohledat majitele psů, kteří ubližují svým vlastním zvířatům. Dalším jejím zdrojem jsou policejní statistiky, které ukazují, že se policii daří vypátrat jen každého druhého pachatele případů týrání, jenž se jí dostanou na stůl.

S obdobným návrhem se pak již delší dobu zabývá i Nadace na ochranu zvířat, která na legislativní změně spolupracuje s českými útulky.

"Jsou to dvě spojité nádoby," tvrdí o ochraně zvířat a jejich povinným registrováním a tedy i čipováním Pavla Dorničová z Nadace.

"Čipování ovšem musí být podpořeno registrací zvířat. V současnosti se psi čipují, neexistuje ovšem registr a dohledání záleží jen na veterináři, u kterého je zvíře očipováno," dodává.

Justice: Návrh je neprůchodný

Ministerstvo spravedlnosti, které je garantem občanského zákoníku, se zatím k poslanecké iniciativě Witoszové staví spíše odmítavě.

"Nejde o předmět soukromého práva, respektive o soukromoprávní vztahy, ale o případnou veřejnoprávní regulaci. Pokud by se někdo snažil včlenit tyto věci do soukromoprávního kodexu, domníváme se, že nebude mít šanci na úspěch," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, do jaké míry by bylo nápadu nakloněno, šéf jeho tiskového odboru Jiří Hovorka.

Dosud čipování psů řešily pouze městské vyhlášky. Takové nařízení platí například v Praze, České Lípě nebo v severomoravském Krnově a Karviné. Čipovaní či alespoň tetovaní musí být psi i při výjezdu do zahraničí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy