Vraťte nemluvňatům látkové pleny, nabádá kampaň

Pavel Baroch
16. 5. 2011 14:50
Jednorázová plena se na skládce rozkládá až 400 let, po dítěti jich zůstane tuna
Jednorázové, neekologické
Jednorázové, neekologické | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

České Budějovice - Po jednom kojenci zůstane za dva roky jeho života až tuna jednorázových plen.

Většina z nich pak skončí v popelnici a následně na skládce, kde se rozkládá 200 až 400 let. Součástí "papírových" plen je totiž i plast, který je v přírodě takřka nezničitelný. A pokud použité plenky odvezou popeláři do spalovny, vyletí spolu s nimi do vzduchu rovněž exhalace.

Právě probíhající osvětová akce Týden opravdových plen, která je součástí celosvětové kampaně Real Nappy Week, má poukázat na lepší variantu - moderní látkové pleny.

"Cílem kampaně je přiblížit veřejnosti, zejména rodičům malých dětí, že k jednorázovým plenám existuje zdravá, levná a přírodě šetrná alternativa," uvedlo českobudějovické sdružení Rosa, která v Česku tuto mezinárodní kampaň už popáté koordinuje.

Ekologické zlo

Přestože se látkové pleny musí prát, z celkového ekologického srovnání jednorázové plenky porážejí. "Z ekologického pohledu představují jednorázovky opravdové zlo," konstatovalo už dříve sdružení Rosa, které se propagaci látkových plen věnuje už roky.

Foto: MŽP

Ivana Hlobilová na své internetové stránce LátkovéPleny.cz konstatuje, že v ekologickém srovnání jednorázové pleny jednoznačně prohrávají s látkovými, byť i ony zatěžují životní prostředí, protože se musí prát.

"Například ve Velké Británii tvoří jednorázové plenky 4 procenta domácího odpadu (kolem 1 milionu tun ročně, asi 8 milionů plenek každý den)! V Kanadě jsou jednorázové plenky třetím nejobjemnějším druhem odpadu po novinách a nápojových kartonech," uvedla Hlobilová.

Naproti tomu na praní látkových plen se za 3 dny spotřebuje zhruba 60 litrů vody, což ovšem v porovnání s dalšími činnostmi není tolik. Například průměrný člověk spláchne na záchodě výrazně více vody.

"Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro kanadské děti je potřeba asi 420 kilometrů čtverečních půdy. Pro stejné množství dětí, které používají látkové plenky, by bylo potřeba pouze 17 kilometrů čtverečních na vypěstování bavlny," uvedla Hlobilová na své interentové stránce. 

Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta.
Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta. | Foto: Aktuálně.cz

Šetrnější pro děti

Většina rodičů ovšem stále raději kupuje jednorázové pleny, protože jejich používání pokládají za pohodlnější.

Jihočeské sdružení Rosa je přesvědčeno o tom, že látkové pleny jsou opředeny mnoha mýty. V povědomí veřejnosti je například to, že se musí neustále vyvařovat a žehlit, což zabírá spoustu času.

Jenže moderní látkové plenky už nevypadají jako ty, které se používaly před desítkami let. Více připomínají současné, jednorázové plenky.

Jsou rovněž anatomické, zapínají se na suché zipy, jsou barevné nebo s obrázky. I ze zdravotního hlediska jsou látkové pleny pro dítě lepší. Už jen proto, že neobsahují žádné absorbční gely nebo nepropustné vrsty jako "papírové" pleny - jsou z čistých přírodních materiálů, především z bavlny.

Levnější varianta

Pořizovací cena látkových plen je vyšší než jednorázových. V interentových obchodech, kde se najmě prodávají, vyjdou na stokoruny. V konečném srovnání jsou ovšem levnější.

Za jednorázové pleny zaplatí rodiče až několik desítek tisíc korun, což je několikanásobně víc, než vyjde pořízení a údržba látkových plen.

 

Právě se děje

Další zprávy