VŠE chce útoky ospravedlnit, že u nich učí usvědčený plagiátor, říká proděkan z UK

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 5. 2020 16:49
Zaměstnanci Národohospodářské fakulty VŠE pronesli vůči naší fakultě urážlivé výroky a vyfabulovaná obvinění, píše jejímu děkanovi v otevřeném dopise děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Pullmann. Právní kroky však nakonec univerzita nechystá, za rozhodnutím v kauze plagiátorství profesora Martina Kováře však i nadále stojí.
Budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | Foto: Wikimedia/VitVit (CC BY-SA)

"Urážlivý útok některých zaměstnanců Národohospodářské fakulty na naši fakultu je bezprecedentní. Nic takového v českém vysokém školství nepamatuji. Tudíž jsme dospěli k závěru, že je potřeba bránit Univerzitu Karlovu a její Filozofickou fakultu a dát veřejnosti jasně najevo, že tohle není přijatelné a nemělo by se to opakovat," vysvětlil Aktuálně.cz proděkan Filozofické fakulty Daniel Soukup, proč se rozhodli napsat otevřený dopis.

Dopis děkana Pullmanna reaguje na závěry etické komise Národohospodářské fakulty VŠE, podle které se profesor Martin Kovář nedopustil plagiátorství, přestože Univerzita Karlova dospěla k jinému závěru.

Podle členů etické komise na VŠE navíc šlo ze strany nejstarší české univerzity o účelovou snahu o Kovářovu likvidaci. Proděkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík dokonce počínání Univerzity Karlovy přirovnal k tomu, jak komunisté likvidovali nepohodlné lidi v 70. letech, o čemž Aktuálně.cz informovalo předminulý týden.

Pullmann v dopise děkanovi Národohospodářské fakulty Zdeňku Chytilovi píše, že etická komise jím vedené fakulty otázku Kovářova plagiátorství neposoudila nestranně, ale že od začátku bylo jejím cílem "nevybíravým a manipulativním způsobem zaútočit na Univerzitu Karlovu", a proti "urážlivým výrokům a vyfabulovaným obviněním" se ohradil. Zároveň požádal děkana Chytila, aby se od výroků zaměstnanců fakulty distancoval a zajistil, aby se podobné útoky v budoucnosti neopakovaly.

Redakce Aktuálně.cz požádala děkana Chytila, aby se k dopisu vyjádřil, dosud však na otázky nereagoval. Rektorka VŠE Hana Machková přes svou mluvčí vzkázala, že se k záležitosti nikterak vyjadřovat nebude. Proděkan fakulty Ševčík, který je zároveň předsedou etické komise, však již dříve Aktuálně.cz řekl, že za svým rozhodnutím včetně výpadů směrem k Univerzitě Karlově stojí.

Kovář po kauze odešel z UK, na VŠE ale zůstal

Profesor Martin Kovář spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy ukončil dohodou v prosinci 2018 poté, co se obvinění z plagiátorství objevilo. V únoru následujícího roku pak etická komise fakulty dospěla k závěru, že se plagiátorství dopustil, což následně potvrdila i etická komise univerzity.

Na Vysoké škole ekonomické však Kovář zůstal, na katedře hospodářských dějin je zástupcem vedoucího. Etická komise Národohospodářské fakulty následně začala na jeho žádost přezkoumávat jeho údajné plagiátorství, přičemž dospěla k opačnému závěru než Univerzita Karlova a školu obvinila z účelové likvidace Kováře.

Proděkan Filozofické fakulty Soukup si útok vysvětluje snahou o obhajobu toho, že Kovář na VŠE i nadále zůstává. "Domnívám se, že si před veřejností nebo sami před sebou potřebují ospravedlnit, že usvědčený plagiátor učí na jejich fakultě. Nicméně my jsme Národohospodářskou fakultu nijak nenapadali, ani jsme jim nedoporučovali, jestli mají, nebo nemají Martina Kováře zaměstnávat. To je jejich vizitka a jejich zodpovědnost, ale sprostými útoky na Univerzitu Karlovu a Filozofickou fakultu překročili červenou čáru," vysvětluje Soukup.

Filozofická fakulta zvažovala, že se proti útokům bude bránit právní cestou. Koneckonců ji k tomu na svém zasedání vyzval i akademický senát fakulty. Proděkan Soukup však tvrdí, že tímto případem prozatím nechtějí soudy zatěžovat. "Je to spíše věc etiky a společenské odpovědnosti vysoké školy než věc právní," říká Soukup.

Zpráva etické komise Národohospodářské fakulty ke Kovářovu případu uvádí, že obvinění z plagiátorství není v akademickém prostředí ničím novým, přičemž upozorňuje, že i odborné publikace varují, že boj proti plagiátorství se může stát účinným nástrojem, jak profesně odrovnat nepohodlnou osobu. Hned několik členů komise právě tento záměr v rozhodnutí Univerzity Karlovy podle zápisu spatřovalo, když mluvili o "zjevné likvidaci člověka".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy