Volební deník: Poslanci letí do pralesa a Zeman má bus

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
23. 2. 2010 20:00
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Tak kde jsou ti čeští poslanci? Indiáni v Peru - ilustrační foto
Tak kde jsou ti čeští poslanci? Indiáni v Peru - ilustrační foto | Foto: Reuters

Co se stalo v kampani v úterý 23. února 2010

Ještě než sněmovna skončí, zaletí si poslanci do Peru

Některé české zákonodárce čeká v březnu nebezpečná cesta: zájmy České republiky budou hájit v amazonských pralesích. Cesta šestice poslanců z petičního výboru a z výboru pro životní prostředí do Peru bude stát 1,2 milionu korun, zjistil deník Právo. Podle oficiálního zdůvodnění se na návštěvě zaměří na "prevenci nelegálního obchodu s drogami se zaměřením na vznik drogové závislosti dětí, předcházení etnickým sociálním nepokojům, práva původních obyvatel v konfliktu ekonomických a ekologických zájmů a opatření proti korupci veřejného života." Zřejmě proto čeká poslance i cesta do Výzkumného institutu Amazonie či debata o postavení indiánských obyvatel. A ještě seznam účastníků zájezdu: Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), Helena Mallotová, Vladimír Dlouhý (oba ODS), Jan Látka, Petr Červenka (oba ČSSD) a Ladislav Mlčák (KSČM).

Spolužáky, jako má Jiří Paroubek, by chtěl každý

Tomáš Melich, který ČSSD a jejímu předsedovi daroval celkem 13 milionů korun, je tajemný muž. O jeho daru informoval novináře preventivně tiskový odbor Lidového domu. A od té doby také tiskové oddělení pečlivě kontroluje, o čem Melich s novináři hovoří. Redakci Aktuálně.cz poskytl také pouze zprostředkovaný rozhovor. Čtěte více: ČSSD se chlubí mecenášem. Novináře k němu ale nepustí

Návrat oživlého Zemana: A přijede i Zemák

Strana práv občanů, kterou kolem bývalého premiéra Miloše Zemana sešikovala jeho pravá ruka Miroslav Šlouf, se chystá na ustavující sjezd. Proběhne o prvním březnovém víkendu a strana na něm do svého názvu přibere slovo "zemanovci". Vyvrcholením sněmu bude představení volebního autobusu Zemák, se kterým chce Miloš Zeman objet celý Ústecký kraj. Průzkumy zatím zemanovcům předpovídají asi dvouprocentní volební zisk.

John vyzve Schwarzenberga či Lišku

To k Věcem veřejným (VV) jsou průzkumy přívětivější. Podle těch posledních dokonce pokořily pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. A dnes partaj oznámila, že jedničkou v Praze bude její předseda Radek John, který v hlasování předstihl sponzory Víta Bártu a Kamila Jankovského. V Libereckém kraji půjde do voleb z prvního místa bývalý hejtman Petr Skokan (exODS), na Ústecku pro změnu další bývalý občanský demokrat a někdejší starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Najde policie ve skříni kostlivce Kalouska?

Zdá se, že premiér Jan Fischer, ministr vnitra Martin Pecina a policejní prezident Oldřich Martinů jsou pozorní posluchači. Policie totiž sestaví zvláštní tým, který si má posvítit na možné korupční jednání při nákupu obrněnců Pandur. Skupina přitom vznikne jen pár dnů poté, co na jeho vytvoření apeloval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdo ví, zda policie najde ve skříni kostlivce TOP 09. Právě tuto partaj, jejímž místopředsedou je Miroslav Kalousek, totiž šéf socialistů z rozpoutání aféry obvinil.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy