Volební poločas: K urnám zatím dorazila čtvrtina voličů

Domácí Domácí
12. 10. 2012 22:20
První den krajských a senátních voleb jsme sledovali v online reportáži
Foto: Jan Langer

Praha - Krajské a senátní volby mají za sebou první den hlasování. Volební místnosti se úderem 22:00 po osmi hodinách uzavřely.

Zájem lidí o hlasování byl rozdílný, v průměru zatím přišlo podle informací z okrsků zhruba do čtvrtiny voličů. Nižší zájem mohlo podle některých komisařů způsobit deštivé počasí.

Lidé mohou přijít k urnám ještě v sobotu. Volební místnosti budou otevřené od 08:00 do 14:00.

Žádný vážnější incident komisaři nezaznamenali. V Ústeckém kraji se ale opět objevily stížnosti na kupčení z hlasy. V Děčíně nebo v Chomutově se prý objevili lidé, kteří voličům nabízeli 300 korun za hlas pro ODS se zakroužkováním čtyř konkrétních kandidátů. Informaci zveřejnili sami občanští demokraté, jde podle nich o zjevnou provokaci.

Volit přišlo podle odhadů z různých míst republiky od deseti do více než 30 procent voličů. Například ve Zlíně přišlo k urnám kolem 23 procent lidí oprávněných volit, v jednom z okrsků ale byla večer účast 34 procent. Poměrně nízkou účast hlásili volební komisaři z Prahy, v níž lidé volí ve čtyřech senátních obvodech; činila mezi deseti až 20 procenty.

Podobně tomu bylo i v Jihočeském kraji, na Vysočině nebo v Karlovarském kraji. "Jak to bude vypadat v sobotu lze jen těžko odhadovat. Možná bychom se mohli celkově dostat k 35 až 40 procentům," odhadoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Průměrně pětinovou účast hlásili komisaři z dalších krajů, například Středočeského, Libereckého, Plzeňského a Moravskoslezského. V Pardubickém kraji přišla asi čtvrtina voličů.

V případě krajských voleb lidé mohou u své preferované strany vybrat z výčtu své oblíbené tváře, a to zakroužkováním maximálně čtyř kandidátů (označuje se pořadové číslo před jejich jménem).

Lístek pak před vhozením do volební urny musí voliči zasunout do šedé hlasovací obálky, kterou dostanou od volební komise.

U senátního hlasování vkládá volič lístek se jménem svého kandidáta do žluté obálky. Tento lístek se nijak neupravuje.

Prohlédněte si fotoreportáž z prvního dne voleb

Je 22:00 a volební místnosti se pro pátek uzavřely. Hlasovat mohou lidé ještě v sobotu od 08 do 14 hodin. Dnešní online z prvního dne voleb končí. Děkujeme za pozornost a zároveň zveme čtenáře na sobotní pokračování.

Ve volebním okrsku 38 v Karlových Varech přišlo odevzdat svůj hlas do pátečního pozdního večera jen necelých 19 procent voličů. "Odhadoval jsem, že k volbám přijde tak 30 procent lidí, ale zatím to vypadá spíš na 25 procent," řekl Aktuálně.cz člen tamní volební komise.

"V devět večer je účast 262 voličů z celkových 1134 v okrsku, to znamená na konci volebního dne účast 23,3 procenta," hlásí reportér Aktuálně.cz z kroměřížské volební komise. "Urny zústávají zapečetěné, předběžné údaje ze všech okrskových komisí budou za chvíli zapisovatelky telefonovat úřednici, která ve městě za volby zodpovídá," doplňuje.

V Hostivici odvolil večer i tamní starosta Jaroslav Kratochvíl, který je dvojkou na kandidátce Středočeši 2012, za níž kandiduje i někdejší Rathova mluvčí Berill Mascheková nebo Rathova žena Eva. To, že by se Středočeši 2012 dostali do krajského zastupitelstva, by starosta Kratochvíl pokládal za zázrak. "Ale zázraky se dějí," řekl Aktuálně.cz.

V Trmicích u Ústí nad Labem zadrželi lidi při manipulaci voleb - organizovaném hlasování .Upozornila na to starostka Trmic Jana Oubrechtová a chytili je díky tomu při činu. Celý článek čtěte zde.

V Havlovicích, které jsou součástí Domažlic, nemají žádný kulturní dům ani jiný vhodný veřejný prostor, takže volby tu už tradičně na dva dny zaberou zázemí místních kuželkářů.

V malém domku s dvěma kuželníkovými drahami členové komise sedí a čekají na voliče. Po více než hodině od začátku voleb přišli jen tři ze 137. Víc lidí přijde podle členů komise odpoledne a navečer, žádnou výrazně vysokou účast ale předseda Jiří Kupilík neočekává. "Jsem u voleb od roku 1990. Ze začátku lidé chodili dobře, ale teď to dost ochablo a mají menší zájem," dává zapravdu své kolegyni ze Zastávky u Přeštic Kupilík.

Dlouhou chvíli při čekání si ale členové komise kuželkami krátit nebudou. "Až po volbách, dřív ne," řekl rezolutně Kupilík a zatáhl výhled na kuželníkové dráhy shrnovacími dveřmi.

Foto: Jan Langer

Češi nezapřou, že jsou národ, z něhož vzešel Švejk či Cimrman. Jiří Štěpán píše na Twitteru, že nejlepší by bylo volit středočeským hejtmanem vězněného Davida Ratha: "Jako Středočech bych nejraději volil za hejtmana pana Ratha. Ten už sedí a mnoho škody nenapáchá."

"Překročili jsme 200 voličů z celkových 1134," hlásí reportér Aktuálně.cz z kroměřížské volební komise. "To se zatím rovná účasti 17,3 %. Komisařky, které seděly u komunálních voleb, říkají, že oproti nim je to pokles."

Jedna z volebních místností v Kroměříži je umístěná v tamní psychiatrické léčebně. Kromě toho, že sem tradičně chodí volit obyvatelé města z okolních ulic, zde svůj hlas odevzdávají i lidé, kteří jsou v době voleb v péči kroměřížské psychiatrické léčebny. Letošních voleb do krajského zastupitelstva se ale v prvních chvílích po otevření místnosti nezúčastnil nikdo z nich.

"Mívali jsme seznam klientů, kteří přicházeli z léčebny volit. Dnes už to tak není. Kdo bude chtít přijít, bude muset mít v místě svého bydliště vyřízený voličský průkaz. A kdo nemá bydliště ve Zlínském kraji, volit vůbec nemůže," řekla ČTK předsedkyně volební komise Milada Varhaníková. Dodala, že voleb se i v minulých letech účastnilo málo klientů. Největší zájem měli o volby do Poslanecké sněmovny, na které jich vždy dorazila asi stovka.

Popraskaná skla v oknech, zamřížované okénko výdejny jízdenek a vitrína s kovovými válci s otrhanými zbytky jízdních řádů tvoří kulisu v jedné z nejmenších a nejkurioznějších volebních místností v Plzeňském kraji v Přešticích-Zastávce.

Malá vesnička, kde v domcích poblíž kolejí žije několik desítek lidí, nemá žádné jiné veřejné prostory, takže volby se zde už tradičně konají v jinak opuštěné bývalé vlakové čekárně. I když na stanici některé vlaky staví, žádného velkého přílivu voličů se zatím pětičlenná komise nedočkala. Kolem 16:00 tu volilo jen deset z 85 voličů.

Ve Slavkově u Brna dnes po 15:00 vhodil do urny svůj hlas také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Zvolil jsem kandidátku jihomoravské ČSSD. Jsem přesvědčen, že sociální demokraté odvedli na jihu Moravy kus práce a splnili sliby," řekl. Podle něj jsou současné volby důležité, protože lidé rozhodnou o úrovni zabezpečení služeb v krajích. "Jestliže by tyto volby znamenaly výprask pro kandidáty ODS a TOP 09, znamená to otevření cesty k pádu vlády a novým volbám do Poslanecké sněmovny," podotkl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip přišel k urnám v Českých Budějovicích v 17:30. Spokojil by se prý s lepším výsledkem, než kterého dosáhli komunisté v roce 2004. "To znamená, abychom se podíleli na vládě ve více krajích," řekl novinářům. KSČM zatím tvoří vládní koalici ve dvou krajích.

Ve své domovské obci Suchá Loz, kde je místostarostou, volil dnes odpoledne předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj bude volební účast nízká. "Minule byla kolem 40 procent a předpokládám, že v těchto volbách by mohla být ještě menší. Můžeme se dostat do fáze, kdy nám budou po 20 letech od revoluce znovu vládnout komunisté," řekl ČTK. Úspěchem pro TOP 09 a partnerské hnutí Starostové a nezávislí bude, pokud se dostanou do většiny, či dokonce do všech krajských zastupitelstev, dodal.

Letošní krajské a senátní volby jsou mimořádně důležité a mohou leccos ovlivnit. Přicházejí totiž ve chvíli společenského neklidu. Prezident Václav Klaus to řekl novinářům poté, co v pátek v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas v senátních volbách. Volit přišel v podvečer s manželkou Livií, po návratu ze státní návštěvy Polska.

"Máme určitý společenský neklid, a v tomto smyslu přicházejí volby ve chvíli, která není nejšťastnější. Takže v tom jsou mimořádně důležité," řekl Klaus. Koho ve svém obvodu volil, prezident neprozradil. Rozhoduje se prý ale vždy podle toho, jakou stranu kandidát reprezentuje, případně podle osobní znalosti kandidáta.

Uživatel Radek Friml na Facebooku:" Opravdu nemá cenu volit komunisty, jen to chce malinko zjednodušit zakony, aby ti, co nás mají vést, neporcovali medvěda do vlastních kapes a mysleli malinko na lidi."

Odhadnout, kdo zvítězí ve středočeské  Hostivici, je zatím velmi obtížné. V anketě mezi voliči, kterou dělá Aktuálně.cz od otevření volebních místností, bodují ODS, ČSSD, "Rathova" strana Středočeši ale i třeba Strana zelených. "Já jsem volila Středočechy 2012, protože tam je i náš starosta Jaroslav Kratochvíl, který tady pro nás hodně udělal," říká starší volička.

V Brně již odvolil jihomoravský hejtman, místopředseda ČSSD či například také předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Fotku pak vyvěsil na svém facebookovém profilu.

V Brně již odvolil i jihomoravský hejtman Michal Hašek.
V Brně již odvolil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: Michal Hašek, Facebook

Jen sporadicky se ve volební místnosti v Krupce u Teplic objevují mladí voliči."Situace je tu hrozná," komentuje 22letý vysokoškolák svůj hlas pro DSSS.

Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda nakonec ve vazbě volit nebude. "Je to administrativně náročné," řekl Aktuálně.cz obhájce Vencislav Sabotinov.

Jeden z přispěvatelů na Twitteru zaznamenal dotaz paní penzistky na komisi: "Jsme s manželem přemýšleli, když je letos jedna obálka žlutá a druhá šedá, jak budou volit barvoslepí?"

"V minulých krajských volbách jsem volil ODS, nyní volím DSSS. Souhlasím s jejich programem a i přesto, že je z jednání o podobě vládnoucí koalice ostatní strany vyšoupnou, chci, aby měli co nejvíce hlasů - pak si snad i velké strany uvědomí, že jsou tu problémy, které lidi trápí a které by tedy měly řešit," říká 45letý volič v Krupce.

Štamgasti v hostinci U Formánků ve středočeské Hostivici se při volbě řídí především podle toho, jestli mají strany na volební listině nějakého obyvatele obce. Proto u nich mají velký úspěch Středočeši 2012, za něž kandiduje sám starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl. "Hodně tady o něm mluvili," říká hostinská reportérovi Aktuálně.cz.

"Proč jste volil Zemanovce?" optal se reportér Aktuálně.cz voliče v Krupce, jenž mu prozradil, čí lístek vhodil do urny. "Protože mi to tak vyšlo ve volební kalkulačce, odvětil on.

Foto: Jan Langer

"Nechtěl jsem jít volit,  ale když nezavřeli Dalíka stejně jako Ratha, tak jsem nakonec šel, zdůvodnil originálně svou volební motivaci 73letý muž z Chomutova, který přiznal, že dal hlas ČSSD.

Jeden z reportérů Aktuálně.cz zasedá přímo v jedné z kroměřížských volebních komisích: "Po popracovní voličské vlně kolem 16. hodiny přišla první krize. Komisaři začínají zívat a vařit si kafe. I reportér Aktuálně.cz  měl seriozní problém udržet nad čtením víčka otevřená. Odvolilo přes 10% voličů. Po 17. hodině to je konkrétně 152 z celkových 1134 voličů okrsku.

Hned v pátek odpoledne přišla volit Eliška Wagnerová, kandidátka Strany zelených do Senátu v obvodu č. 59 Brno-město,  někdejší předsedkyně Nejvyššího soudu a místopředsedkyně Ústavního soudu. Fotku si vyvěsila na svém facebookovém profilu a připsala: "Volím."

Volí Eliška Wagnerová, kandidátka Strany zelených do Senátu v obvodu č. 59 Brno-město.
Volí Eliška Wagnerová, kandidátka Strany zelených do Senátu v obvodu č. 59 Brno-město. | Foto: Facebook - Eliška Wagnerová

Obyvatelé Holešova na Kroměřížsku sledovali kampaň kolem tamní průmyslové zóny, která byla jedním z hlavních předvolebních témat ve Zlínském kraji, jejich volbu to však neovlivnilo. Vyplývá to z páteční ankety ČTK. Od zóny si hejtmanství slibovalo asi 12 000 pracovních míst. Podle údajů krajského úřadu bylo do zóny investováno téměř 1,7 miliardy korun. Zatím se ji ani zdaleka nepodařilo zaplnit, působí zde jedna firma asi se 75 zaměstnanci.

Stín zmanipulovaných komunálních voleb, v nichž se kupovali hlasy voličů, stále ještě visí nad Krupkou na Teplicku. Reportér Aktuálně.cz byl svědkem, jak se jeden z postarších mužů, byť v žertu, ptal: "Tak co, dáte mi pětistovku za to, že půjdu volit?"

V Libereckém kraji se letos o křeslo v krajském zastupitelstvu uchází 761 kandidátů z 20 politických stran a hnutí. Ve volebních místnostech visí upozornění na úmrtí sedmdesátiletého Jana Utinka z České Lípy, kandidoval za Stranu práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Ještě před registrací kandidátek odstoupil Radim Zika, jenž byl na šestém místě kandidátky ODS pro Liberecký kraj. Před čtyřmi lety kandidoval na hejtmana, teď se chce věnovat podnikání. "Jinak nebyl nikdo odvolán ani neodstoupil a všichni kandidáti jsou platní," řekla ČTK vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

Na otevření volebních místností v Libereckém kraji čekaly na některých místech desítky lidí. Třeba v Liberci na Králově Háji se fronta tvoří pravidelně, ve čtvrti žije vysoké procento seniorů a ti jsou zvyklí k volbám chodit. Berou to jako povinnost.

Ve Frýdlantu na Liberecku se dokonce nedočkavý volič domáhal hlasování už dopoledne. ČTK to v pátek řekla mluvčí městského úřadu Alena Švejdová.

"Měla jsem v kanceláři jednání, když tam vrazil starší muž s občankou v ruce a že jde volit, přitom bylo teprve v půl jedenácté," popsala situaci Švejdová. Muž ji trochu zaskočil. "Určitě nešel volit poprvé a ani opilý nebyl," poznamenala. Nedočkavému voliči vysvětlila, že volební místnost je o patro níž, ale otevře se až úderem 14:00. "Odešel, později jsem se ale dozvěděla, že se dobýval i dolů a zkoušel, jestli je to pravda a zda by opravdu nemohl odvolit dřív," dodala Švejdová.

Foto: Jan Langer

Vzkaz naštvaného voliče Štěpána Kotrby na Facebooku: "Na hrubý pytel patří hrubá záplata. Jdu volit." O "hrubé záplatě", kterou vhodí do urny, lze jen spekulovat...

"Volila jsem Paroubka, protože dobře mluví. A mám taky na kandidátce asi tři známé," říká asi 45letá volička v Krupce na Teplicku.

Na twitteru si ulevila nad volební účastí Veronika Havlová, členka volební komise: "Čím to, že občané nad 80 let se na svých vetchých nohou dobelhají, zatímco třicátníci na to pečou?!"

Strany na kandidátkách do zastupitelstev jasně upřednostňují věkem "zralé" kandidáty. Mladí uchazeči většinou končí na chvostu jmenného seznamu. Nejvíce je to znát u TOP 09 a Starostů, jejichž nejmladším kandidátům je třiadvacet a okupují "čestná" místa (v tomto případě 41., 57. a 21. pozici).

Levicové strany nabízejí voličům i devatenáctileté kandidáty, ovšem jejich volitelnost je podobná jako u mladých na pravé straně spektra.

Nejmladší - osmnáctileté - kandidáty má poslední z parlamentních stran, Věci veřejné, přičemž její devatenáctiletý kandidát v Jihomoravském kraji Martin Jančálek drží jako jediný z mladých "jednocifernou pozici" - je šestý z celkem 65 kandidátů. Celý článek o věkovém rozložení kandidátů si přečtěte zde.

"Zklamali mě sociální demokraté - ať už Petr Benda, který z této stranyvzešel, nebo současná hejtmanka Jana Vaňhová. Volila jsem Severočechy.cz zejména s ohledem na jejich přístup k řešení romské problematiky," řekla reportérovi Aktuálně.cz asi šedesátiletá vysokoškolačka po opouštění volební místnosti v Krupce na Teplicku.

Mezi prvními voliči při senátních volbách na Vysočině byl v pátek také jeden z odsouzených mužů, jenž si odpykává trest ve věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Svého kandidáta do Senátu volil podle mluvčího věznice Jana Doležala jako jediný z celého nápravného zařízení. "Muž volil přímo krátce po 14:00 ve věznici, kam jsme se za ním vypravili s volební urnou. Při volbách je to běžná praxe," řekla ČTK předsedkyně volební komise v Lesním Jakubově Marie Pisková.

Volební dění komentují pro Aktuálně.cz i současní kandidáti na prezidenta. Pozvánku k netradičnímu online článku dostalo všech osm prezidentských kandidátů, kteří již mají jistou účast v lednových volbách. Odmítl jeden - Miloš Zeman (SPOZ). Jak tedy vnímají lidé, kteří se již brzy utkají v souboji o Hrad, význam podzimních voleb? Jak hodnotí náladu v zemi a jaký je jejich pohled na témata, která obyvatele nejvíce trápí? I na tyto otázky naleznete odpovědi ve víkendovém online glosáři.  

Originální osobní kampaň zvolil krajský zastupitel ČSSD v Ústeckém kraji Martin Strakoš. Na své stránky pověsil tento vzkaz: "Milý človíčku, jmenuji se Emmička a před necelými 3 měsíci jsem se ocitla na tomto světě, je mi hrozně líto a mrzí mně, že nemohu ještě volit a podpořit tak svého tatínka. Mohu tě tedy poprosit, aby jsi věnoval za mně HLAS taťkovi skoro dědkovi."

"Hrrrrr na ně!" povzbuzuje voliče místopředseda ČSSD a senátor Zdeněk Škromach. Nenechme to na těch druhých, ti k volbám určitě přijdou, vědí totiž proč volit pravicové strany, že je to pro ně osobně výhodné, uvádí na své facebookové stránce.

V Libčevsi na Lounsku, kde před časem odešlo přes 250 lidí z ČSSD do Paroubkova LVA, volí oslovení lidé nejčastěji KSČM.

"Nemám žádný tip, věřím, že voliči jsou rozumní a nedovolí dalšímu pokračování spojenectví ČSSD a KSČM v kraji," řekl reportérovi Aktuálně.cz primátor Mladé Boleslavi a kandidát ODS na Středočeského hejtmana Raduan Nwelati.

Mezi první voliče tradičně patří někteří politici. Na pátek si hlasování naplánovali prezident Václav Klaus, předseda vlády a ODS Petr Nečas, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nebo předsedové ČSSD, KSČM a KDU-ČSL Bohuslav Sobotka, Vojtěch Filip a Pavel Bělobrádek.

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg půjdou volit v sobotu. Z šéfů parlamentních stran vzhledem ke svému bydlišti hlasovat nemohou předseda VV Radek John a vicepremiérka Kateřina Peake (LIDEM).

Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek přišel volit hned mezi prvními. Svůj hlas v teplické základní škole odevzdal v pátek krátce po 14. hodině.

Jiří Paroubek do jedné z teplických uren pak vhodil svůj hlas.
Jiří Paroubek do jedné z teplických uren pak vhodil svůj hlas. | Foto: Vojtěch Marek

Unikátní volební místnost mají v Březně na Litoměřicku. Místní obyvatelé tu volí v bývalé mandlovně, ze které je nyní autobusová zastávka. Podle členky místní volební komise tu může přijít k volbám až 75 voličů. Pokud bude komisi zima, může si během voleb i přitopit.

Březno na Litoměřicku: Volí se i v autobusové zastávce
Březno na Litoměřicku: Volí se i v autobusové zastávce | Foto: Radek Nohl

Krátce před otevřením volební místnosti ve středočeské Hostivici, kterou "proslavil" exhejtman David Rath, bylo před vchodem asi 30 především starších lidí s volebními lístky v rukou. "Volili jsme KSČM stejně jako před čtyřmi lety. Bývala práce a byla povinná a nebylo tolik žebráků jako dneska," řekli Aktuálně.cz starší manželé, kteří vycházeli z volební místnosti.

Volit ve vazební věznici v Litoměřicích bude i bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda. Ten totiž podle svého obhájce Vencislava Sabotinova požádal o to, aby mohl vložit svůj hlas i ve vazbě. "Koho bude volit, ale nevím," řekl Aktuálně.cz Sabotinov.

Davidu Rathovi, dalšímu bývalému členovi ČSSD, který nyní v této věznici je, hlasovat v krajských volbám umožněno nebylo. Je totiž v jiném kraji, než má trvalé bydliště. "Ano, účelovým umístěním doktora Ratha do vazební věznice v Litoměřicích bylo klientovi odebráno volební právo," uvedl k tomu advokát Adam Černý. Komu chtěl dát bývalý hejtman Středočeského kraje hlas, ale neřekl.

Budova vazební věznice v Litoměřicích
Budova vazební věznice v Litoměřicích | Foto: Radek Nohl

Česká pošta čelila krátce před otevřením volebních místností kritice za údajně špatnou distribuci předvolebních letáků v Ústeckém kraji. Na její služby si tam stěžovala už dvě uskupení - KSČM tvrdí, že její předvolební noviny nedostala půlka Chomutova, hnutí PRO kraj zase, že mu pošta neroznesla po Ústí 40 000 letáků. Česká pošta trvá na tom, že letáky roznesla, ještě během pátku ale situaci překontroluje.

"Můžu se jenom dohadovat, čím to je. Buď tam mají bordel, nebo že jde o přímou souvislost s politikou," prohlásil jeden z lídrů hnutí Martin Hausenblas. Hnutí patří mezi nejhlasitější kritiky současné krajské koalice ČSSD a ODS.

Celá letáková akce v krajské metropoli ho stála asi 60 000 korun. "Nejsmutnější je, že jsme na to vybírali mezi sebou po stokorunách, nemáme žádného velkého mecenáše," dodal Hausenblas. Zmařené náklady bude po poště zřejmě chtít uhradit.

Pošta obvinění odmítla. "Podle vyjádření tamní pošty byla donáška realizovaná podle dispozic ve smlouvě. Kontrola roznášky proběhne v pátek a musíme počkat na její výsledek," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Její výsledky ani dnes po poledni k dispozici neměla, ale vylučuje, že by pošta byla pod nějakým politickým tlakem. "Pokud jsme letáky přijali, byly rozneseny," dodala.

Vzápětí se ozval také kandidát KSČM a současný předseda výboru ROP Severozápad Jaroslav Komínek s podobnou stížností. "My jsme zaplatili 300 000 korun za roznos volebních novin v celém kraji a půl Chomutova je také nedostalo," napsal Komínek a také přidal zmínku, že nemusí jít o náhodu. "O údajných problémech v Chomutově zatím pošta nic neví.

Foto: Vojtěch Marek

Ještě během pátku se politici snažili na poslední chvíli zalíbit voličům. Jiří Paroubek zahájil svůj poslední mítink před polednem na Benešově náměstí v Teplicích, hlásí reportérka Aktuálně.cz. Podpořit ho přijel i jeho přítel Jiří Krampol. Křtila se rovněž nová Paroubkova publikace s příhodným názvem "Česká republika v krizi".  Paroubek vyzyval k tomu, aby lidé šli k volbám a "dali za uši" vládním stranám, tedy ODS a TOP 09, a "těm, co kradou, což jsou v tomto kraji moji bývalí spolustraníci", dodal.  

 

Právě se děje

Další zprávy