Vondra: Armáda by atentát na Heydricha zvládla i dnes

ČTK ČTK
27. 5. 2012 18:34
Ministr atentát označil za nejdůležitější vojenskou akci Československa
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Atentát na Reinharda Heydricha byl svým způsobem nejúspěšnější a nejdůležitější vojenskou akcí Československa v celém minulém století. Na nedělní vzpomínkové akci věnované 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora to na pražském Václavském náměstí prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra.

Novinářům posléze řekl, že podle něj by byla armáda schopná stejnou akci naplánovat i dnes.

Podle premiéra Petra Nečase na počátku 40. let šlo o bytí či nebytí českého národa a akt parašutistů byl aktem hrdinství i logickou reakcí.

"Pokud by nebylo zbytí, tak já jsem přesvědčen, že české speciální síly jsou velice profesionální a že určitě by to dokázaly," řekl Vondra. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody dodnes udivuje okamžitá připravenost vojáků, s níž byli ochotni nasadit život v akci, jejíž naděje na úspěch byla krajně diskutabilní.

Připomínkové akce

"Tento národ chtěla despotická moc zotročit, zlikvidovat a vykořenit veškerou jeho kulturu a minulost. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich byl zločinec, jeden z hlavních představitelů této zvrácené představy," uvedl ve vyjádření pro ČTK premiér Nečas.

Čin československých parašutistů byl podle něj v takové situaci logickou reakcí a "projevem našeho hrdinství a sebevědomí". Motivem podle Nečase nebylo vyprovokovat tyrana a vyvolat jeho zlo, ale tomuto zlu se postavit a upozornit na něj celý svět. "A to se podařilo," dodal předseda vlády.

Na velkoplošných panelech v dolní části Václavského náměstí mohou návštěvníci vidět fotografie a další dokumenty z archivů Vojenského historického ústavu. Z reproduktorů zněly dobové zvukové záznamy z archivů Českého rozhlasu s českými i německými zprávami o atentátu, Heydrichově pohřbu i následných represáliích.

Vystaven je i dobový mercedes. Jak ale řekl zástupce pořadatelů Jiří Kunc, není to konkrétní vůz, se kterým Heydrich v den atentátu cestoval, ale jiný, zapůjčený od soukromého majitele. Upozornil na to, že vůz má šedozelenou barvu, a nikoli černou, jak se někdy lidé mylně domnívají na základě dobových černobílých fotografií.

Pořadatelé původně uváděli, že na místě budou také například figuríny v uniformách československých vojáků v Británii a další relikvie. Nakonec je ale přesunuli na podobnou akci, která se koná v Thomayerových sadech v Libni, nedaleko od místa, kde se atentát na Heydricha odehrál.

Výstava není jedinou akcí, která dnes výročí atentátu připomíná. Dopoledne vyjel z Panenských Břežan konvoj vojenských historických vozidel po trase poslední cesty, kterou Heydrich absolvoval.

Na akci v Thomayerových sadech se uskutečnila komentovaná rekonstrukce útoku obou parašutistů. Diváci mohli sledovat i podrobnosti o úkolech a přípravě československých vojáků.

Na Karlově náměstí otevřela odpoledne výstava věnovaná také výročí atentátu a 70 lidským osudům lidí, kteří se zapojili do odboje. Má podobu repliky koncentračního tábora s ostnatým drátem, strážní věží a nápisem "Arbeit macht frei" nad vstupní branou.

Na Heydricha zaútočili českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš vyslaní z Británie. Stalo se tak v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Libni, v místě, kterému dodnes řada lidí přezdívá "Heydrichova zatáčka". Šlo o největší protinacistický čin odboje v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy