Rušit hrobku slavné rodiny Porsche nechceme, mírní debatu starosta Vratislavic

Pavel Mazanec Pavel Mazanec
2. 3. 2021 13:47
Patřili mezi nejvýznamnější osobnosti. Továrna Ignaze Ginzkeyho vyvážela koberce do celého světa, do rodiny Porsche se narodil pozdější slavný automobilový konstruktér. Hrobky obou rodů však v Liberci-Vratislavicích nad Nisou nemají známé majitele. Výzva radnice k jejich nalezení vyvolala obavy, že se radnice chystá oba hroby odstranit.
Hrobka rodiny Porsche
Hrobka rodiny Porsche | Foto: Josef Jeništa

Vratislavice, kde se slavný konstruktér Ferdinand Porsche narodil a kde strávil prvních 18 let svého života, zveřejnily na své úřední desce výzvu, aby se přihlásili majitelé Porscheho hrobky. Ti jsou v současné chvíli neznámí a podle zákona tak lze užívací právo těchto hrobek považovat za zaniklé.

Krok radnice ihned rozvířil debatu, zda se Vratislavice nechystají hrobky svých dvou nejznámějších rodáků zrušit. "Pokud si náhodou potomci rodu Porsche nepřečtou vratislavickou úřední desku a nepřihlásí se o hrob s příslušnými doklady, přijdou tak Vratislavice o oblíbené poutní místo automobilových nadšenců," upozorňoval například Josef Jeništa na facebookové stránce Stalo se nad Nisou.

Vzniklé emoce ale koriguje starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. "Před třemi lety jsme od Liberce získali do správy náš hřbitov, nedostali jsme k němu ale žádnou dokumentaci. Právě proto jsme vyvěsili na stránky obce tuto výzvu. Chceme pouze zjistit majitele, popřípadě dostat hrobky podle zákona do vlastnictví státu," říká Pohanka.

Vedení Vratislavic by naopak rádo hrobky rodin Porsche i Ginzkey zachovalo a opravilo. "O hrobku rodiny Porsche má předběžný zájem i společnost Škoda Auto, rádi bychom obě pietní místa na našem hřbitově opravili," upřesňuje starosta a dodává, že kromě opraveného rodného domu Ferdinanda Porscheho je právě hřbitov další oblíbenou zastávkou turistů.

Ve Vratislavicích připomíná slavného rodáka zmíněný rodný dům, který Škoda Auto přestavěla na muzeum. Objekt prošel výraznou přestavbou v roce 2016, která jej měla vrátit do podoby v době narození konstruktéra. Muzeum má tři expozice, které přibližují nejen život a dílo slavného rodáka, ale také počátky automobilového inženýrství obecně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy