Suchý zákon ve sněmovně skončil. Poslanci stejně pili v kancelářích, vysvětlil změnu Vondráček

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2018 19:02
Poslanci mohou od úterý opět popíjet alkoholické nápoje ve sněmovně i ve dnech, kdy probíhá schůze, rozhodl o tom šéf dolní komory Radek Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Suchý zákon ve sněmovně končí. Předseda dolní komory Radek Vondráček po čtyřech letech zrušil zákaz prodeje alkoholických nápojů v době, kdy se koná schůze. 

Vondráčkův předchůdce Jan Hamáček v rozhodnutí z března 2014 zakázal ve všech gastronomických a klubových zařízeních podávat alkoholické nápoje. To od úterka opět neplatí.

"Máme nové období, máme 120 nových poslanců, tak doufám, že alkoholové excesy, které tu byly v minulosti, jsou historií a že se nebudou opakovat. Poslanci jsou dospělí lidé a snad vědí, že v práci se nemá požívat alkohol," okomentoval své rozhodnutí Vondráček. 

Poslanci podle něj stejně konzumovali alkohol ve svých kancelářích, a navíc bylo třeba opakovaně udělovat výjimky, například kvůli vánočnímu přípitku.

"Jestli se ukáže, že se situace jenom trochu zhorší, a já to poznám, tak to zase zavedu. Všichni jsou trochu v podmínce," dodal šéf sněmovny.

Vondráčkův předchůdce, který zákaz zavedl, komentoval změnu stručně. "Je to plně v jeho kompetenci," napsal Aktuálně.cz Hamáček.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek novinku ocenil. "Jsem rád, že si k obědu mohu dát alespoň malé pivo. Byl to populismus, kdo chtěl, stejně se mohl u sebe v kanceláři napít," řekl Bělobrádek Aktuálně.cz.

"Zákaz byla hysterická reakce pana kolegy Hamáčka, který ustoupil Jaroslavě Jermanové a jejím zběsilým nápadům. To, že si k obědu poslanci nemohou dát pivo, a mně je to jedno, protože pivo nepiju, mi připadalo úplně absurdní." řekl Aktuálně.cz Marek Benda z ODS.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy