Vpád ozbrojeného komanda do ČT prověří žalobce i vojáci

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
14. 3. 2011 16:25
Městská státní zástupkyně nařídila prověrku kvůli zásahu v České televizi
Foto: Repro: ČT

Praha - Městská státní zástupkyně Jana Hercegová nechá prošetřit páteční ozbrojený zásah v budově České televize.

V pondělí kvůli němu nařídila vnitřní prověrku a zároveň chce, aby dozorující žalobce do středy prověřil postup Vojenské policie.

Razií ve veřejnoprávní televizi se ale začala zabývat i inspekce Vojenské policie. Doposavad příslušníci armády tvrdili, že při pátečním incidentu zákon neporušili.

Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová Aktuálně.cz řekla, že žalobce bude zjišťovat, zda při incidentu nebyl porušen zákon, nebo Listina základních práv a svobod.

"Prošetří také, jestli všechny zajištěné dokumenty a věci jsou potřebné pro trestní řízení," řekla Zenklová.

Žalobce se podle ní nebude zabývat tím, jak se příslušníci armády v budově veřejnoprávní televize chovali či jestli mohli být ozbrojeni a maskováni. To musí prověřit kontrolní orgány Vojenské police.

Kvůli incidentu v ČT se do přípradu dnes také vložil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Chce, aby postup pražského městského zastupitelství prověřilo tamní vrchní státní zastupitelství. Zprávu o výsledcích této kontroly chce mít na stole do příštího pátku.

Razií se bude zabývat i inspekce Vojenské policie. Její mluvčí Jan Čermák řekl, prozkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky.

Ministr o zásahu v ČT: Byla to hloupá demonstrace síly

Česká televize již v sobotu podala kvůli incidentu trestní oznámení. Zároveň požaduje, aby byli jejím redaktorům všechny zabavené věci vráceny zpět.

Po zuby ozbrojení příslušníci armády vnikli do budovy televize v pátek po šesté hodině večerní. V helmách, maskovaní a se samopaly přeskočili turnikety u vchodu do budovy a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka.

Právě od něj vyžadují originál dokumentu k údajné kauze bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Rožánek řekl, že originální materiál nemá. Vojenská policie si nakonec odnesla plné pytle věci, které kromě Rožánka patřili i redaktorům ČT Luboši Rosímu a Richardu Samkovi.

Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák v neděli večer popřel, že by při zásahu pochybili.

Vojenská police se podle něj "pokoušela získat důkazní materiál ve věci šetřeného trestného činu ´Ohrožení utajované informace´, kterého se měl doposud neznámý pachatel dopustit tím, že v letech 2007 až 2009 vynesl z ministerstva obrany informační zprávu podléhající režimu utajení a předal ji nepovolané osobě".

Páteční zásah vojenské policie na Kavčích horách
Páteční zásah vojenské policie na Kavčích horách | Foto: Repro: ČT

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) prohlásil, že je potřeba vyšetřit, kdo dokument v době, kdy byl v režimu utajení, vynesl. Prý ani nevěděl, že Vojenská policie v budově televize zasahuje.

"Byla to hloupá, hloupá a ještě jednou hloupá demonstrace síly. Je neobhajitelná a já ji obhajovat nebudu," prohlásil v neděli Vondra. O své rezignaci se ale bavit nechce.

Poslanci výboru nechtějí, aby Vondra rezignoval

Incidentem v budově České televize se v úterý zřejmě bude zabývat sněmovní bezpečnostní výbor. Jeho členové ozbrojený zásah odsoudili. Vondru k rezignaci ale nejspíše vyzývat nebudou. 

"Je to chronický problém a systémová chyba Vojenské policie - vyšetřovatelům s titulem JUDr. tam velí voják, třeba tankista, takže je to taková hra na vojenský zásah. Jednou k tomu dojít muselo," řekl Aktuálně.cz poslanec a člen výboru Viktor Paggio (VV).

Předseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD) uvedl, mu incident připomněl 70. léta, kdy k němu vtrhli do bytu.

"Měli povolení, ale pod záminkou, že hledají nějaký dokument, mi odnesli třeba třicet knih. Pokud si Vojenská policie odnesla kontakty a pytle materiálů, pak to podporuje spekulace, že chtěli zjistit i něco jiného, třeba na čem Česká televize pracuje," prohlásil pro Aktuálně.cz Bublan.

Náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek, kterého Vondra v sobotu postavil mimo službu, se zatím nechce k zásahu svých podřízených vyjadřovat. Prý nemá informace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy