Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998

Vendula Křížová
18. 10. 2008 19:05
Senátní a krajské volby letos voliče zajímaly
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let.
Volební účast u senátních a krajských voleb byla nejvyšší za posledních deset let. | Foto: Jiří Hloušek

Praha - Skoro čtyřicet procent lidí přišlo odevzdat svůj hlas v letošních volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu.

To je o deset procent více, než kolik voličů přišlo k volbám před čtyřmi lety.

Tehdy ODS na krajské úrovni rozdrtila vládnoucí stranu ČSSD. Občanským demokratům se podařilo ovládnout 12 krajů, v jediném - Jihomoravském kraji - vyhrála KDU-ČSL.

Disciplinovaní voliči

Komentátoři se shodují: účast není tragická, ale také není proč jásat.

Obecně platí, že čím nižší volební účast, tím lepších výsledků mohou dosáhnout strany jako KSČM nebo ODS, které mají disciplinovanou voličskou základnu.

V Praze a Karlovarském kraji se volilo nejméně

Nejvíce lidí přišlo volit své krajské zastupitele na Vysočině. K urnám zde dorazilo 44 procent oprávněných voličů.

Nejmenší zájem o volby pak projevili lidé v Karlovarském kraji, kde jich volilo jen 34 procent.

Nejnižšší volební účast pro volby do Senátu byla ve volebních okrscích v Praze, ale také v Chebu, Karvinné, nebo v České Lípě. Volební účast tam nepřekročila 35 procent.

Naopak nejvíce lidí přišlo volit své zástupce do Senátu v Hradci Králové a ve Žďáru nad Sázavou. Volební účast se tu shodně vyšplhala na 46 procent.

Druhé kolo senátních voleb bude boj

Sociální demokraté zvítězili ve všech 13 krajích, vysoký je i počet jejich kandidátů, kteří postupují z prvního místa do druhého kola senátních voleb.

Podle politologa Jana Kubáčka by se tak mohla kampaň ODS před druhým kolem nést v duchu hesla: Nenechme ČSSD ovládnout Senát.

"Voliči, kteří k volbám nepřišli, se možná zaleknou té své absence a přijdou podpořit kandidáty ODS či jiných alternativní uskupení proti kandidátům na senátory z ČSSD, kteří dostali v prvním kole více hlasů," uvedl v České televizi politolog Jan Kubáček.

Senátní a krajské volby jsou obecně méně oblíbené než volby do Poslanecké snemovny. Tam se průměrná volební účast od roku 1996 pohybuje kolem 68 procent.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy