Voličům ODS se chobotnice líbí

nach
8. 11. 2007 15:25
Průzkum mínění ukázal Bém na schůzce "týmu Knihovna"
Jan Kaplický a Pavel Bém
Jan Kaplický a Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kaplického chobotnice rozděluje národ. Mladým se líbí, ti starší ji nemůžou ani vidět.

Ukázal to říjnový průzkum agentury STEM, který dnes zveřejnil primátor Pavel Bém a  seznámil s ním účastníky schůzky pracovního týmu Národní knihovna.

Asi nejzajímavější z celého průzkumu je zjištění, že se návrh líbí téměř šedesáti procentům z voličů Občanské demokratické strany. Přitom z pražské radnice se před několika týdny proti návrhu ozývaly protesty hlavně v řadách ODS.

S návrhem sympatizují i voliči zelených - líbí se 56 % z nich. Názor voličů zelených má pravděpodobně i souvislost s věkem, v Česku totiž mají zelení příznivce hlavně mezi mladými lidmi do třiceti let.

A stejně tak Kaplického návrh podporují spíš mladší lidé, nejvíce se líbí lidem do 29 let. Naopak občanům starším 60 let se většinou nelíbí. A už vůbec, pokud jsou zároveň voliči komunistické strany.

Ani příznivci lidovců nejsou "blobu" příliš nakloněni - nelíbí se 67 % z nich, líbí jen 33 %. Voliči sociálních demokratů jsou na tom podobně. Návrh není sympatický 63 procentům z nich, sympatizuje s ním 36 % voličů ČSSD.

Komu se líbí, nestěhoval by

Foto: Ondřej Besperát

STEM se také lidí ptal, zda stavba knihovny podle Kaplického patří na Letnou, nebo by ji radši postavili jinde.

Výsledek je jasný. Ti, kterým se chobotnice líbí, se líbí právě na Letné, a jinam by ji nepřesouvali. A ti, kterým se nelíbí, by ji přestěhovali.

V Praze se návrh líbí většímu počtu lidí (39 %) než v Česku jako celku, a proto by jej také realizovali na Letné. Polovina Pražanů by jej však přestěhovala.
 

 


 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy