Volební deník: Poslanci letí do pralesa a Zeman má bus

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
23. 2. 2010 20:00
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Tak kde jsou ti čeští poslanci? Indiáni v Peru - ilustrační foto
Tak kde jsou ti čeští poslanci? Indiáni v Peru - ilustrační foto | Foto: Reuters

Co se stalo v kampani v úterý 23. února 2010

Ještě než sněmovna skončí, zaletí si poslanci do Peru

Některé české zákonodárce čeká v březnu nebezpečná cesta: zájmy České republiky budou hájit v amazonských pralesích. Cesta šestice poslanců z petičního výboru a z výboru pro životní prostředí do Peru bude stát 1,2 milionu korun, zjistil deník Právo. Podle oficiálního zdůvodnění se na návštěvě zaměří na "prevenci nelegálního obchodu s drogami se zaměřením na vznik drogové závislosti dětí, předcházení etnickým sociálním nepokojům, práva původních obyvatel v konfliktu ekonomických a ekologických zájmů a opatření proti korupci veřejného života." Zřejmě proto čeká poslance i cesta do Výzkumného institutu Amazonie či debata o postavení indiánských obyvatel. A ještě seznam účastníků zájezdu: Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), Helena Mallotová, Vladimír Dlouhý (oba ODS), Jan Látka, Petr Červenka (oba ČSSD) a Ladislav Mlčák (KSČM).

Spolužáky, jako má Jiří Paroubek, by chtěl každý

Tomáš Melich, který ČSSD a jejímu předsedovi daroval celkem 13 milionů korun, je tajemný muž. O jeho daru informoval novináře preventivně tiskový odbor Lidového domu. A od té doby také tiskové oddělení pečlivě kontroluje, o čem Melich s novináři hovoří. Redakci Aktuálně.cz poskytl také pouze zprostředkovaný rozhovor. Čtěte více: ČSSD se chlubí mecenášem. Novináře k němu ale nepustí

Návrat oživlého Zemana: A přijede i Zemák

Strana práv občanů, kterou kolem bývalého premiéra Miloše Zemana sešikovala jeho pravá ruka Miroslav Šlouf, se chystá na ustavující sjezd. Proběhne o prvním březnovém víkendu a strana na něm do svého názvu přibere slovo "zemanovci". Vyvrcholením sněmu bude představení volebního autobusu Zemák, se kterým chce Miloš Zeman objet celý Ústecký kraj. Průzkumy zatím zemanovcům předpovídají asi dvouprocentní volební zisk.

John vyzve Schwarzenberga či Lišku

To k Věcem veřejným (VV) jsou průzkumy přívětivější. Podle těch posledních dokonce pokořily pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. A dnes partaj oznámila, že jedničkou v Praze bude její předseda Radek John, který v hlasování předstihl sponzory Víta Bártu a Kamila Jankovského. V Libereckém kraji půjde do voleb z prvního místa bývalý hejtman Petr Skokan (exODS), na Ústecku pro změnu další bývalý občanský demokrat a někdejší starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Najde policie ve skříni kostlivce Kalouska?

Zdá se, že premiér Jan Fischer, ministr vnitra Martin Pecina a policejní prezident Oldřich Martinů jsou pozorní posluchači. Policie totiž sestaví zvláštní tým, který si má posvítit na možné korupční jednání při nákupu obrněnců Pandur. Skupina přitom vznikne jen pár dnů poté, co na jeho vytvoření apeloval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdo ví, zda policie najde ve skříni kostlivce TOP 09. Právě tuto partaj, jejímž místopředsedou je Miroslav Kalousek, totiž šéf socialistů z rozpoutání aféry obvinil.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy