Vrchní soud zastavil kvůli amnestii kauzu H-System

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 1. 2013 13:22
Vítek, Eliáš a Tůma původně dostali podmínku, soudu se ale tresty zdály příliš mírné
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tři bývalí představitelé vytunelovaného H-Systemu se už nemusí bát stíhání. Vrchní soud v Praze ho kvůli prezidentské amnestii ve čtvrtek zastavil.

S odkazem na mluvčího soudu Jana Fořta to uvedl deník Právo.

Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za mírné.

Dvanáctiletý trest

Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti už třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Hlavní postava podvodu Petr Smetka si ve vězení odpykává dvanáctiletý trest. V listopadu mu soud zamítl podmínečné propuštění.

V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Smetkou, kterého soudy označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun.

Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v minulosti u soudů uváděli, že se jejich klienti podvodu nedopustili a o Smetkových plánech nevěděli. Státní zástupce naopak tvrdil, že jim muselo být zřejmé, že H-System je podvod.

Všichni tři prý rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu ke Smetkovi. Museli prý vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy