Rytíři Jedi zmizí z Česka. Na víru už se při sčítání lidu ptát nebudeme, říká nový šéf statistiků

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 4. 2018 11:35
Od března má Český statistický úřad nového šéfa, dekret od prezidenta Miloše Zemana si převzal tehdejší místopředseda Marek Rojíček. V čele instituce se začíná připravovat na sčítání lidu, které se bude po deseti letech konat v roce 2021. Výrazně v něm ubude počtu otázek, lidé budou odpovídat místo 47 pouze na 23. Důležitou roli hraje úřad i během voleb, kdy průběžně zveřejňuje výsledky. "Problém je, že komise jsou tím tlačeny k soutěžení, která z nich odevzdá výsledky dříve. Pro nás je přitom podstatné, aby komise postupovaly správně a byly pečlivé," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Marek Rojíček.
Marek Rojíček.
Marek Rojíček. | Foto: Český statistický úřad

Aktuálně.cz: Snad největší pozornost přitahuje Český statistický úřad během voleb. Při nich může každý živě sledovat sčítání hlasů. Co může úřad do budoucna ještě nabídnout? Může se sčítání například ještě zrychlit?

Marek Rojíček: Možnost živého sledování sčítání výsledků samozřejmě zůstane zachována. Musíme si ale uvědomit, že není dobré tolik lpět na rychlosti zpracování. Sice je atraktivní sledovat on-line, jak nabíhají výsledky, a mít je do několika hodin. Problém je, že komise jsou tím tlačeny k soutěžení, která z nich odevzdá výsledky dříve. Pro nás je přitom podstatné, aby komise postupovaly správně a byly pečlivé. Rychlost nehraje roli. Je v zásadě jedno, jestli finální výsledky budou o hodinu dříve, nebo později.

V této době se hodně mluví o snahách ovlivnit volby. Registrujete něco podobného nebo to, že by se někdo pokoušel třeba vyřadit z provozu vaše stránky, kde lze sčítání sledovat?

Nejen v souvislosti s prezidentskými volbami jsme se na kybernetická rizika připravovali velmi pečlivě. Jsem rád, že volby proběhly bez problémů a žádné technické potíže nenastaly. Samozřejmě se ale nedá vyloučit, že v budoucnu nemůže k žádnému DDoS útoku dojít. To nemohou vyloučit ani nejlepší experti. Tento typ útoku však nesouvisí s ovlivňováním výsledků. Jeho smyslem je jen přehlcení webu počtem požadavků, takže stránka je pak dočasně nedostupná.

Jak vypadá taková příprava na obranu?

Jde o celé spektrum opatření, ale detaily samozřejmě nemůžeme uvádět kvůli bezpečnosti. Spolupracujeme se špičkovými IT experty a externími dodavateli. Jednáme s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. I s ním jsme vedli rozsáhlé konzultace a různá doporučení implementujeme. Jde o posílení všech dostupných opatření, aby byla eliminována veškerá rizika.

V roce 2021 nás čeká další sčítání lidu, na které se již připravujete. Před tím posledním v roce 2011 se mluvilo o tom, že bude stát 2,5 miliardy korun. Je opravdu nutné, aby šetřením prošlo veškeré obyvatelstvo, a ne třeba jen vzorek, jak navrhovaly některé iniciativy?

Ta otázka je samozřejmě namístě. Také jsme o ní diskutovali, ale ukázalo se, že v současné době se celoplošnému šetření nevyhneme. A to proto, že stav administrativních dat v rámci celé státní správy není takový, abychom si vystačili pouze s doplňkovým šetřením. Skutečně nejsme schopni získat data jinak, než že oslovíme obyvatelstvo celoplošně.

Otázka výběrového šetření bude relevantní do budoucna, nicméně v tuto chvíli se stejně jako převážná většina členských zemí EU nevyhneme celoplošnému sčítání. Na druhé straně budeme mnohem méně obtěžovat obyvatele. Formuláře totiž budou kratší a jednodušší. Nebudeme už vyžadovat vyplnění sčítacího formuláře za domy, protože tato data si vezmeme z katastru nemovitostí. Bohužel musíme dál získávat data za byty.

Proč je důležité, abychom podstoupili velké sčítání lidu?

Máme velmi omezený okruh údajů, které můžeme získávat z administrativních zdrojů nebo registrů. Asi hlavní problém je chybějící registr bytů. Kvůli tomu nejsme schopni spárovat lidi s byty s charakteristikou bytu. Jelikož jsme povinni získat ucelený obrázek o domácnosti a o tom, kde bydlí, je toto významná překážka, která vylučuje, abychom dělali sčítání pouze na nějakém vzorku. Data totiž musíme předávat dále, třeba do Eurostatu podle velmi malých územních celků. Výběrovým zjišťováním toto nelze překlenout.

K čemu to vlastně je? Stojí to asi 2,5 miliardy korun a mnozí si mohou říct, že to je dost peněz za libůstku statistiků.

Nejde o naši libůstku, dělat to musíme. Českou republiku k tomu vážou mezinárodní povinnosti. Týká se to nejenom EU, ale v zásadě celého světa. Sčítání přináší primárně data demografická, takže slouží pro celou řadu úkolů.

Údaje jsou důležité například pro plánování sociální politiky nebo mapování vzdělanostní struktury obyvatelstva. To je podstatné i z hlediska regionů, obcí, krajů, aby mohly plánovat kapacity škol, školek či zařízení pro seniory. Data využívají i záchranáři, kteří díky dobře zmapovanému území vědí, jaké jsou kde byty a kolik lidí tam bydlí. Uživatelů dat ze sčítání je celá řada a oceňují třeba to, že tyto údaje jsou k dispozici i v cenném mezinárodním srovnání.

Já jsem se na to ptal i z toho důvodu, že v roce 2011 vydal STEM průzkum a v něm se třetina lidí vyjádřila tak, že nesouhlasí s tím, že sčítání je důležité. Budete se do roku 2021 snažit přesvědčit veřejnost o opaku?

Samozřejmě. Je to nesmírně důležité. A potvrzuje to i skutečnost, že široká veřejnost má o data ze sčítání obrovský zájem. Jde o nejvyužívanější statistiky. Uvědomujeme si, že obecně ochota lidí poskytovat o sobě informace klesá. Mají pro to různé důvody. Pokusíme se je účinně přesvědčit, aby nám data poskytli, a současně je ujistit, že všechny údaje jsou u nás v naprostém bezpečí. Hodláme k tomu využít všech moderních komunikačních nástrojů včetně sociálních sítí.

Obyvatelům také nabídneme co nejjednodušší způsob předávání dat. Už v roce 2011 se lidé mohli sečíst on-line. Na tuto možnost teď budeme klást mnohem větší důraz s tím, že k dispozici budou nové platformy - například přes mobilní telefony. Kdo tedy nebude chtít, nebude se muset setkat s žádným sčítacím komisařem.

Vy už jste říkal, že otázek bude méně. Které ubudou? A přibudou naopak některé?

Žádné nové otázky nepřibudou. Naopak jsme jich docela dost vypustili. Ve srovnání se sčítáním v roce 2011, kdy byly tři dotazníky s celkem 47 zjišťovanými údaji, nyní počítáme pouze se dvěma formuláři s 23 údaji. Vypustili jsme například otázky o náboženství nebo oboru vzdělání. Ubude celá sada otázek za lidi bydlící v samotných domech.

Minulé sčítání bylo populární hlásit se k náboženství rytířů Jedi ze Star Wars. Učinilo tak 15 tisíc lidí. To tedy v roce 2021 nehrozí?

Na víru se už nebudeme ptát, takže žádné Jedi ani jiná obskurní náboženství už zaznamenávat nebudeme.

Nebude ale chybět, že nebudeme vědět, jaké je náboženské složení společnosti, kolik máme věřících?

Tato otázka, stejně jako řada dalších, by jistě mohla být zajímavá. Chceme ale vyvažovat přínos a vypovídající hodnotu otázek k míře zátěže, kterou by její vyplnění znamenalo pro obyvatele. Na jedné straně leží argument, že když už se něco zjišťuje, mělo by se zjišťovat všechno možné. Na druhou stranu s každou otázkou roste časová zátěž respondenta a taky náklady na zpracování většího objemu dat.

Ve známé písničce se zpívá, že statistika nuda je. Jaký mají zájem o čísla Češi?

Statistika jako vědní obor není na první pohled příliš atraktivní. Ale pokud se z ní vypíchne to podstatné a zajímavé a dá se to do souvislostí, může to fungovat. Přesně o to se v ČSÚ snažíme. Je to vidět třeba na našich časopisech a infografikách, které jsou zábavné, ale současně plní úlohu statistické osvěty. A mám pocit, že dneska se snad žádná zpráva v médiích neobejde bez čísel. Statistika je prostě všude kolem nás.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 7 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy