Vraťte nemluvňatům látkové pleny, nabádá kampaň

Pavel Baroch
16. 5. 2011 14:50
Jednorázová plena se na skládce rozkládá až 400 let, po dítěti jich zůstane tuna
Jednorázové, neekologické
Jednorázové, neekologické | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

České Budějovice - Po jednom kojenci zůstane za dva roky jeho života až tuna jednorázových plen.

Většina z nich pak skončí v popelnici a následně na skládce, kde se rozkládá 200 až 400 let. Součástí "papírových" plen je totiž i plast, který je v přírodě takřka nezničitelný. A pokud použité plenky odvezou popeláři do spalovny, vyletí spolu s nimi do vzduchu rovněž exhalace.

Právě probíhající osvětová akce Týden opravdových plen, která je součástí celosvětové kampaně Real Nappy Week, má poukázat na lepší variantu - moderní látkové pleny.

"Cílem kampaně je přiblížit veřejnosti, zejména rodičům malých dětí, že k jednorázovým plenám existuje zdravá, levná a přírodě šetrná alternativa," uvedlo českobudějovické sdružení Rosa, která v Česku tuto mezinárodní kampaň už popáté koordinuje.

Ekologické zlo

Přestože se látkové pleny musí prát, z celkového ekologického srovnání jednorázové plenky porážejí. "Z ekologického pohledu představují jednorázovky opravdové zlo," konstatovalo už dříve sdružení Rosa, které se propagaci látkových plen věnuje už roky.

Foto: MŽP

Ivana Hlobilová na své internetové stránce LátkovéPleny.cz konstatuje, že v ekologickém srovnání jednorázové pleny jednoznačně prohrávají s látkovými, byť i ony zatěžují životní prostředí, protože se musí prát.

"Například ve Velké Británii tvoří jednorázové plenky 4 procenta domácího odpadu (kolem 1 milionu tun ročně, asi 8 milionů plenek každý den)! V Kanadě jsou jednorázové plenky třetím nejobjemnějším druhem odpadu po novinách a nápojových kartonech," uvedla Hlobilová.

Naproti tomu na praní látkových plen se za 3 dny spotřebuje zhruba 60 litrů vody, což ovšem v porovnání s dalšími činnostmi není tolik. Například průměrný člověk spláchne na záchodě výrazně více vody.

"Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro kanadské děti je potřeba asi 420 kilometrů čtverečních půdy. Pro stejné množství dětí, které používají látkové plenky, by bylo potřeba pouze 17 kilometrů čtverečních na vypěstování bavlny," uvedla Hlobilová na své interentové stránce. 

Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta.
Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta. | Foto: Aktuálně.cz

Šetrnější pro děti

Většina rodičů ovšem stále raději kupuje jednorázové pleny, protože jejich používání pokládají za pohodlnější.

Jihočeské sdružení Rosa je přesvědčeno o tom, že látkové pleny jsou opředeny mnoha mýty. V povědomí veřejnosti je například to, že se musí neustále vyvařovat a žehlit, což zabírá spoustu času.

Jenže moderní látkové plenky už nevypadají jako ty, které se používaly před desítkami let. Více připomínají současné, jednorázové plenky.

Jsou rovněž anatomické, zapínají se na suché zipy, jsou barevné nebo s obrázky. I ze zdravotního hlediska jsou látkové pleny pro dítě lepší. Už jen proto, že neobsahují žádné absorbční gely nebo nepropustné vrsty jako "papírové" pleny - jsou z čistých přírodních materiálů, především z bavlny.

Levnější varianta

Pořizovací cena látkových plen je vyšší než jednorázových. V interentových obchodech, kde se najmě prodávají, vyjdou na stokoruny. V konečném srovnání jsou ovšem levnější.

Za jednorázové pleny zaplatí rodiče až několik desítek tisíc korun, což je několikanásobně víc, než vyjde pořízení a údržba látkových plen.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

před 46 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
Další zprávy