Rušit hrobku slavné rodiny Porsche nechceme, mírní debatu starosta Vratislavic

Pavel Mazanec Pavel Mazanec
2. 3. 2021 13:47
Patřili mezi nejvýznamnější osobnosti. Továrna Ignaze Ginzkeyho vyvážela koberce do celého světa, do rodiny Porsche se narodil pozdější slavný automobilový konstruktér. Hrobky obou rodů však v Liberci-Vratislavicích nad Nisou nemají známé majitele. Výzva radnice k jejich nalezení vyvolala obavy, že se radnice chystá oba hroby odstranit.
Hrobka rodiny Porsche
Hrobka rodiny Porsche | Foto: Josef Jeništa

Vratislavice, kde se slavný konstruktér Ferdinand Porsche narodil a kde strávil prvních 18 let svého života, zveřejnily na své úřední desce výzvu, aby se přihlásili majitelé Porscheho hrobky. Ti jsou v současné chvíli neznámí a podle zákona tak lze užívací právo těchto hrobek považovat za zaniklé.

Krok radnice ihned rozvířil debatu, zda se Vratislavice nechystají hrobky svých dvou nejznámějších rodáků zrušit. "Pokud si náhodou potomci rodu Porsche nepřečtou vratislavickou úřední desku a nepřihlásí se o hrob s příslušnými doklady, přijdou tak Vratislavice o oblíbené poutní místo automobilových nadšenců," upozorňoval například Josef Jeništa na facebookové stránce Stalo se nad Nisou.

Vzniklé emoce ale koriguje starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. "Před třemi lety jsme od Liberce získali do správy náš hřbitov, nedostali jsme k němu ale žádnou dokumentaci. Právě proto jsme vyvěsili na stránky obce tuto výzvu. Chceme pouze zjistit majitele, popřípadě dostat hrobky podle zákona do vlastnictví státu," říká Pohanka.

Vedení Vratislavic by naopak rádo hrobky rodin Porsche i Ginzkey zachovalo a opravilo. "O hrobku rodiny Porsche má předběžný zájem i společnost Škoda Auto, rádi bychom obě pietní místa na našem hřbitově opravili," upřesňuje starosta a dodává, že kromě opraveného rodného domu Ferdinanda Porscheho je právě hřbitov další oblíbenou zastávkou turistů.

Ve Vratislavicích připomíná slavného rodáka zmíněný rodný dům, který Škoda Auto přestavěla na muzeum. Objekt prošel výraznou přestavbou v roce 2016, která jej měla vrátit do podoby v době narození konstruktéra. Muzeum má tři expozice, které přibližují nejen život a dílo slavného rodáka, ale také počátky automobilového inženýrství obecně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy