Voliči chtějí něco jiného, než nabízejí ODS a ČSSD

Petr Holub
13. 10. 2008 16:25
Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro Aktuálně.cz
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Čtyři z deseti Čechů požadují, aby kraje uměly řešit každodenní potíže lidí.

Vyplývá to z průzkumu, který týden před volbami připravili pro deník Aktuálně.cz experti Univerzity Palackého v Olomouci.

Jen necelých 30 procent občanů se chce rozhodovat podle kandidátů na hejtmana, kteří jsou hlavním trumfem ODS. Rovněž necelá třetina bude brát v úvahu spokojenost či nespokojenost s vládou, na níž sází ČSSD.

ODS loví na hejtmany

Tři největší kraje, kde proběhl průzkum, mají jedno společné. Zatímco největší část občanů očekává odpovědi na konkrétní věcné otázky, které souvisí s životem v kraji, příznivce ODS a ČSSD zajímá v první řadě něco jiného.

Středočeši chtějí zlepšit dopravu a posílit boj s kriminalitou, lidé z jižní Moravy se obávají hlavně o kvalitu zdravotnictví, obyvatelé Ostravska žádají odpověď na otázku, jak podpořit ekonomický rozvoj a zároveň tím neničit životní prostředí.

Odpovědi na tyto otázky jsou rozhodující pro většinu lidí, kteří chtějí volit menší strany (lidovce, zelené, komunisty), i pro většinu z těch, kdo nejsou rozhodnuti pro konkrétní stranu.

Voliče ODS v první řadě zajímají hejtmanští kandidáti, překvapivě jich však víc přitáhne dosavadní vicehejtman jižní Moravy Milan Venclík, než zkušený šéf Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

ČSSD nabízí svržení vlády

Sociálním demokratům se podařilo nejvíc voličů přitáhnout sloganem, že krajské volby rozhodují o vládě. Není jich však o tolik více, než těch, kterým kandidáti ČSSD slibují řešení palčivých komunálních problémů.

Vedle souboje ODS-ČSSD tak výsledek krajských voleb na Moravě ukáže ještě něco jiného. Úspěch malých stran bude spíše odměnou pro politiky, kteří nabídnou občanům konkrétní pomoc.

Vítězství "velkých" potvrdí správnost sázky na témata velké politiky, respektive známá jména.

Ženy klíčem Rathova úspěchu

Model obou moravských krajů platí ve středních Čechách jen omezeně. ČSSD tady skutečně vyšla sázka na "svržení vlády" a přitáhla naprostou většinu voličů.

Zároveň zde (ve srovnání s moravskými kraji) získal největší podporu kandidát na hejtmana David Rath, který boduje zvláště mezi ženskou částí populace. Tím se otevřela šance pro úspěch sociální demokracie v pravicové pevnosti. Relativní úspěch se však může proti sociálním demokratům ještě obrátit.

Dosavadní hejtman Petr Bendl (ODS) dokázal víc než moravští kolegové přesvědčit obyvatelstvo o svých schopnostech řešit problémy. Navíc se mu daří získat voliče poukazem na politickou hrozbu, kterou pro kraj nástup Rathovy ČSSD znamená.

Rozhodne doprava

Dramatický souboj gigantů ve středních Čechách gumuje šance menších stran. Jinde je voliči vyhledávají kvůli konkrétním návrhům na změnu krajské politiky, v pražském okolí stačí recepty, které nabízejí Bendl a Rath.

Pokud oba vsadí ve volebním finiši na vysvětlení věcných problémů, mají stále šanci získat 15 procent potenciálních voličů, kteří se ještě nerozhodli pro žádnou stranu. Většina z nich přitom chce, aby hejtman řešil dopravní problémy kraje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy