Mimořádná zpráva

Voličům ODS se chobotnice líbí

nach
8. 11. 2007 15:25
Průzkum mínění ukázal Bém na schůzce "týmu Knihovna"
Jan Kaplický a Pavel Bém
Jan Kaplický a Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kaplického chobotnice rozděluje národ. Mladým se líbí, ti starší ji nemůžou ani vidět.

Ukázal to říjnový průzkum agentury STEM, který dnes zveřejnil primátor Pavel Bém a  seznámil s ním účastníky schůzky pracovního týmu Národní knihovna.

Asi nejzajímavější z celého průzkumu je zjištění, že se návrh líbí téměř šedesáti procentům z voličů Občanské demokratické strany. Přitom z pražské radnice se před několika týdny proti návrhu ozývaly protesty hlavně v řadách ODS.

S návrhem sympatizují i voliči zelených - líbí se 56 % z nich. Názor voličů zelených má pravděpodobně i souvislost s věkem, v Česku totiž mají zelení příznivce hlavně mezi mladými lidmi do třiceti let.

A stejně tak Kaplického návrh podporují spíš mladší lidé, nejvíce se líbí lidem do 29 let. Naopak občanům starším 60 let se většinou nelíbí. A už vůbec, pokud jsou zároveň voliči komunistické strany.

Ani příznivci lidovců nejsou "blobu" příliš nakloněni - nelíbí se 67 % z nich, líbí jen 33 %. Voliči sociálních demokratů jsou na tom podobně. Návrh není sympatický 63 procentům z nich, sympatizuje s ním 36 % voličů ČSSD.

Komu se líbí, nestěhoval by

Foto: Ondřej Besperát

STEM se také lidí ptal, zda stavba knihovny podle Kaplického patří na Letnou, nebo by ji radši postavili jinde.

Výsledek je jasný. Ti, kterým se chobotnice líbí, se líbí právě na Letné, a jinam by ji nepřesouvali. A ti, kterým se nelíbí, by ji přestěhovali.

V Praze se návrh líbí většímu počtu lidí (39 %) než v Česku jako celku, a proto by jej také realizovali na Letné. Polovina Pražanů by jej však přestěhovala.
 

 


 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy