Předseda sněmovny vykázal se sálu poslance Volného a Bojka, odmítli si nasadit roušky

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 9. 2. 2021 18:04
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na úterní schůzi vykázal z jednacího sálu nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka. Neměli nasazené roušky a nenasadili si je ani na jeho výzvu. Vondráček poté oznámil, že je nechá vyvést ze sálu, a přerušil kvůli tomu jednání.
Vyvedení poslance Volného ze sálu Poslanecké sněmovny | Video: Radek Bartoníček

Celá schůze sněmovny začala ve dvě hodiny odpoledne přesně podle programu. Jednotliví poslanci navrhovali, co by tento týden mohla sněmovna projednávat. Když  po půl hodině skončili a mělo se o jednotlivých návrzích hlasovat, promluvil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

"Trošku odbočím z projednávání programu," začal Vondráček s tím, že upozornil, jak dva poslanci nemají na ústech roušky. "Takže, vážený pane poslanče Lubomíre Volný a pana poslanče Mariáne Bojko, prosím vás, nasaďte si roušky," řekl Vondráček.

Protože oba poslanci dál seděli na svých místech bez roušek, Vondráček je napomenul podruhé. "Páni poslanci, nasaďte si roušku, jinak vám udělím napomenutí," řekl a poslanci dál nijak nereagovali. "Tak, vidím jasně, že oba pánové nemají zájem o rozumnou debatu, takže uděluji vám napomenutí a opakovaně vás vyzývám k nasazení roušky. Jestli se tak nestane, budete vykázáni," pokračoval Vondráček. Opět se nic nedělo.

"No, tak, vy jste si proto dnes přišli. Takže, vážení kolegové, já tímto vykazuji poslance Lubomíra Volného a Mariána Bojka z dnešního jednání. Prosím, opusťte sál," prohlásil šéf sněmovny.

V té chvíli všichni poslanci čekali, co bude následovat, protože zmiňovaná dvojice nadále seděla ve sněmovně. Překvapeným zákonodárcům Vondráček oznámil, ať oni odejdou a dvojice Volný - Bojko zůstane uvnitř. "I na tuto variantu jsme připraveni. Přerušuji schůzi na pět minut, všechny vás poprosím, abyste opustili sál, aby poslanci mohli být vyvedeni," oznámil Vondráček.

Ovšem, když poslanci odešli, s výjimkou zmiňované dvojice, několik minut čekali před jednacím sálem a netušili, co se bude dít. Poslanci Volný a Bojko se totiž nechtěli z lavic a jednací síně hnout, ochranka musela s nimi chvíli debatovat a přesvědčovat je. Nakonec je zlehka chytla za loket a vyvedla z jednacího sálu i z předsálí. Někteří poslanci při jejich nuceném odchodu ze sálu křičeli "fuj".

"Jsme vyvedení neoprávněně, na jednání mandátové a imunitního výboru bylo řečeno, že nemusíme nosit roušky," tvrdil Volný na otázky Aktuálně.cz ve chvílích, kdy ho ochranka vyváděla. Podle svých slov roušku na veřejnosti nosí, na jednání ji ale nechce mít, protože se prý jedná o "politický symbol".

Na jednání se přitom plánoval vrátit. "Vrátíme se asi dvacetkrát a asi dvacetkrát zažijete tu samou situaci," prohlásil.

Oba poslanci již dříve oznámili, že odmítají nosit ve sněmovně roušku, a to, jak uvedli, z občanských a politických důvodů. Uvnitř sněmovny je nošení roušky povinné.

Když sněmovna opět začala jednat, přihlásil se o slovo první místopředseda Zbyněk Stanjura, který žádal svolání mimořádného zasedání zástupců všech klubů.

"Myslím, že těm inkriminovaným kolegům jde jenom o to, aby dostali publicitu, a jediné, co můžeme udělat, abychom tím netrpěli my všichni ostatní, že přijmeme taková opatření, aby ta možnost publicity byla co nejnižší," navrhl Stanjura. 

"Jinak se to bude opakovat dnes a denně, každý den několikrát, a nás tady 160 nebo 170 nebo kolik bude čekat a budeme přihlížet tomu, jak si to fotí a jak o tom píšou novináři, a o nic jiného nejde. Já prosím, abyste někdy v nějaký rozumný čas svolal grémium, abychom se společně poradili, jak toto snížit na minimum, úplně se to vyloučit nedá," pokračoval Stanjura.

"Pane předsedo, já s vámi z hloubi duše souhlasím, grémium zorganizovat můžeme, ale ani grémium nezmění jednací řád. Oni ti pánové mají dokonce právo hlasovat, až přijde na hlasování o programu, a musí být vpuštěni do sálu," reagoval Vondráček.

Stanjura namítal, že nechce omezovat svobodu informovat, zároveň ale navrhl něco, co by znamenalo omezení práce novinářů. "Například do foyeru budou mít přístup pouze poslanci. Například. Například, že nebude přenos. Například. A teď můžeme přemýšlet o dalších věcech, jak tomu zabránit," sdělil Stanjura, kterému Vondráček slíbil, že tedy vše proberou zástupci klubů.

Vondráček později naznačil řešení možných budoucích sporů - plexisklo. "Jednací řád počítá s nějakými základními pravidly slušného chování a nějaké sebereflexe, takže je to snadno zneužitelné. Nejsme tady na takové případy zařízení," řekl později novinářům Vondráček. Chování poslanců podle něj nemá jiný účel než na sebe upozornit. Nevyloučil, že jednou z variant by mohlo být, že by tito zákonodárci seděli za plexisklem. "Musíme přijmout nějaké technické řešení, je to historický sál, ty lavice mají nějaký tvar, to není zas tak jednoduché něco vymyslet," poznamenal.

Poslanci po vykázání předsedou sněmovny nesmějí být přítomni v sále s výjimkou hlasování. "To jim musí být umožněno a jednací řád neumožňuje hlasování distančně," dodal Vondráček.

 

Právě se děje

Další zprávy