Vondra: Američané za českou pušku nabízejí dvě M16

ČTK ČTK
31. 5. 2012 15:59
Poruchy nových útočných pušek CZ 805 BREN nejsou podle ministra obrany neobvyklé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Poruchy nových útočných pušek CZ 805 BREN, které používají čeští vojáci v Afghánistánu, nejsou podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) ničím neobvyklým.

Vondra, který se vrátil z Afghánistánu, to ve čtvrtek řekl v Brně. Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka se určité problémy mohou vyskytnout u všech zbraní. Vliv na ně může mít i prostředí, řekl Hynek.

Česká televize zhruba před měsícem informovala o tom, že 48 z celkem 530 zbraní používaných příslušníky zahraniční mise v Afghánistánu se zasekává.

Ta puška není špatná, míní Hynek

"Myslím si, že nejdůležitější bylo umět definovat, o jaké poruchy šlo. Pro nás to byla čistě novinářská informace. Pušky se zapečetily a poslaly do České republiky, kde se zkouší. Zatím neznám výsledky. Vliv mohla mít spousta aspektů. Ta puška ale není špatná," řekl k tomu Hynek.

"U jedné jednotky mi řekli, že odeslali domů asi 20 zbraní. U druhé jednotky velitel vydal pokyn, aby vojáci zbraně vyčistili a nevraceli je. Teď za nimi chodí američtí vojáci a navrhují, že by jednu českou vyměnili za dvě americké M16," řekl po svém návratu z Afghánistánu Vondra a doplnil, že by to neviděl tak tragicky, protože při zavádění nové výzbroje vždy vznikají podobné problémy.

Podle Hynka nebyl problém v nedostatečném testování zbraní před jejich použitím v misi v Afghánistánu. Pušky prý prošly všemi potřebnými zkouškami. U všech zbraní je podle něj navíc běžné, že se vyskytnou v určité míře podobné problémy, přičemž ovlivnit to může i prostředí.

"Pamatuji si třeba na případ tanků Abrams, které byly zavedeny v armádě USA. Deset let s nimi armáda cvičila a testovala je. Když s nimi přijeli do operace Pouštní bouře, tak se najednou objevily problémy a zjistilo se, že to je jen proto, že tam byl jiný písek než v Nevadě, kde je testovali. Problém se pak rychle vyřešil," dodal Hynek.

Pušky CZ 805 Bren koupila armáda od České zbrojovky z Uherského Brodu. Za 8000 nových samopalů zaplatilo ministerstvo obrany 1,5 miliardy Kč. Česká zbrojovka si není žádných chyb vědoma, sdělil nedávno obchodní ředitel firmy Ladislav Britaňák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy