Vražedkyně ze Žďáru zůstane i nadále v zabezpečovací detenci. Je nebezpečná, shodla se komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2016 13:29
Barbora Orlová, která před dvěma lety zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého chlapce, zůstává dál v zabezpečovací detenci. Rozhodl o tom Městský soud v Brně. Sedmadvacetiletá žena trpí paranoidní schizofrenií a v době útoku byla nepříčetná. Podle komise je žena i nadále nebezpečná pro společnost.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno- Městský soud v Brně v úterý prodloužil pobyt v zabezpečovací detenci sedmadvacetileté Barboře Orlové, která v roce 2014 zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu. Před útočnicí bránil spolužačku. Podle znalců byla Orlová v době činu nepříčetná. Trpí paranoidní schizofrenií. Setrvání v ústavu doporučila komise odborníků z detenčního zařízení. Podle komise přetrvává riziko nebezpečí pro společnost.

Státní zástupce Ivo Hahn s ohledem na doporučení komise ústavu navrhoval prodloužení pobytu v zabezpečovací detenci. "Jedenáctiměsíční doba pobytu v detenci je nepřiměřeně krátká na to, aby mohla nastat změna a mohla být převedena do psychiatrické léčebny. O propuštění na svobodu s ambulantní léčbou nemůže být v tuto chvíli řeč," uvedl Hahn, který Orlovou označil za manipulativního člověka, který se chce před soudem projevit v dobrém světle.

Připomněl, že už v minulosti obelhala lékaře tím, že nebrala předepsané medikamenty, aniž by je o tom informovala. Hahn také upozornil, že ji soud v minulosti už jednou po jiném jejím útoku propustil z ústavní péče na základě jejího tvrzení, že je jí lépe, poté se však stala žďárská tragédie. Změnu nenavrhoval ani obhájce Hynek Gaja, který pouze poukázal na to, že Orlová v detenci spolupracuje a její stav se zlepšil.

Soud se s návrhem státního zástupce ztotožnil. "Musíme vzít ohled na to, že zabezpečovací detence je primárně zřízena jakožto ústav, v němž mají být izolovaní skutečně mimořádně nebezpeční jedinci, kteří jsou velkým nebezpečím pro společnost. Účelem je účinná ochrana poškozených. Jako soud musíme vzít ohled na to, že trpěli nevinní lidé a byl zmařen život," uvedl soudce Libor Hanuš. Umístění Orlové do psychiatrické léčebny soud vyloučil podle něj z toho důvodu, že by mohl být personál v ohrožení a také by dotyčná měla volnější režim s vycházkami. "Je potřeba konstatovat, že nemoc si Barbora Orlová nevybrala a může se to stát každému, mohla ale ovlivnit další okolnosti," dodal Hanuš.

Mrzí mě to, trápí mě to, beru antidepresiva

Orlová v úterý u soudu vypověděla, že není den, aby nemyslela na to, co se stalo. "Mrzí mě to, trápí mě to, beru antidepresiva. Neměla jsem v úmyslu nikoho připravit o život. Kvůli nemoci jsem se řídila bludy a nevěděla jsem, co dělám. Nechápu, že jsem něco takového vůbec mohla vymyslet," uvedla Orlová. Řekla, že poslední rok nemá žádné problémy díky léčbě a že ví, že bude brát prášky do konce života.

Rozhodnutí soudu přivítal otec zemřelého studenta Kamil Vejvoda. Podle něj je Orlová nebezpečný člověk. Obhájce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, do tří dnů od rozhodnutí si může ke krajskému soudu podat stížnost. Hahn se vzdal možnosti.

Orlová je v detenci od srpna minulého roku z rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Její umístění tam navrhla státní zástupkyně na základě odborného posudku znalkyně z oboru psychiatrie Marty Holanové, podle které je Orlová okolí nebezpečná. V roce 2014 zaútočila nožem na studenty ve Žďáru. Vejvoda zemřel, další lidi zranila. Orlová už v roce 2012 ohrožovala školské zařízení v Havířově, kde nožem napadla vychovatelku a zasadila jí 11 ran a malou dívku si vzala jako rukojmí a přikládáním nože pod krk jí hrozila smrtí.

Po útoku Orlové a také po činu dalšího psychiatrického pacienta, který v Horní Bříze na Plzeňsku loni ubodal knihovnici, přijalo ministerstvo zdravotnictví některá opatření. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v úterý při návštěvě Plzně řekl, že systémová opatření jsou už nastavena tak, aby se podobné případy stávaly výjimečně a aby potenciálně nebezpeční pacienti byli pod kontrolou. Změna zákona například podle něj umožňuje rychle zasáhnout v případě člověka, který má nařízenou ochrannou ambulantní psychiatrickou léčbu a přestane na ní docházet. Zatímco dříve musel o dalším postupu rozhodovat soud, což bylo zdlouhavé, dnes může ošetřující lékař už druhý den, kdy pacient s nařízenou léčbou nepřijde na domluvenou schůzku, kontaktovat policii, a ta zasáhne, řekl ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy