"Vor v zakoně" dostal 22 let vězení a byl vyhoštěn

ČTK ČTK
28. 2. 2013 14:25
Podle spisu si objednal vraždu arménského podnikatele, byli však napadeni jiní lidé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze ve čtvrtek uložil údajnému "vorovi v zakoně" Andraniku Soghojanovi dvaadvacetiletý výjimečný trest vězení. Muž, který je od prvního osvobozujícího rozsudku v zahraničí, si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele.

Při jím organizovaném vražedném honu byl ale podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Prvoinstanční soud Soghojana již dvakrát obžaloby zprostil, odvolací soud mu však případ vždy vrátil. Mužovi spoluobžalovaní si dnes vyslechli tresty od 12 do 18 let.

Verdikt zatím není pravomocný, všichni advokáti se na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu.

Soghojan je podle policie "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle obžaloby si vraždu podnikatele objednal v roce 2007.

Najatý vrah se dvakrát spletl

Najatý vrah podle spisu nejprve omylem na Václavském náměstí v Praze pobodal jiného muže a o několik dnů později, opět omylem, usmrtil řidiče společnosti Sazka.

Soghojan kvůli tomu čelil obžalobě z organizování vraždy a pokusu o vraždu stejně jako Gilani Alijev. Soud jim dnes druhý skutek překvalifikoval na vydírání, protože Soghojan prý nejprve nechtěl podnikatele nechat zabít, ale pouze postrašit. V souvislosti s vraždou řidiče Sazky jsou z pomoci k vraždě viněni také Magomed Alijev, Arsen Kakosjan a Arsen Arakeljan.

Soud uložil výjimečný trest kromě Soghojana také Gilani Alijevovi, za vydírání a organizování vraždy mu vyměřil 18 let. Oběma uložil také trest vyhoštění na neurčito. Magomed Alijev dostal stejně jako Kakosjan za pomoc k vraždě 13,5 roku, Arakeljan pak o rok a půl méně. K soudu se dnes dostavili pouze Arakeljan a Kakosjan, ostatní požádali o konání jednání v jejich nepřítomnosti.

Na likvidaci arménského podnikatele se podle obžaloby dohodl Soghojan s Gilanim Alijevem. Ten pak zajištěním vraždy údajně pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem jiného Arména, kterému nakonec zachránil život rychlý lékařský zákrok.

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva prý dostal střelnou zbraň a od Arakeljana a Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley. Treťjakov se ale i tentokrát spletl a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka. Najatého vraha Treťjakova soudy potrestaly 22 lety vězení.

Soud: Vraždu objednal k upevnění autority

"Soud je toho názoru, že z toho dokazování je bez důvodných pochybností prokázáno, že Soghojan tu vraždu zadal, Gilani Alijev ten úkol přijal za odměnu a pověřil tou samotnou realizací bratra," prohlásil předseda trestního senátu Jan Kadlec. Podle něho si Soghojan vraždu objednal, aby upevnil svou autoritu ve zločinecké struktuře.

Senát městského soudu vedený Lubošem Vrbou přitom muže v minulosti dvakrát obžaloby zprostil, odvolací soud mu však případ vždy vrátil. Naposledy ho proto předal jinému senátu. Podle Kadlece se mezi senáty lišily názory zejména na hodnocení věrohodnosti hlavního svědka -Tagira Tarsžojeva. "V předchozím složení senátu měl za to, že ten svědek není věrohodný. Soud v tomto složení senátu má za to, že tam není jediná pochybnost o tom, že by Tagir Tarsžojev byl nevěrohodný," uvedl soudce. Podle něho jeho tvrzení navíc podporují i další důkazy.

Tarsžojev se podle soudce účastnil schůzek, na kterých se objednání vraždy i vydírání odehrálo. V souvislosti s pobodáním jedné z obětí, kterého se účastnil, ale byl také již dříve pravomocně odsouzen na tři roky za vydírání.

Soghojan i další obžalovaní od začátku obvinění odmítají. Po vynesení prvního osvobozujícího verdiktu soud Soghojana propustil z vazby. Podle dřívějších informací médií odcestoval zřejmě do Arménie. Kde se doopravdy Soghojan nachází, ale neví ani soud a ani jeho advokát Eduard Bruna.

 

Právě se děje

Další zprávy