Volební deník: Toaleťák místo ústavy poslanci neocenili

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
8. 9. 2009 18:40
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali."

Sledujeme pro vás den po dni, jak chtějí strany před volbami získat voliče. Čtěte více o Volebním deníku - zde, na redakčním blogu.

Co se stalo v kampani v úterý 8. září 2009

Videodeník Petra Protivánka: Jsou mladí, jsou modří, jsou tým

Foto: Aktuálně.cz

Nejsou to politici v pravém slova smyslu, ale určitě jsou doprava. Petr Protivánek si ve svém videodeníku posvítil na takzvaný Modrý tým. Podívejte se sami

Marná snaha, volby mohou být až v červnu

Poslanci pilně jednají o rychlé změně ústavy. Jejich snaha ovšem může být marná. "Vypadá to tak, že pro to, co budeme projednávat, je senátní návrh pouhým nosičem a sám nic z té původní intence nenese, a je opravdu otázka, zda si to senátoři nechají líbit," naznačil Rádiu Česko možné komplikace místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Původní návrh totiž počítá s tím, že vláda je v demisi a návrh na samorozpuštění podá 101 poslanců a potvrdí ho prezident. Úpravy ovšem navrhují ústavní většinu 120 poslanců a prezident by měl povinnost návrhu vyhovět.

Paroubek: Volby vyhrajeme tak, jako tak

Konání předčasných voleb je od minulého týdne nejisté. Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ale nechává v klidu minimálně očekávaný výsledek. "Jsme přesvědčeni, že volby vyhrajeme v jakémkoliv termínu," řekl novinářům před začátkem zářijové schůze Poslanecké sněmovny. Miloše Melčáka, který konání voleb napadl u Ústavního soudu, označil za politického popletu, který potřebuje desítky poradců. "Zůstane zapsán v srdcích našich voličů, ale ne zlatým písmem," zhodnotil někdejšího zákonodárce ČSSD.

Pokroutili jste ústavu? Tu máte toaletní papír

Zástupci Věcí veřejných ráno čekali před sněmovnou na poslance. Rozdávali jim ruličky toaletního papíru, na nichž bylo napsáno "Ústava ČR". Na protest proti tomu, jak politici s ústavou zacházejí, chtěli papíry předat poslancům. Většinou bez úspěchu. "Já jsem pro ten zákon nehlasovala," bránila se například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Krize nekrize, hádky pokračují

Ani zářijová schůze Poslanecké sněmovny se neobešla bez hádek politiků. Ačkoliv jedním z klíčových bodů má být změna ústavy, vjeli si poslanci do vlasů. Jablkem sváru se stal státní rozpočet na příští rok o nějž se přeli Miroslav Kalousek (TOP 09) a Jiří Paroubek s Davidem Rathem (ČSSD). Navzájem se osočovali z populismu, zadlužování země i nemorálního chování. Vše vyvrcholilo faktickými poznámkami, faktickými poznámkami k faktickým poznámkám a faktickými poznámkami k faktickým poznámkám k faktickým poznámkám. I v krizi jsou některé věci neměnné. Dění ve sněmovně jsme sledovali online zde

Svobodní fandí numerologii

Strana svobodných občanů se podle všeho řadí mezi vyznavače numerologie. Státní volební komise jí přidělila pro předčasné volby číslo 17. A to je podle Svobodných znamení. "Předčasné volby, shodnou-li se politické strany na řešení, se budou konat 20 let od pádu komunismu. Svobodní proto, s ohledem na listopadové události v roce 1989, považují přidělené číslo 17 za více než symbolické!" napsal do médií předseda partaje Petr Mach.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

 

Právě se děje

Další zprávy