Volný má kvůli potyčce ve sněmovně přijít o jeden měsíční plat, přes 90 tisíc korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2021 12:49
Sněmovní mandátový a imunitní výbor uložil nezařazenému poslanci Lubomíru Volnému kvůli lednové potyčce přímo na plénu dolní komory pokutu ve výši měsíčního poslaneckého platu, tedy zhruba 90 800 korun. Řekli to předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a místopředseda Petr Gazdík (STAN). Jde o nejvyšší možný postih. Volný už avizoval, že se proti pokutě odvolá k celé sněmovně.
Poslanec Lubomír Volný
Poslanec Lubomír Volný | Foto: ČTK

"Mandátový a imunitní výbor konstatoval skutečně závažné chování neodpovídající jednacímu řádu. Upřesnil, jakými konkrétními činy se to jednání stalo. A udělil panu poslanci Volnému finanční trest ve výši jednoho poslaneckého platu," řekl Gazdík.

Volný tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit. "Pokud rozhodnutí bude jakékoli jiné než zprošťující, tak ho respektovat určitě nebudu a odvolám se k celému plénu sněmovny," řekl novinářům při jednání výboru.

"Já očekávám, že pan Volný se odvolá, že tam bude exhibovat, a pak sněmovna potvrdí rozhodnutí mandátového a imunitního výboru," tipoval další postup člen výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Video: Konflikt ve sněmovně

Poslanec Lubomír Volný se násilím pokusil zmocnit mikrofonu předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) poté, co mu bylo odebráno slovo. | Video: DVTV

Video: Rozhovor DVTV s poslancem Volným

Poslanec Lubomír Volný na otázku, zda porušuje jednací řád Poslanecké sněmovny, odpovídá: Ano, a co má být? | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy