Volební koalice jsou podvod, tvrdí Zeman. Sám bude volit ANO Andreje Babiše

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2021 16:41
Prezident Miloš Zeman zopakoval, že po říjnových sněmovních volbách pověří sestavením vlády předsedu nejúspěšnější strany, nikoliv lídra některé z volebních koalic. Volební koalice pokládá za podvod. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News Zeman také oznámil, že bude volit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto.
Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zeman je zastáncem názoru, že koalice vznikají až po volbách. "Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod," řekl o volebních koalicích. V předvolebních průzkumech mají šanci na úspěch dvě koalice, a to Pirátů se STAN a Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

I ze strany s pětiprocentní podporou se může podle Zemana stát strana s deseti- i dvacetiprocentním ziskem. "Nicméně dokud tomu tak není, tak hodit záchranné lano těm, které voliči v podstatě nechtějí, jenom znamená zaplevelovat politickou scénu malými stranami," uvedl.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) míní, že když se strany dohodnou na předvolebních koalicích, je to pro voliče transparentní a férové. "A já si myslím, že to, že vznikly dvě koalice Spolu a Piráti a STAN, má jasné logické zdůvodnění a voliči to ocení," uvedl na CNN Prima News. Vystrčil si navíc není jistý, že by prezident řekl to samé, kdyby byl v koalici Babiš. Babiš zase soudí, že obě koalice jsou účelová "protibabišovská" uskupení. Hnutí ANO by si podle něho zasloužilo volby vyhrát.

Babiš na CNN Prima News opět kritizoval Piráty, kteří jsou podle něho pro Česko nebezpečím. S Piráty by ANO do vládní koalice podle něho určitě nešlo. "S ostatními nemáme problém," uvedl. Vystrčil si zase nedovede představit povolební spolupráci s Babišem a jeho ANO. V ODS podle předsedy horní komory tento názor jednoznačně převažuje.

Budu volit ANO, oznámil Zeman

Před předloňskými evropskými volbami Zeman podpořil sociální demokracii, kterou dříve vedl. Nyní oznámil, že bude volit ANO. "A kdybych měl dva hlasy, jako že je nemám, tak můj druhý hlas bude patřit sociální demokracii," řekl. Hnutí ANO podle prezidenta odvedlo více práce na potlačení epidemie koronaviru i na zabránění zhroucení ekonomiky. Zeman ale zároveň zdůraznil, že nejde o kritiku ČSSD.

Prezident ohlásil, že po volbách si pozve k jednáním předsedy všech sněmovních stran. Následně jmenuje premiéra a dá mu dostatek času, aby vedl "náročná koaliční jednání".

Zeman také uvedl, že předpokládá, že jedním z prezidentských kandidátů bude jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Zopakoval, že jako kandidát by se mu líbil i Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy