Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998

Vendula Křížová
18. 10. 2008 19:05
Senátní a krajské volby letos voliče zajímaly
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let.
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let. | Foto: Jiří Hloušek

Praha - Skoro čtyřicet procent lidí přišlo odevzdat svůj hlas v letošních volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu.

To je o deset procent více, než kolik voličů přišlo k volbám před čtyřmi lety.

Tehdy ODS na krajské úrovni rozdrtila vládnoucí stranu ČSSD. Občanským demokratům se podařilo ovládnout 12 krajů, v jediném - Jihomoravském kraji - vyhrála KDU-ČSL.

Disciplinovaní voliči

Komentátoři se shodují: účast není tragická, ale také není proč jásat.

Obecně platí, že čím nižší volební účast, tím lepších výsledků mohou dosáhnout strany jako KSČM nebo ODS, které mají disciplinovanou voličskou základnu.

V Praze a Karlovarském kraji se volilo nejméně

Nejvíce lidí přišlo volit své krajské zastupitele na Vysočině. K urnám zde dorazilo 44 procent oprávněných voličů.

Nejmenší zájem o volby pak projevili lidé v Karlovarském kraji, kde jich volilo jen 34 procent.

Nejnižšší volební účast pro volby do Senátu byla ve volebních okrscích v Praze, ale také v Chebu, Karvinné, nebo v České Lípě. Volební účast tam nepřekročila 35 procent.

Naopak nejvíce lidí přišlo volit své zástupce do Senátu v Hradci Králové a ve Žďáru nad Sázavou. Volební účast se tu shodně vyšplhala na 46 procent.

Druhé kolo senátních voleb bude boj

Sociální demokraté zvítězili ve všech 13 krajích, vysoký je i počet jejich kandidátů, kteří postupují z prvního místa do druhého kola senátních voleb.

Podle politologa Jana Kubáčka by se tak mohla kampaň ODS před druhým kolem nést v duchu hesla: Nenechme ČSSD ovládnout Senát.

"Voliči, kteří k volbám nepřišli, se možná zaleknou té své absence a přijdou podpořit kandidáty ODS či jiných alternativní uskupení proti kandidátům na senátory z ČSSD, kteří dostali v prvním kole více hlasů," uvedl v České televizi politolog Jan Kubáček.

Senátní a krajské volby jsou obecně méně oblíbené než volby do Poslanecké snemovny. Tam se průměrná volební účast od roku 1996 pohybuje kolem 68 procent.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy