Vondrovy miliony: Část peněz šla na účty v zahraničí

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
2. 2. 2011 5:30
Deník Aktuálně.cz rozklíčoval platby z podezřelé půlmiliardové zakázky
Případ českého předsednictví míří za hranice republiky.
Případ českého předsednictví míří za hranice republiky. | Foto: Reuters

Praha - Policejní vyšetřování půlmiliardové zakázky z doby, kdy tým Alexandra Vondry připravoval české předsednictví Evropské unie, míří do zahraničí.

Úřady totiž mají podezření, že část peněz putovala z nejasných důvodů na účty do ciziny, konkrétně do Rakouska.

Deníku Aktuálně.cz se nadto ze svědeckých výpovědí a písemných dokumentů podařilo částečně zrekonstruovat tok státních milionů, které úřad vlády za éry Mirka Topolánka poslal bez veřejné soutěže soukromé společnosti ProMoPro.

Ministerstvo financí předminulý týden podalo trestní oznámení kvůli podezření, že zakázka pro tuto firmu byla nadhodnocená a že společnosti, které se na ní podílely, získaly část peněz neoprávněně.

Alexandr Vondra, za Topolánka vicepremiér pro evropské záležitosti, jakoukoli osobní odpovědnost odmítá. Rovněž majitelé firmy ProMoPro trvají na tom, že vše bylo v pořádku, a věří, že se před policií obhájí.

Co odhalí rakouské banky?

Z nejnovějších informací Aktuálně.cz vyplývá, že pozornost české policie je v této kauze nyní upřena právě do Rakouska a tamní úřady už obdržely oficiální žádost Čechů, kteří chtějí znát detaily transakce.

"Nyní se čeká na odpověď," uvedl státní úředník obeznámený s případem.

Jde o miliony, které podle zjištění ministerstva financí zamířily do Rakouska z účtů soukromé společnosti NWDC. Této firmě ProMoPro svěřila podstatnou část práce na technickém zajištění českého předsednictví.

Konkrétně za to NWDC dostala 378 431 180 korun.

Roční angažmá Orca

Tato pražská s.r.o. se stotisícovým základním jměním se věnuje výrobě a instalaci elektrických zařízení. V době příprav předsednictví ji ovládala developerská společnost Orco, se sídlem v Lucembursku. Do firmy majetkově vstoupila v prosinci roce 2007 a odešla zjara roku 2009.

Nynější majitel a tehdejší spoluvlastník NWDC Vlastimil Maxa tvrdí, že spojení s Orcem vzniklo díky dlouhodobé vzájemné spolupráci. Časová shoda s českým předsednictvím a jeho přípravami je podle něj jen náhodná.

"To s tím vůbec nesouvisí. V době, kdy se firma propojila s Orcem, jsme o žádné potencionální zakázce EU nevěděli," uvedl v e-mailovém rozhovoru Vlastimil Maxa.

Dodal, že kvůli potížím Orca už v roce 2008 jednali o zpětném odkupu podílu ve firmě. Dodatečnou otázku zaslanou sms zprávou, zda firma měla v době předsednictví nějakou platbu do zahraničí, už Maxa ponechal bez odpovědi.

Co je v trestním oznámení?

Stamiliony spojené s platbami do Rakouska jsou jedním ze tří dosud nevyjasněných finančních toků inkriminované zakázky. Zbývající dva jsou spojeny přímo s firmou ProMoPro, jež ji od úřadu vlády dostala..

Z trestního oznámení ministerstva financí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, plyne následující:

Stát poslal mezi 23. lednem a 17. prosincem 2009 na účet firmy ProMoPro celkem 525 milionů korun. Z jejího konta v Komerční bance bylo v průběhu téhož roku převedeno 30,3 milionu na soukromý účet majitele firmy Jaroslava Veselého a 14,5 milionu na účet jeho ženy.

Oba dva následně z účtů vybrali větší sumy v hotovosti, což společně s pohybem vyšších částek na firemním kontu vedlo Komerční banku k tomu, aby ministerstvu financí nahlásila neobvyklý obchod.

Banka podle dokumentu uvedla, že Veselý a jeho žena vybrali ze svých soukromých účtů celkem dva a půl milionu korun (přesně to bylo 2 557 000 ) v hotovosti.

Pozůstalost a trenažér

Jaroslav Veselý dnes tvrdí, že nemá problém platby i hotovostní výběry vysvětlit. Částku 44 milionů na soukromých účtech už v pondělí vysvětloval jako splátku za vlastní půjčku své firmě.

A říká, že hotovost spolu se ženou vybírali pro osobní potřebu.

"Jestli se nepletu, kupoval jsem v té době golfový trenažér. Asi tak za milion a půl. A žena řešila nějaké rodinné vypořádání v rámci pozůstalosti. Ale přesně vám to řekneme, až se vrátí manželka z lázní," uvedl Veselý.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy