reklama
 
 

Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998

18. 10. 2008 19:05
Senátní a krajské volby letos voliče zajímaly

Praha - Skoro čtyřicet procent lidí přišlo odevzdat svůj hlas v letošních volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu.

To je o deset procent více, než kolik voličů přišlo k volbám před čtyřmi lety.

Tehdy ODS na krajské úrovni rozdrtila vládnoucí stranu ČSSD. Občanským demokratům se podařilo ovládnout 12 krajů, v jediném - Jihomoravském kraji - vyhrála KDU-ČSL.

Disciplinovaní voliči

Komentátoři se shodují: účast není tragická, ale také není proč jásat.

Obecně platí, že čím nižší volební účast, tím lepších výsledků mohou dosáhnout strany jako KSČM nebo ODS, které mají disciplinovanou voličskou základnu.

V Praze a Karlovarském kraji se volilo nejméně

Nejvíce lidí přišlo volit své krajské zastupitele na Vysočině. K urnám zde dorazilo 44 procent oprávněných voličů.

Nejmenší zájem o volby pak projevili lidé v Karlovarském kraji, kde jich volilo jen 34 procent.

Nejnižšší volební účast pro volby do Senátu byla ve volebních okrscích v Praze, ale také v Chebu, Karvinné, nebo v České Lípě. Volební účast tam nepřekročila 35 procent.

Naopak nejvíce lidí přišlo volit své zástupce do Senátu v Hradci Králové a ve Žďáru nad Sázavou. Volební účast se tu shodně vyšplhala na 46 procent.

Druhé kolo senátních voleb bude boj

Sociální demokraté zvítězili ve všech 13 krajích, vysoký je i počet jejich kandidátů, kteří postupují z prvního místa do druhého kola senátních voleb.

Podle politologa Jana Kubáčka by se tak mohla kampaň ODS před druhým kolem nést v duchu hesla: Nenechme ČSSD ovládnout Senát.

"Voliči, kteří k volbám nepřišli, se možná zaleknou té své absence a přijdou podpořit kandidáty ODS či jiných alternativní uskupení proti kandidátům na senátory z ČSSD, kteří dostali v prvním kole více hlasů," uvedl v České televizi politolog Jan Kubáček.

Senátní a krajské volby jsou obecně méně oblíbené než volby do Poslanecké snemovny. Tam se průměrná volební účast od roku 1996 pohybuje kolem 68 procent.

autor: Vendula Křížová | 18. 10. 2008 19:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama