Vondrák si nechá post hejtmana i poslance. S Babišem jsme se tak dohodli, ale nelíbí se mu to, říká

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
1. 11. 2017 17:36
Ivo Vondrák se dohodl s Andrejem Babišem, že zkusí vedle práce moravskoslezského hejtmana zastávat i poslaneckou funkci. Babišovi se to ale nelíbí, přiznal Vondrák.
Ivo Vondrák
Ivo Vondrák | Foto: ČTK

Praha - Hejtman Moravskoslezského kraje a čerstvě zvolený poslanec za ANO Ivo Vondrák obměkčil svého stranického šéfa Andreje Babiše a zatím si ponechá obě své funkce.

"Dohodli jsme se na tom, že to zkusím a uvidím, jak to dopadne. V případě, že bych to nezvládal, tak bych poslaneckou funkci vzdal," řekl Aktuálně.cz Vondrák.

Širší vedení ANO přitom ve středu jasně deklarovalo, že si Vondrák stejně jako hejtmani Karlovarského a Olomouckého kraje Jana Vildumetzová a Ladislav Okleštěk mají vybrat jen jedno křeslo. Stejně jako to už udělala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která zůstane pouze ve vedení Středočeského kraje.

"Nelíbí se mu to, to říkám na rovinu," popisuje Vondrák Babišovu reakci.

Hejtman po středeční schůzce s šéfem ANO uvedl, že pouze trval na svém. Do sněmovny totiž kandidoval s tím, že chce zastávat funkci hejtmana a poslance naráz. "Dostal jsem tolik preferenčních hlasů, kolik jsem dostal. Takže to beru tak, že mí voliči to nevnímají jako negativum," věří Vondrák, kterého zakroužkovalo 15 592 voličů, nejvíce v kraji.

Bývalý rektor ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity už si pro své sněmovní působení dal dohromady tým lidí. "Včera jsme měli první sezení. Chystáme soubor zákonů, které bychom chtěli v Poslanecké sněmovně prosadit a které vidíme jako nutné z pohledu fungování krajů," řekl.

O Vondrákovi se také mluvilo jako o možném kandidátovi na ministra školství. To stále není vyloučeno, ale pro Vondráka je prioritou kraj. "Domluvili jsme se na tom, že budu v roli jakési kádrové rezervy pro ministra školství," potvrdil.

"Chtěl bych splnit cíle, které jsem si na krajské úrovni vytyčil ve své předvolební kampani. Zatím bych preferoval, kdyby ministra mohl dělat někdo jiný, abych mohl svou práci dodělat," dodal Vondrák.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy