Vrchní soud zrušil rozsudek zdravotní sestry za pokus o vraždu svého partnera. Doplňte důkazy, řekl

ČTK ČTK
19. 7. 2016 11:08
V Dlouhomilově na Šumpersku v květnu 2013 zdravotní sestra Šárka Groerová píchla svému partnerovi léčivo, které anesteziologové používají pro oslabení dýchacího svalstva. Za pokus o vraždu dostala žena tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Vrchní soud v Olomouci ale případ vrátil s tím, že důkazy je třeba znova posoudit a doplnit. Státní zástupce požadoval, aby žena byla potrestána aspoň pětiletým vězením. Za vraždu ženě původně hrozilo 12 až 20 let vězení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký vrchní soud vrátil krajskému soudu případ zdravotní sestry Šárky Groerové, která za pokus vraždy dostala v březnu tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Šestapadesátiletá žena po předchozí roztržce píchla svému bývalému partnerovi prošlé léčivo, kterým anesteziologové pacientům před operací oslabují dýchací svalstvo. Podle vrchního soudu je třeba znovu posoudit či doplnit důkazy. Státní zástupce požadoval, aby žena byla potrestána aspoň pětiletým vězením. Za vraždu ženě původně hrozilo 12 až 20 let vězení.

Uložení podmíněného trestu krajský soud v březnu zdůvodnil tím, že látka byla neúčinná a muž po jejím podání trpěl pouze lehkými a krátkodobými obtížemi. Groerová mu navíc vyplatila požadované odškodnění. Státní zástupce ale s takto výrazným snížením trestu nesouhlasil.

Případ se stal v květnu 2013 v rodinném domě v Dlouhomilově na Šumpersku. Poté, co Groerová muži pod záminkou očkování proti tetanu píchla látku, kterou využívají anesteziologové, řekla mu, že do hodiny zemře. Po aplikaci měl muž dvojité vidění, křeče a problémy s dýcháním.

Groerová si vzápětí látku aplikovala sama a snědla prášky lexaurin, protože chtěla spáchat sebevraždu. Uvědomila si prý, že udělala hloupost. Žena u soudu tvrdila, že látka, kterou bývalému partnerovi vpravila do těla, byla již pět let prošlá a neúčinná. Místo do žíly ji navíc píchla do svalu. Svoje chování zdůvodnila tím, že muž měl nevhodné poznámky. "Chtěla jsem ho naštvat a postrašit. Věděla jsem, že je úzkostlivý na svůj zdravotní stav," řekla.

Muž, který obžalovanou opustil rok před incidentem, u soudu požadoval za nemajetkovou újmu 10 000 korun. Peníze mu už žena zaplatila. "Cítila asi můj odchod jako podraz. Myslel jsem si, že mě chce usmrtit," dodal muž.

Zdravotní sestra byla původně obviněna z ublížení na zdraví a nebezpečného vyhrožování, za což by jí hrozily až tři roky vězení. Případ byl nakonec překvalifikován na pokus vraždy s vyšší sazbou.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy