Vozítko Segway o licenci nepřijde. Řidič je chodcem

Michal Štůsek Michal Štůsek
29. 1. 2011 19:00
V Británii Segwaye vykazují z ulic. U nás ne, ale musíte jet rychlostí chůze

Praha - Zatímco Velká Británie vykazuje elektrická vozítka Segway z veřejnosti, v České republice si jejich uživatelé dělat starosti nemusí.

Musí však dodržet zásadní požadavek, který přednosti Segwaye citelně limituje. Totéž platí i pro policii, která netradiční dopravní prostředek v některých městech používá.

"Uživatel zařízení Segway je dle zákona o provozu na pozemních komunikacích považován za chodce a musí se tedy při jízdě po chodníku pohybovat v rychlosti chůze," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Segway totiž není homologován pro pohyb na pozemních komunikacích a nelze jej tedy legislativně označit za vozidlo. Ten, kdo chce vyzkoušet Segway v plné síle, si musí najít neveřejné místo, tedy takové, které nepatří mezi pozemní komunikace.

Stejné podmínky platí i pro strážce pořádku, kteří v některých městech Segway používají. Patří mezi ně například městská policie v Praze, Plzni nebo Znojmě.

"Záměrem bylo zvýšit efektivitu hlídkové služby, možnost rychlejších reakcí a také získat lepší přehled o dění ve svěřeném okrsku," zdůvodňuje nákup strojů v ceně 113 tisíc korun za kus mluvčí městské policie v Praze Jana Přikrylová.

Její plzeňská kolegyně Jana Pužmanová vypichuje další přednost stroje, který stál v tomto případě 275 tisíc: "Jednou z jeho výhod je to, že člověk na vozítku stojí asi o dvacet centimetrů výš, takže má dobrý přehled v davu."

Původní plán, že budou strážníci s pomocí Segwaye stíhat prchající zloděje nebo se rychleji dostanou na místo činu je tak vzhledem k legislativě mylný. V případě, že chce policista začít pronásledovat utíkajícího pachatele, nezbývá mu nic jiného, než z vozítka seskočit a pokračovat po svých, jinak by totiž sám porušil zákon.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy