Trikolóra na obloze, tanky a čestná stráž. Republika zažije vojenskou přehlídku

Tereza Hotová
27. 10. 2018 18:21
Po deseti letech česká armáda zaplní Evropskou třídu. Vojenská přehlídka, která je součástí oslav výročí sta let od vzniku Československa, se naposledy konala v roce 2008. Ta letošní má být velkolepější, její příprava trvala dva roky. Pro ty, kdo si přehlídku nechtějí nechat ujít, připravilo Aktuálně.cz shrnutí praktických informací, které se při plánování nedělního programu hodí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vojenská přehlídka začne v neděli 28. října ve 14 hodin na Vítězném náměstí úvodním projevem prezidenta Miloše Zemana. Kdo chce dobře vidět, místo by si měl na doporučení organizátorů najít mnohem dříve, čeká se velká účast.

Kudy bude přehlídka procházet?

Poté co náčelník generálního štábu Aleš Opata podá hlášení prezidentu Miloši Zemanovi, jakožto vrchnímu veliteli ozbrojených sil, vyrazí několikakilometrový průvod z křižovatky s Kanadskou ulicí pochodem po Evropské třídě směrem do centra. Přehlídka poté projde Vítězným náměstím a odejde Svatovítskou ulicí. 

Co vše bude k vidění?

V čele přehlídky půjde velitel armádních pozemních sil. Za ním budou následovat vlajkonoši jednotlivých zúčastněných států, historické prapory jednotek, které vznikly po roce 1918, a pozemní i vzdušné síly. Kromě vojáků budou v průvodu pochodovat i policisté, záchranáři a hasiči. Chybět nebude ani hradní stráž, poprvé přijedou i čestné stráže ze Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie.

Kromě dva a půl tisíce osob bude k vidění také 236 kusů armádní techniky - tanky, obrněná vozidla, transportéry nebo speciální vozidla záchranářů. Právě tanky budou muset mít speciální gumové patky, aby těžký vůz jedoucí na pásech nerozbil vozovku. 

Na závěr nad hlavami návštěvníků přeletí armádní vrtulníky, které na obloze zanechají dým v barvách trikolóry. Celá slavnostní přehlídka by měla trvat přibližně hodinu.

Kde mohou stát diváci?

Zatímco pro ústavní činitele, válečné veterány a zahraniční hosty budou blízko hotelu Diplomat připraveny tribuny s kapacitou až patnácti set míst, ostatní diváci budou moct využít prostoru po obou stranách Evropské, v úseku mezi křižovatkami s Kanadskou a Gymnazijní. Kromě toho si návštěvníci můžou na příchod armády počkat až na Vítězném náměstí, podle organizátorů budou ale nejlepší místa k pozorování přehlídky právě podél Evropské třídy. 

Jací zahraniční hosté přislíbili účast?

Kromě českých ústavních činitelů na tribuny zasednou i některá významná jména ze zahraničí. Podle zveřejněných informací mezi nimi bude americký ministr obrany James Mattis, Velká Británie bude zastoupena generálem Britského královského letectva Anthonym Beasantem.

Bude omezena doprava?

Auta budou mít do některých ulic v Dejvicích a na Letné zakázaný vjezd v neděli 28. října, vyklízet se začnou už v noci ze soboty na neděli. Uzavírky se budou týkat zejména ulic Evropská, Svatovítská nebo Vítězného a Hradčanského náměstí.

Změny se dotknou i městské hromadné dopravy, tramvaje nepojedou v ulicích Evropská, Svatovítská a Jugoslávských partyzánů v sobotu mezi osmou večerní a půlnocí, v neděli od 9 do 18 hodin. Doprava bude posílena náhradními autobusy X20 a častějšími odjezdy metra A.

Bude ohňostroj i pochod. Takové budou oslavy 100. výročí založení Československa | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy