Vondráček kvůli koronaviru ukončil schůzi sněmovny, pokračovat bude v dubnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2020 19:11
Sněmovna ve středu odpoledne na návrh svého předsedy Radka Vondráčka předčasně ukončila schůzi. Podle Vondráčkova vyjádření jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru. Další řádná schůze je plánovaná až na polovinu dubna.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). | Foto: Jakub Plíhal

Vondráček se pro tento krok rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry, dohodly se na tom poslanecké kluby. Poslanci jedním hlasováním vyřadili všechny zbývající neprojednané body, čímž schůzi ukončili.

"Mají pro to pochopení všichni. Je to preventivní opatření, jsme shromáždění 200 lidí, dalších 200 asistentů poslanců, plus stejný počet zaměstnanců," řekl Vondráček. Pokud by se ve sněmovně vyskytla infikovaná osoba, je podle šéfa sněmovny poměrně vysoké riziko, že by se nákaza rozšířila.

Jádro práce poslanců podle Vondráčka není v tom, že sedí na plénu a hlasují. Počítá s tím, že se budou konat neveřejná jednání výborů. Doufá, že další schůze už se uskuteční bez problému, neboť neprojednaných bodů je hodně.

V případě, že sněmovna nebude zasedat, nelze podle jejího předsedy přijímat žádné legislativní změny. To by se mohlo mimo jiné týkat i změn v ošetřovném, o kterých mluví lidovci a zástupci dalších stran. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes řekl, že jeho strana je připravena podpořit stav legislativní nouze tak, aby sněmovna v nejbližších dnech mohla schválit novelu, jíž by se změnilo omezení čerpání ošetřovného na devět kalendářních dní. Rodinám, které se starají o děti po zavření škol, vyprší příští čtvrtek.

Správní sbor zůstává v pohotovosti

Vondráček poslance informoval, že grémium Sněmovny zůstává v pohotovosti a sejde se i v následujících týdnech, kdy Sněmovna zasedat nebude. V případě, že by dopady šíření nového typu koronaviru na společnost byly větší, než se předpokládá, je Sněmovna podle něj připravena se sejít a urychleně schvalovat potřebné související legislativní změny.

Poslanec ODS Marek Benda, který patří k nejdéle sloužícím zákonodárcům od sametové revoluce v roce 1989, na dotaz ČTK sdělil, že takovou situaci nepamatuje. Pouze v roce 1997 v době povodní se podle něj vyskytly návrhy ukončit jednání, aby mohli poslanci jet do svých regionů pomáhat. "Jinak jsme se ještě nikdy s podobným rozsahem karantény a omezování veřejného života nesetkali," sdělil ČTK v textové zprávě.

Příští týden se má uskutečnit schůze Senátu, který na rozdíl od Sněmovny schůzi neodloží. Důvodem je ústavou daná měsíční lhůta, kterou Senát na projednávání zákonů má, řekl novinářům předseda Klubu pro liberální demokracii -  SENÁTOR 21 Václav Láska. Pokud by Senát o zákonech v této lhůtě nerozhodl, normy by dostal k podpisu prezident Miloš Zeman jako přijaté. "A to bychom byli neradi," dodal Láska.

 

Právě se děje

Další zprávy