Rathův soudce Pacovský bude znovu řešit svou podjatost

ČTK ČTK
17. 4. 2015 18:30
Podle Davida Ratha je Pacovský "zpracován celospolečenskou poptávkou po exemplárním případu". A chce prý na kauze kariérně vydělat.
Soudce Robert Pacovský je podle Davida Ratha podjatý.
Soudce Robert Pacovský je podle Davida Ratha podjatý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudce Robert Pacovský, který rozhoduje v kauze exposlance Davida Ratha týkající se korupce, musí znovu rozhodovat o své případné podjatosti. Rozhodl o tom na konci března odvolací Vrchní soud v Praze.

Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, zamítl v lednu Pacovského podjatost jiný trestní senát Krajského soudu v Praze než ten, který Rathův případ řeší, což je v rozporu s trestním řádem.

Vrchní soud přezkoumával rozhodnutí krajského soudu ze 7. ledna, podle kterého není Pacovský z projednání Rathovy kauzy vyloučen kvůli námitce podjatosti. Tento verdikt Rath napadl a vrchní soud bývalému středočeskému hejtmanovi nyní vyhověl. "Krajskému soudu v Praze se ukládá, aby o věci znovu jednal a rozhodl," zní rozhodnutí z 31. března.

Rath v námitce tvrdí, že Pacovský je podle něj "zpracován celospolečenskou poptávkou po exemplárním případu a jedná pod vlivem příležitosti na této věci kariérně vydělat". Dokládají to prý předchozí Pacovského rozhodnutí v případu, který se týkají například prodlužování Rathova pobytu ve vazbě.

Pochybení krajského soudu spočívá podle odvolací instance v tom, že o podjatosti rozhodoval v neveřejném zasedání senát, jehož přísedící nejsou v sestavě, která Rathovu kauzu řeší, ani nejsou náhradníci. Takový postup je prý v rozporu s trestním řádem a také Listinou základních práv a svobod. Z odůvodnění usnesení krajského soudu údajně není jasné, proč se tak stalo.

Podle informací ČTK vyplynulo rozhodování jiného než Pacovského senátu z rozvrhu práce soudu. Vrchní soud ale namítá, že v tomto případě se "nemůže jednat o jakýkoliv senát daného soudu, ale vždy senát, který danou trestní věc projednává, nebo má projednávat a proti jehož soudci nebo přísedícímu námitka podjatosti směřuje". Změnu prý nelze připustit ani kvůli rozvrhu práce soudu.

Vrchní soud také 2. dubna rozhodoval o Rathově návrhu odejmout jeho případ krajskému soudu, čemuž nevyhověl.

Rath je v případu obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soud letos rozdělil kauzu do dvou větví - část Ratha a jedné z obžalovaných projedná kvůli průtahům zvlášť a hlavní líčení pokračuje od příštího týdne do května. V druhé části soud 7. dubna uložil první tresty od pěti do 7,5 let vězení a tři podmínky. Verdikty jsou nepravomocné. Zřejmě je bude přezkoumávat pražský vrchní soudu, protože lze očekávat, že se obžalovaní odvolají.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy