Volebním lídrem Úsvitu už je Škrabánek, na Samkovou nečekal

ČTK ČTK
12. 5. 2014 17:04
Podle oficiálního webu už hnutí vede do eurovoleb Škrabánek, Samková má do pondělí čas odstoupit kvůli podezření, že oklamala Českou spořitelnu.
Klára Samková.
Klára Samková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volebním lídrem Úsvitu přímé demokracie už je podle webu tohoto hnutí prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek. V čele kandidátky vystřídal advokátku Kláru Samkovou, které dalo předsednictvo Úsvitu do pondělí čas na odstoupení kvůli podezření, že oklamala Českou spořitelnu. Vyjádření Samkové se zatím nepodařilo získat.

"Pozici lídra do evropských voleb přijímám s plnou odpovědností," uvedl Škrabánek na webu hnutí. Výměnu v čele kandidátky označil za rozhodnutí "odvážné a za daných okolností zřejmě jediné možné". Věří ovšem také, že "cíleně načasovaná podezření" týkající se Samkové nebudou prokázána.

Samková již dříve řekla, že zveřejnění informací o kauze nedlouho před volbami považuje za snahu ji i hnutí zdiskreditovat. Na svém webu měla ale k 15:00 pouze její sobotní prohlášení, v němž mimo jiné stojí, že odmítá přispívat k rozvratu hnutí Úsvit a hodlá "štvavé kampani" vzdorovat.

Čas má do pondělí

Případ odstartovaly minulý týden informace Radiožurnálu, podle nichž prý advokátka oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila prý od banky dluh podniku, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala. Spořitelna tak netušila, že pohledávku prodává dlužníkovi, uvedl rozhlas.

Nový lídr Roman Škrabánek.
Nový lídr Roman Škrabánek. | Foto: Hnutí Úsvit

Vedení Úsvitu dalo v sobotu Samkové do pondělí čas na to, aby důstojně odstoupila. "Pokud ho nevyužije, budeme muset v pondělí přistoupit k jejímu vyškrtnutí z kandidátky," uvedl Okamura.

Podle oficiálního volebního webu zatím Samková mezi odvolanými či odstoupivšími kandidáty nebyla.

 

Právě se děje

Další zprávy