Vrchní soud zastavil kvůli amnestii kauzu H-System

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 1. 2013 13:22
Vítek, Eliáš a Tůma původně dostali podmínku, soudu se ale tresty zdály příliš mírné
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tři bývalí představitelé vytunelovaného H-Systemu se už nemusí bát stíhání. Vrchní soud v Praze ho kvůli prezidentské amnestii ve čtvrtek zastavil.

S odkazem na mluvčího soudu Jana Fořta to uvedl deník Právo.

Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za mírné.

Dvanáctiletý trest

Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti už třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Hlavní postava podvodu Petr Smetka si ve vězení odpykává dvanáctiletý trest. V listopadu mu soud zamítl podmínečné propuštění.

V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Smetkou, kterého soudy označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun.

Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v minulosti u soudů uváděli, že se jejich klienti podvodu nedopustili a o Smetkových plánech nevěděli. Státní zástupce naopak tvrdil, že jim muselo být zřejmé, že H-System je podvod.

Všichni tři prý rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu ke Smetkovi. Museli prý vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy