Volební deník: Radka Johna volil Plivník. A ODS vyhraje

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
24. 2. 2010 17:50
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Říkáte Plivník? Doležal? Vlnatý? Mám notářsky ověřeno, že je neznám.
Říkáte Plivník? Doležal? Vlnatý? Mám notářsky ověřeno, že je neznám. | Foto: Ludvík Hradilek

Co se stalo v kampani ve středu 24. února 2010

Volby veřejné: Johna volili i Plivník, Vlnatý a J. X. Doležal

Věci veřejné se v úterý pochlubily, že jejich příznivci zvolili volební lídry v otevřeném hlasování na internetu. V Praze vyhrál předseda partaje Radek John. Reportér Reflexu Jiří X. Doležal ovšem naši redakci upozornil na to, že internetové primárky bylo teoreticky možné jednoduše manipulovat.

Podle Doležalova testu totiž mohl každý hlasovat, kolikrát se mu zlíbilo. "Kromě své identity jsem vytvořil ještě dvě falešné - Reného Plivníka a Marcela Vlnatého - a všemi třemi hlasy jsem volil v pražském volebním obvodě pana Radka Johna. Přesto, že se jednalo o podvod, strana Věci veřejné toto mé zfalšované hlasování akceptovala a ještě nechala potvrdit státní notářkou," upozornil novinář.

Představitelé strany nařčení odmítají. "Pokud si někdo pořídí více SIM karet do mobilu, pak může takto hlasovat vícekrát," připustila mluvčí strany Petra Hrušová. "Provedli jsme telefonický audit jednoho tisíce náhodně vybraných Véčkařů z celé republiky, abychom si ověřili, zda skutečně nedáváme prostor černým duším. Podezřelé kontakty, které audit odhalil, byly dále prověřovány," dodala po dotazech Aktuálně.cz.

Notářka podle mluvčí ověřovala výsledky v jednotlivých krajích, celkové množství hlasujících a procento hlasujících Véčkařů v jednotlivých krajích. K čemu to při zvoleném (ne)zabezpečení bylo, nám není jasné ani po vysvětlení.

Volby vyhraje ODS, říká průzkum. Ale jen na Liberecku

Velmi těsné vítězství nad ČSSD prorokuje občanským demokratům krajský průzkum agentur SC&C a STEM, který si nechala zpracovat Česká televize. ODS by podle něj na Liberecku získala 24 procent, sociální demokraté pak 23 procent hlasů. Přes pět procent by se přehoupla ještě TOP 09 (14,5 %), KSČM (12 %), Věci Veřejné (6,5 %) a Strana práv občanů - zemanovci (5 %). ČT na základě průzkumu zve hosty do své předvolební debaty.

ČSSD nenechá na nikom nit suchou

Věci veřejné, jejichž hvězda (alespoň podle průzkumů) strmě stoupá, se dostaly i do hledáčku Lidového domu. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tvrdí, že partaj je výsledkem snahy, jak si chce "podnikatelská galerka zajistit budoucnost svých dalších podnikatelských aktivit". "Bémova ODS se skupinou podnikatelů kolem Romana Janouška uzavřela pevné profitabilní spojenectví. Hrozba rozvrácení podnikatelského modelu těchto byznysmenů dohnala skupinu kolem Romana Janouška k pokusu založit ODS II.," napsal v prohlášení. Janouškovi a Johnovi spílá za vydávání časopisu pro VZP, který označil za "ražbu tunelu". Předseda Věcí veřejných Radek John označil všechna obvinění za nesmysl.

Krize nekrize. Tahák na voliče na mateřské prošel

Z úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty definitivně zbyl cár papíru. Poslanci totiž schválili návrat mateřské a ošetřovného na loňskou vyšší úroveň. Ruku pro zvedli sociální demokraté, komunisté, lidovci a Strana zelených. Poměr hlasů byl 94:60. Otázkou ovšem zůstává, zda začne novela vůbec platit. Má se tak stát od začátku měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů. Zákon ale zřejmě bude vetovat prezident Václav Klaus, který už dříve avizoval, že přes něj neprojdou všechny zákony zvyšující rozpočtový schodek. Zákonodárci tak na jeho přehlasování budou potřebovat další čas. A ten se jim s blížícími se volbami krátí.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy