Rathův soudce Pacovský bude znovu řešit svou podjatost

ČTK ČTK
17. 4. 2015 18:30
Podle Davida Ratha je Pacovský "zpracován celospolečenskou poptávkou po exemplárním případu". A chce prý na kauze kariérně vydělat.
Soudce Robert Pacovský je podle Davida Ratha podjatý.
Soudce Robert Pacovský je podle Davida Ratha podjatý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudce Robert Pacovský, který rozhoduje v kauze exposlance Davida Ratha týkající se korupce, musí znovu rozhodovat o své případné podjatosti. Rozhodl o tom na konci března odvolací Vrchní soud v Praze.

Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, zamítl v lednu Pacovského podjatost jiný trestní senát Krajského soudu v Praze než ten, který Rathův případ řeší, což je v rozporu s trestním řádem.

Vrchní soud přezkoumával rozhodnutí krajského soudu ze 7. ledna, podle kterého není Pacovský z projednání Rathovy kauzy vyloučen kvůli námitce podjatosti. Tento verdikt Rath napadl a vrchní soud bývalému středočeskému hejtmanovi nyní vyhověl. "Krajskému soudu v Praze se ukládá, aby o věci znovu jednal a rozhodl," zní rozhodnutí z 31. března.

Rath v námitce tvrdí, že Pacovský je podle něj "zpracován celospolečenskou poptávkou po exemplárním případu a jedná pod vlivem příležitosti na této věci kariérně vydělat". Dokládají to prý předchozí Pacovského rozhodnutí v případu, který se týkají například prodlužování Rathova pobytu ve vazbě.

Pochybení krajského soudu spočívá podle odvolací instance v tom, že o podjatosti rozhodoval v neveřejném zasedání senát, jehož přísedící nejsou v sestavě, která Rathovu kauzu řeší, ani nejsou náhradníci. Takový postup je prý v rozporu s trestním řádem a také Listinou základních práv a svobod. Z odůvodnění usnesení krajského soudu údajně není jasné, proč se tak stalo.

Podle informací ČTK vyplynulo rozhodování jiného než Pacovského senátu z rozvrhu práce soudu. Vrchní soud ale namítá, že v tomto případě se "nemůže jednat o jakýkoliv senát daného soudu, ale vždy senát, který danou trestní věc projednává, nebo má projednávat a proti jehož soudci nebo přísedícímu námitka podjatosti směřuje". Změnu prý nelze připustit ani kvůli rozvrhu práce soudu.

Vrchní soud také 2. dubna rozhodoval o Rathově návrhu odejmout jeho případ krajskému soudu, čemuž nevyhověl.

Rath je v případu obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soud letos rozdělil kauzu do dvou větví - část Ratha a jedné z obžalovaných projedná kvůli průtahům zvlášť a hlavní líčení pokračuje od příštího týdne do května. V druhé části soud 7. dubna uložil první tresty od pěti do 7,5 let vězení a tři podmínky. Verdikty jsou nepravomocné. Zřejmě je bude přezkoumávat pražský vrchní soudu, protože lze očekávat, že se obžalovaní odvolají.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy