Volební deník: Radka Johna volil Plivník. A ODS vyhraje

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
24. 2. 2010 17:50
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Říkáte Plivník? Doležal? Vlnatý? Mám notářsky ověřeno, že je neznám.
Říkáte Plivník? Doležal? Vlnatý? Mám notářsky ověřeno, že je neznám. | Foto: Ludvík Hradilek

Co se stalo v kampani ve středu 24. února 2010

Volby veřejné: Johna volili i Plivník, Vlnatý a J. X. Doležal

Věci veřejné se v úterý pochlubily, že jejich příznivci zvolili volební lídry v otevřeném hlasování na internetu. V Praze vyhrál předseda partaje Radek John. Reportér Reflexu Jiří X. Doležal ovšem naši redakci upozornil na to, že internetové primárky bylo teoreticky možné jednoduše manipulovat.

Podle Doležalova testu totiž mohl každý hlasovat, kolikrát se mu zlíbilo. "Kromě své identity jsem vytvořil ještě dvě falešné - Reného Plivníka a Marcela Vlnatého - a všemi třemi hlasy jsem volil v pražském volebním obvodě pana Radka Johna. Přesto, že se jednalo o podvod, strana Věci veřejné toto mé zfalšované hlasování akceptovala a ještě nechala potvrdit státní notářkou," upozornil novinář.

Představitelé strany nařčení odmítají. "Pokud si někdo pořídí více SIM karet do mobilu, pak může takto hlasovat vícekrát," připustila mluvčí strany Petra Hrušová. "Provedli jsme telefonický audit jednoho tisíce náhodně vybraných Véčkařů z celé republiky, abychom si ověřili, zda skutečně nedáváme prostor černým duším. Podezřelé kontakty, které audit odhalil, byly dále prověřovány," dodala po dotazech Aktuálně.cz.

Notářka podle mluvčí ověřovala výsledky v jednotlivých krajích, celkové množství hlasujících a procento hlasujících Véčkařů v jednotlivých krajích. K čemu to při zvoleném (ne)zabezpečení bylo, nám není jasné ani po vysvětlení.

Volby vyhraje ODS, říká průzkum. Ale jen na Liberecku

Velmi těsné vítězství nad ČSSD prorokuje občanským demokratům krajský průzkum agentur SC&C a STEM, který si nechala zpracovat Česká televize. ODS by podle něj na Liberecku získala 24 procent, sociální demokraté pak 23 procent hlasů. Přes pět procent by se přehoupla ještě TOP 09 (14,5 %), KSČM (12 %), Věci Veřejné (6,5 %) a Strana práv občanů - zemanovci (5 %). ČT na základě průzkumu zve hosty do své předvolební debaty.

ČSSD nenechá na nikom nit suchou

Věci veřejné, jejichž hvězda (alespoň podle průzkumů) strmě stoupá, se dostaly i do hledáčku Lidového domu. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tvrdí, že partaj je výsledkem snahy, jak si chce "podnikatelská galerka zajistit budoucnost svých dalších podnikatelských aktivit". "Bémova ODS se skupinou podnikatelů kolem Romana Janouška uzavřela pevné profitabilní spojenectví. Hrozba rozvrácení podnikatelského modelu těchto byznysmenů dohnala skupinu kolem Romana Janouška k pokusu založit ODS II.," napsal v prohlášení. Janouškovi a Johnovi spílá za vydávání časopisu pro VZP, který označil za "ražbu tunelu". Předseda Věcí veřejných Radek John označil všechna obvinění za nesmysl.

Krize nekrize. Tahák na voliče na mateřské prošel

Z úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty definitivně zbyl cár papíru. Poslanci totiž schválili návrat mateřské a ošetřovného na loňskou vyšší úroveň. Ruku pro zvedli sociální demokraté, komunisté, lidovci a Strana zelených. Poměr hlasů byl 94:60. Otázkou ovšem zůstává, zda začne novela vůbec platit. Má se tak stát od začátku měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů. Zákon ale zřejmě bude vetovat prezident Václav Klaus, který už dříve avizoval, že přes něj neprojdou všechny zákony zvyšující rozpočtový schodek. Zákonodárci tak na jeho přehlasování budou potřebovat další čas. A ten se jim s blížícími se volbami krátí.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 9 minutami

U letiště v Mošnově se tvoří několikakilometrové kolony. Lidé míří na Dny NATO

U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvoří kolony aut, která míří na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekají minimálně desítky minut, nejdelší, asi sedmikilometrová kolona je od Studénky, kudy vede cesta od dálnice. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Situace je obdobná jako v jiných letech. "Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí," řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý. Kolona ve směru od Ostravy je dlouhá asi pět kilometrů a od Příbora asi 2,5 kilometru. Očekává se, že na akci denně dorazí okolo 100 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy