Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998

Vendula Křížová
18. 10. 2008 19:05
Senátní a krajské volby letos voliče zajímaly
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let.
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let. | Foto: Jiří Hloušek

Praha - Skoro čtyřicet procent lidí přišlo odevzdat svůj hlas v letošních volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu.

To je o deset procent více, než kolik voličů přišlo k volbám před čtyřmi lety.

Tehdy ODS na krajské úrovni rozdrtila vládnoucí stranu ČSSD. Občanským demokratům se podařilo ovládnout 12 krajů, v jediném - Jihomoravském kraji - vyhrála KDU-ČSL.

Disciplinovaní voliči

Komentátoři se shodují: účast není tragická, ale také není proč jásat.

Obecně platí, že čím nižší volební účast, tím lepších výsledků mohou dosáhnout strany jako KSČM nebo ODS, které mají disciplinovanou voličskou základnu.

V Praze a Karlovarském kraji se volilo nejméně

Nejvíce lidí přišlo volit své krajské zastupitele na Vysočině. K urnám zde dorazilo 44 procent oprávněných voličů.

Nejmenší zájem o volby pak projevili lidé v Karlovarském kraji, kde jich volilo jen 34 procent.

Nejnižšší volební účast pro volby do Senátu byla ve volebních okrscích v Praze, ale také v Chebu, Karvinné, nebo v České Lípě. Volební účast tam nepřekročila 35 procent.

Naopak nejvíce lidí přišlo volit své zástupce do Senátu v Hradci Králové a ve Žďáru nad Sázavou. Volební účast se tu shodně vyšplhala na 46 procent.

Druhé kolo senátních voleb bude boj

Sociální demokraté zvítězili ve všech 13 krajích, vysoký je i počet jejich kandidátů, kteří postupují z prvního místa do druhého kola senátních voleb.

Podle politologa Jana Kubáčka by se tak mohla kampaň ODS před druhým kolem nést v duchu hesla: Nenechme ČSSD ovládnout Senát.

"Voliči, kteří k volbám nepřišli, se možná zaleknou té své absence a přijdou podpořit kandidáty ODS či jiných alternativní uskupení proti kandidátům na senátory z ČSSD, kteří dostali v prvním kole více hlasů," uvedl v České televizi politolog Jan Kubáček.

Senátní a krajské volby jsou obecně méně oblíbené než volby do Poslanecké snemovny. Tam se průměrná volební účast od roku 1996 pohybuje kolem 68 procent.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy