Vše o očkování: Objednáno je 23 milionů dávek, velké dodávky dorazí během května

Michaela Endrštová Radek Dragoun Michaela Endrštová, Radek Dragoun
29. 4. 2021 6:24
Ačkoliv očkování v posledním týdnu zpomalilo, ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) slibuje, že by se v následujících týdnech již konečně mělo podat již několikrát avizovaných až sto tisíc dávek denně. A do konce léta by měla vyjít řada na všechny zájemce. Odborníci však upozorňují, že je důležité nejdříve dokončit očkování seniorů, z nichž někteří stále čekají na první dávku.

Kolik máme objednáno vakcín a jakých?

Ze zatím posledních údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že Česko si dosud objednalo celkem 23,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19, přičemž dva miliony z nich tvoří vakcína Janssen, která se nepodává ve dvou dávkách, nýbrž pouze v jedné. Už nyní je tak jisté, že do konce roku do země dorazí vakcíny pro kompletní naočkování takřka 13 milionů lidí, což je výrazně více než celkový počet obyvatel.

Více než 3,1 milionu dávek dorazí v průběhu května, který se stane v tomto ohledu nejlepším měsícem. Dosud nejvíce vakcín přišlo do země v dubnu, a to 1,6 milionu. V červnu pak Česko počítá s dodávkou 3,8 milionu a během dvou měsíců letních prázdnin dalších 6,2 milionu dávek. 

Česko spoléhá především na vakcínu Commirnaty od společností Pfizer/BioNTech, které má dosud objednáno celkem 13,6 milionu dávek, což vystačí na kompletní vakcinaci více než poloviny země. Druhou nejčastější vakcínou v Česku je zatím dle objednávek Moderna, které má stát přislíbeno takřka čtyři miliony dávek. Přes dva miliony pak jednodávkové vakcíny Janssen a takřka dva miliony dávek vakcíny AstraZeneca. Česko si objednalo také 291 tisíc dávek vakcíny CureVac a téměř 1,5 milionu Novavaxu, tyto vakcíny však ještě Evropská léková agentura (EMA) neschválila a očkovat jimi se tak nesmí.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy