Vondra: Nákup předražených lékárniček prověří policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 1. 2011 14:05
Ministerstvo obrany kvůli podezřelým nákupům podává trestní oznámení
Alexandr Vondra (ODS)
Alexandr Vondra (ODS) | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo obrany podává kvůli nákupu předraženého zdravotnického materiálu trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby,

Novinářům to v pondělí řekl ministr Alexandr Vondra (ODS).

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek také dočasně zprostil funkce velitele Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem, který je za nákupy odpovědný.

Vondrova inspekce šetří nákup předražených autolékárniček a asi 15 dalších obchodů.

Případ nákupu zdravotnického materiálu u bystřického útvaru sledovala inspekce ministra obrany od podzimu.

Podnětem k prověřování byl podle Vondry telefonát na protikorupční linku ministerstva. "Jde o jasný příklad toho, jak po léta docházelo k rozsáhlému porušování zákona o veřejných zakázkách a jak fungoval systém: já na bráchu, brácha na mě," uvedl Vondra.

Inspekce nyní v Bystřici pod Hostýnem zajišťuje potřebné dokumenty, uvedl ministr. Jejich prověrka má být hotova do konce března. Ministr ale nepotvrdil, že by trestní oznámení bylo podáno přímo na nyní odvolaného velitele základny Jiřího Pláška. Uvedl jen, že se týká konkrétní osoby.

Inspekce ministra obrany se zabývá mimo jiné podezřelou zakázkou, kdy zdravotnická základna nakoupila pro armádu přes 11 tisíc autolékárniček za více než 8,5 milionu korun. O případu informovaly deníky Lidové noviny a E15.

Armádní zdravotníci prý objednali dvě verze souprav, obě jsou nadstandardně vybaveny speciálními tlakovými obvazy.

"Levnější" autolékárnička za zhruba 900 korun je podle E15 určena pro osobní vozy, dražší pro nákladní automobily nebo autobusy stála necelých 1300 korun.

Přitom běžné autolékárničky, které odpovídají nové vyhlášce, stojí podle deníku na internetu od 86 do 199 korun. Dražšími za 399 až 589 korun musí být povinně vybavena vozidla přepravující do 80, respektive nad 80 osob.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy