Vše o očkování: Objednáno je 23 milionů dávek, velké dodávky dorazí během května

Michaela Endrštová Radek Dragoun Michaela Endrštová, Radek Dragoun
29. 4. 2021 6:24
Ačkoliv očkování v posledním týdnu zpomalilo, ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) slibuje, že by se v následujících týdnech již konečně mělo podat již několikrát avizovaných až sto tisíc dávek denně. A do konce léta by měla vyjít řada na všechny zájemce. Odborníci však upozorňují, že je důležité nejdříve dokončit očkování seniorů, z nichž někteří stále čekají na první dávku.

Kdo má nyní nárok na očkování?

Pořadí očkovaných se řídí podle věku nebo podle preferovaných profesí - nárok mají například zdravotníci, zaměstnanci škol, sociální pracovníci nebo lidé z kritické infrastruktury. Zároveň je dostupné čím dál mladším lidem. Po seniorech nad 80 a 70 let se minulý pátek otevřela registrace také pro šedesátníky a tuto středu k nim přibyli lidé nad 55 let. V následujících týdnech chce vláda věkovou hranici snižovat vždy po pěti letech. 

Odborníci přitom upozorňují, že nejdříve je nutné naočkovat všechny seniory, kteří o to mají zájem. Na vakcínu přitom stále čeká asi 180 tisíc registrovaných Čechů nad 70 let věku, kteří měli přijít na řadu mezi prvními, protože nejstarší lidé jsou nejvíce ohroženi covidem. "Nemůžeme se tvářit, že budeme otevírat očkování pro další věkové skupiny a tyto lidi doočkujeme někdy později. To je špatně," podotkl nedávno předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy