Proti roztroušené skleróze pomohou i Voráčkovy body v NHL

Markéta Hronová
2. 9. 2015 18:25
Hokejista Jakub Voráček založil nadaci pro boj s roztroušenou sklerózou. Útočník Philadelphia Flyers přispěje tisícovkou dolarů za každý bod, který v NHL získá.
Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou.
Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou. | Foto: ČTK

Praha – Vítěz Zlaté hokejky a kapitán českého hokejového týmu na mistrovství světa 2015 Jakub Voráček zakládá nadaci. Chce pomoci bojovat s roztroušenou sklerózou, nemocí, kterou trpí jeho sestra.

„Myslím si, že když máte tu možnost v životě něco společnosti vrátit, máte to udělat. V prostředí vrcholového sportu ve Státech je to navíc běžné, je to součást kultury, ve které žiju," řekl útočník Philadelphia Flyers ve středu ve Foru Karlín, kde Nadaci Jakuba Voráčka představil.

Sám Voráček chce do nadace přispět tisícovkou dolarů za každý bod, který v NHL získá. V loňské sezóně se stal se ziskem 81 bodů pátým nejlepším hráčem NHL. Peníze mají putovat na výzkum roztroušené sklerózy i individuální podporu pacientů.

Jakub Voráček zakládá nadaci společně se svou devětatřicetiletou sestrou Petrou Klausovou, které roztroušenou sklerózu lékaři diagnostikovali před dvěma lety. „Chybí peníze pro rozvoj registru pacientů, který je pro výzkum vzniku nemoci zásadní. Ne všichni pacienti mají dostupná kvalitní centra s fyzioterapií, psychoterapií, kvalitní léčbou. To vše hraje zásadní roli v postupu nemoci, která postihuje lidi v produktivním věku. Pro život mnoha rodin je onemocnění velký zásah. Založením nadace mi ta nemoc najednou dává smysl, přináší mi i něco pozitivního, “ říká Klausová.

Nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou trpí v Česku zhruba 20 tisíc lidí, nejčastěji postihuje ženy mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Lidé v produktivním věku tak i kvůli malé podpoře často končí v invalidním důchodu.

Kluk Puk, symbol Nadace Jakuba Voráčka, která chce zlepšit situaci pacientů s roztroušenou sklerózou.
Kluk Puk, symbol Nadace Jakuba Voráčka, která chce zlepšit situaci pacientů s roztroušenou sklerózou. | Foto: Nadace Jakuba Voráčka / Anna Václavík Procházková

Maskotem nadace se stal Kluk Puk, odborně ji zaštiťuje profesorka Eva Havrdová, přáteli nadace se stali trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, herec Ivan Trojan a režisér Jakub Kohák.

„Věřím, že nejen finanční prostředky, ale každý hlas, který veřejně upozorňuje na problémy pacientů s roztroušenou sklerózou, je důležitý. Tato nemoc není zatím vyléčitelná, ale včasná diagnóza spolu s včasnou a kvalitní léčbou jsou naprosto zásadní. Pacienti by to neměli vzdávat. Jak říká slogan nadace, neměli by se nechat vyřadit ze hry,“ míní Havrdová.

Také ostatní hokejisté hrající za oceánem obvykle zakládají nebo podporují charitativní projekty. Například Dominik Hašek v Buffalu v roce 2001 založil charitativní nadaci Hasek's Heroes (Haškovi hrdinové). Ta umožňuje hrát hokej i sociálně znevýhodněným dětem.

 

Právě se děje

Další zprávy