Volební deník: Tichá modlitba za politiky: Mlčte dál

Adam Junek
3. 4. 2010 17:00
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Foto: Reuters

Co se stalo v kampani v sobotu 3. dubna 2010

Z dnešního vydání: Čas rozjímání nastal*** Stud není na místě, tvrdí Paroubek*** Kdo na to má, aneb o sponzorech stran*** Čunkův oheň opět hoří

Všude mír a klid

Bílá sobota je časem rozjímání a klidu. Kostely jsou neozdobené a nezní v nich hudba. Věřící se do nich přicházejí v tichosti modlit. Zřejmě se tím inspirovaly i politické strany, mezi nimiž zuří předvolební boj. Klid sváteční nevyrušily jedinou tiskovou zprávou. Nikdo nikoho neosočoval, nikdo na nikoho neútočil. Volební deník jim tímto děkuje, také má rád klid a pohodu na pečení beránka. Dávku zpráv ale i tak neomezí jen na toto sdělení.

Jsem prostě nejlepší, proč se stydět, míní Paroubek

Česká tradice velí, aby se na Bílou sobotu před východem slunce čistě vymetlo stavení, aby se v něm nedržel hmyz. Metlo se novým koštětem, aby bylo stavení celý rok čisté. A jak známo, nové koště dobře mete. Takovým novým koštětem je u ODS její lídr a vbrzku i úřadující předseda Petr Nečas. Staré koště od konkurenční ČSSD Jiří Paroubek se ale rozhodně nebojí, že by na něj nový "smeták" stačil.

"Pokud jde o debaty, tak v této zemi není nikdo, kdo se mně vyrovná. A to říkám bez nějaké zbytečné neskromnosti," řekl pln skromnosti v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

Kdo peníze má, stranám je rád dá

Můžeme se zase pořádně najíst. Bílou sobotou totiž končí třídenní přísný půst.Všichni se těšili na opětovnou možnost pojídání masa, tanečních zábav a dalších potěšení, která byla po dobu půstu přísně zapovězena.

Politické strany se zase v době půstu musely přiznat, kdo jim kolik věnoval v uplynulém roce peněz. Nejštědřejší k ODS byli sportovci v čele s Jaromírem Jágrem. ČSSD sází zase na "malou domů", kdy nejvíce peněz jí posílá její vlastní firma. Teď se jistě všechny politické strany těší, že po konci daňového šílenství, které v minulých dnech postihlo Česko, kdy národ na poslední chvíli posílal daňová přiznání, se zase sponzoři před volbami ještě vytáhnou novými dary.

Čunkův oheň znovu hoří

Svěcení ohně patří k "nutnostem" Bílé soboty. V mnoha domácnostech se uhasínalo ohniště, z kterého vzala hospodyně polínko a to položila před kostelem na hraničku. Když kněz oheň posvětil, vzala si žhavé polínko a znova jím zažehla oheň ve stavení, píše web České tradice.

Udušeným ohněm byla v přeneseném smyslu kauza bývalého šéfa křesťanských demokratů Jiřího Čunka. Korupční kauza někdejšího vicepremiéra se totiž možná znovu otevře. Státní zástupce Arif Salichov má zvážit, zda nepožádat soud o znovuotevření případu. Podle deníku Právo ho k tomu vyzvali státní zástupci z Přerova, kteří prostudovali písemné znění verdiktu nad uprchlým podnikatelem Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy