Tak jsem ho holt ubytoval. Schwarzenberg se ujal Vorotnikova a jeho rodiny, žijí na Orlíku

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 13. 10. 2016 11:37
Nové bydlení našla pětičlenná rodina nekonformního umělce ze skupiny Vojna Olega Vorotnikova, který v Česku čelí vydávacímu řízení na základě ruského mezinárodního zatykače. Poté, co se rozkmotřili s českými kolegy ze Ztohoven, je u sebe na Orlíku ubytoval exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Známí mi volali, že nemá byt v Praze, tak jsem ho holt ubytoval," řekl Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal

Orlík – V osudech ruských performerů ze skupiny Vojna Olega Vorotnikova a Natalije Sokolové a jejich tří dětí nastal nový zvrat. Nekonformní umělci, kteří poslední měsíce prožívají v českém exilu, totiž našli azyl u bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten informaci, která byla zveřejněna na stránkách skupiny Vojna, pro Aktuálně.cz potvrdil.

"Známí mi volali, že (Vorotnikov) nemá byt v Praze, tak jsem ho holt ubytoval," řekl Schwarzenberg. Vojna na svých stránkách napsala, že čestný předseda TOP 09 našel pro umělce bydlení na Orlíku, kde vlastní mimo jiné i ikonický zámek. "Ano, jsou na venkově," potvrdil exministr, který doufá, že si umělci časem najdou jiné bydlení.

"Kníže Karel ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, landkrabě klettgavský, hrabě ze Sulzu pozval přestrašnou skupinu Vojna do své rezidence v Orlíku nad Vltavou," napsala skupina na svém webu. "Lídrům skupiny Olegu Vorotnikovovi, Nataliji Sokolové a také dětem-aktivistům – sedmiletému Kasperovi, čtyřleté Mamě a 16měsíční Troici – poskytl malý, leč útulný byt," dodali umělci, čímž odkazovali na orlický zámek.

Schwarzenberg se v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz ostře postavil proti případnému vydání umělce do Ruska. "To jej radši schovám ve vlastním bytě," připustil. "Ne že bych po tom toužil. Toužím po krásné holce ve svém bytě, ale raději to, než jej vydat do Ruska," dodal.

Vorotnikov byl v září zadržen v Praze při krádeži v supermarketu. Vzhledem k mezinárodnímu zatykači, které na něj vydalo Rusko, s ním běží vydávací řízení. Umělec po svém propuštění z cely předběžného zadržení poskytl rozhovor Aktuálně.cz, v němž se mimo jiné důrazně postavil za ruského prezidenta Vladimira Putina. Tím popudil členy skupiny Ztohoven, která se do té doby o Vorotnikova a jeho rodinu v Česku starala.

Zámek Orlík
Zámek Orlík | Foto: Ministerstvo kultury
 

Právě se děje

před 22 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy