Na Bruntálsku padla první žaloba na průběh voleb

Přenos skončil
Vyjednávání o koalicích i kampaň kandidátů postupujících do druhého kola voleb do Senátu pro vás sledujeme online.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Povolební vyjednávání se naplno rozjela. Na to, kdo ovládne radnice ve velkých městech, si zřejmě budeme muset počkat, ale z menších měst už začínají přicházet zprávy o nových vedeních.

Výjimkou je Olomouc, kde ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL obešly vítězné ANO a dohodly se na koalici. Primátorem má být lídr sociální demokracie Antonín Staněk. Premiér Bohuslav Sobotka už šéfovi ANO Andreji Babišovi vzkázal, aby nad Olomoucí nebrečel a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání.

Podle premiéra jsou také krátkozraké výroky Babiše o tom, že jeho hnutí nebude vytvářet koalice se sociální demokracií v Brně nebo Ostravě. Sobotka také ocenil, že se pražské ANO podle něj dokázalo zbavit kmotrů a bývalých členů ODS, kteří se do buňky v hlavním městě snažili proniknout. Pikantní ale podle Sobotky je, že za ANO o pražské koalici vyjednává bývalá členka ČSSD Radmila Kleslová.

Na průběh voleb padla první žaloba, a to v Karlově Studánce na Bruntálsku, kde starostka nechala vyškrtnout 30 lidí. Podle ní se k pobytu v obci přihlásili účelově.

ANO a ČSSD se v Praze poprvé sešly a po vzájemném pročtení programů zjistily, že v nich nejsou neshody. Rýsuje se jejich spojení s Trojkoalicí, které by kopírovalo vládní koalici.

Dohody už podepisují i zvolení zastupitelé v menších městech. Vítězem víkendových komunálních voleb se stali nezávislí kandidáti a jejich sdružení, kteří obsadili více než 41 000 křesel, tedy o tři tisíce více než při volbách v roce 2010. Naopak mezi poražené kromě sociální demokracie patří také komunisté, TOP 09 a zejména ODS, která zhruba polovinu křesel na radnicích ztratila.

Kompletní výsledky komunálních voleb si můžete podrobně prostudovat ZDE a výsledky senátních voleb ZDE.

Pondělní povolební dění sledujeme v online zpravodajství.

Přenos skončil
21:22

Povolební koalici uzavřou v Českých Budějovicích s největší pravděpodobností vítězné hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Výsledek dnešní schůzky vyjednávacích týmů musí ještě projednat stranická vedení. Post primátora získá vítězné hnutí ANO. ČTK to řekli lídři ANO Jiří Svoboda a lídr ČSSD Miroslav Joch. Koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 24 hlasů.

21:00

V Mělníku uzavřelo dnes večer vítězné Mé město dosavadního starosty Ctirada Mikeše koalici s TOP 09 a Mělničany. Starostou bude dál někdejší sociální demokrat Mikeš, TOP 09 a Mělničanům připadnou funkce místostarostů. Obsadí je lídři těchto uskupení Milan Schweigstill a Petr Volf, řekl Mikeš ČTK. Nová koalice bude mít v jednadvacetičlenném zastupitelstvu 15 křesel.

20:10

Koalici v Přerově by mohly nakonec tvořit čtyři politické subjekty. Kromě vítězného hnutí ANO, Společně pro Přerov a nedávno založeného sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí dostali pozvánku do vedení města i Nezávislí. Společně by případná koalice měla v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 21 mandátů.  

19:45

Mladou Boleslav povede koalice ODS, TOP 09 a Volba pro Mladou Boleslav s ANO. Primátorem bude opět Raduan Nwelati (ODS). Strany dnes podepsaly koaliční smlouvu, řekl ČTK náměstek primátora Daniel Marek (TOP 09). V třiatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 23 mandátů.

Komunální volby v Mladé Boleslavi vyhrála ODS. Na druhém místě skončila společná kandidátka hnutí ANO a Volby pro Mladou Boleslav.

19:29 ikona ODS online

Na koalici v Trutnově se dnes dohodla ve volbách vítězná ODS se Sdružením pro Trutnov, Volbou pro město Trutnov (VPM) a TOP 09. V třiatřicetičlenném zastupitelstvu budou společně mít 18 hlasů. Na starostu bude navržen starosta současný, poslanec a lídr ODS Ivan Adamec. Místostarosty by měly opět být Hana Horynová (Sdružení) a Tomáš Hendrych (VPM).  

19:18

V Berouně jsou vítězní Nezávislí Berouňáci současné starostky Šárky Endrlové dohodnuti na užší spolupráci ve vedení města s ČSSD, TOP 09 a uskupením PRO Beroun. Povolební jednání tím ale nekončí. Spolupracovat by tato čtveřice mohla i s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, řekla dnes Endrlová ČTK. 

"Dohoda o užší spolupráci je mezi těmi čtyřmi subjekty, je ale navolno, nic se nesepisuje, věříme si vzájemně, že nám jde o stejný scénář," uvedla. Neznamená to však, že každé z těchto čtyř uskupení bude mít automaticky svého zástupce v městské radě. "Zároveň to ani nevylučuje, že by v té radě mohl být někdo další. Ani to neznamená, že všichni, kdo budou v radě, za to budou mít nějaký post ve vedení," upozornila Endrlová.

18:36

Změna pro Liberec, vítěz komunálních voleb v Liberci, chce vytvořit trojkoalici s ANO 2011 a Starosty pro Liberecký kraj. ČTK to řekl po dnešním jednání se Starosty lídr Změny Jan Korytář. Starostové jsou ochotni o takové koalici jednat. Čeká se na vyjádření ANO, které ale v neděli možnou koalici se Změnou odmítlo. Trojkoalice by měla ve 39členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 29 hlasů.

17:48

Vítězné hnutí ANO v Českých Budějovicích si podle lídra Jiřího Svobody nepřipouští, že by po koaličním vyjednávání zůstalo v opozici. Při jednáních si nárokuje i post primátora. Spekulovalo se přitom, že ho přenechá druhé ČSSD. "Strany, které by nedbaly hlasů voličů, a uzavřely koalici bez vítěze, by se odsoudily k zániku v příštích volbách," řekl dnes Svoboda ČTK. Koalic se silným mandátem připadá v krajském městě v úvahu několik, důležitým hráčem je ČSSD. Ze sedmi stran jsou ze hry asi jen komunisté a ODS.

17:28

Podivné volby v domově seniorů na Praze 10 bude řešit soud. Sdružení Desítka pro domácí, kterému unikla obhajoba mandátů o čtyři setiny procenta (v praxi jen deset hlasů), chce nechat výsledky přepočítat. Navíc upozorňuje na údajnou manipulaci s lístky.

Jak už v sobotu informoval online deník Aktuálně.cz, podle volebních komisařů, kteří do domova přišli s přenosnou urnou, dostala minimálně jedna z obyvatelek již předem vyplněný lístek. Byla na něm zaškrtnutá kandidátka dosluhujícího starosty Bohumila Zoufalíka a preferenční hlas dostal i ředitel centra sociální pomoci Prahy 10 Richard Černý, pod kterého domov seniorů v Sámově ulici spadá.

Celý článek si přečtěte ZDE.

17:19

Vítěz voleb v Ostravě, hnutí ANO, se během dvou povolebních dnů setkalo se všemi subjekty, které budou mít své zástupce v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. V krajském městě jsou podle lídra hnutí Tomáše Macury na stole stále dvě varianty možné koaliční spolupráce, tedy spojení ANO s hnutím Ostravak nebo ČSSD a přibrání třetího koaličního partnera, kde v úvahu přicházejí lidovci nebo ODS. Z vyjádření Macury však vyplývá, že hnutí preferuje spíše spolupráci s Ostravakem.

Předseda hnutí Andrej Babiš se v médiích vyjádřil, že právě v Ostravě se ANO se sociálními demokraty kvůli jejich špatné pověsti spojovat nechce. "Beru to jako doporučení centrály. Pan Babiš vyjádřil i námi preferovanou variantu povolebního uspořádání, která dle našeho soudu lépe umožní naplnit hlavní programové priority hnutí ANO, to je boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky. Z hlediska strategie vyjednávání je však lépe mít dvě varianty než pouze jednu," uvedl k tomu Macura.

Ostravský magistrát (ilustrační foto).
Ostravský magistrát (ilustrační foto). | Foto: Portál města Ostrava
17:16

V Brně právě podle informací České televize probíhají jednání hnutí ANO s Žít Brno, lidovci, zelenými. Právě tak by mohla vypadat vládnoucí koalice. Brňané by tedy po osmi letech měli nového primátora. Po Romanu Onderkovi z ČSSD se jím pravděpodobně stane lídr ANO Petr Vokřál

Foto: hnutí ANO
17:07

Volby v Rumburku na Děčínsku suverénně vyhrála ČSSD, která získala téměř 29 procent hlasů a osm mandátů. Nejvíce u voličů zabodoval lékař Petr Vondráček, jehož jméno na kandidátce zaškrtlo 2205 lidí. Do povědomí veřejnosti se dostal koncem srpna kvůli sporu s místostarostou a šéfem nemocnice Darkem Švábem v případu údajné vraždy těžce nemocné pacientky zdravotní sestrou. Švábovo hnutí Rumburáci.cz ve volbách naopak propadlo, když si připsalo jediný mandát. Neuspěl tak ani dosavadní starosta Jaroslav Trégr.

"Těší mě, že mi veřejnost takto vyjádřila důvěru. Kauza se do hlasování určitě promítla a lidé dali jasně najevo, komu věří. Od začátku jsem mluvil pravdu," řekl Vondráček, který se do komunální politiky vrací po čtyřleté pauze.

Letecký pohled na střed Rumburku
Letecký pohled na střed Rumburku | Foto: Aktuálně.cz
16:47

Členové České pirátské strany jsou v Praze za určitých podmínek ochotni tolerovat možnou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice složené ze Strany zelených, KDU-ČSL a STAN. Pro její zvolení ale ruku nezvednou, řekl v rozhovoru nově zvolený zastupitel Mikuláš Ferjenčík. Piráti jsou jako nováčci v zastupitelstvu se svými čtyřmi mandáty žhavým želízkem v ohni. Bez jejich podpory by totiž vznikající koalice, která kopíruje vládní půdorys, měla nejtěsnější většinu.

16:45

V Praze 9 se opět jedná o koalici ODS s TOP 09. Obě strany vládly radnici i poslední čtyři roky, společně mají většinu 20 z 33 zastupitelů. Jednání potvrdil dosavadní místostarosta za TOP 09 Marek Doležal.

"Probíhají intenzivní jednání s ODS ohledně sestavení koalice," uvedl Doležal. Stranu starosty Jana Jarolíma, který radnici vede od roku 2006, podpořila téměř třetina voličů volilo 29,12 procenta voličů. Jde o nejlepší výsledek ODS ve všech velkých pražských městských částech, lépe si strana vedla v Praze 16-Radotíně, kde dostala téměř 70 procent hlasů. Do zastupitelstva hlavního města ji ale volilo jen 10,5 procenta lidí.

16:43

Vítězné hnutí ANO bude v Ústí nad Labem rámci koaličních vyjednávání požadovat post primátora a většinu v městské radě. Jako první chce jednat s PRO! Ústí, které skončilo v komunálních volbách druhé, řekl lídr ANO a kandidát na primátora Josef Zikmund. ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů a společně s PRO! Ústí, které má mandátů osm, by mělo pohodlnou většinu. PRO! Ústí si stanovilo čtyři podmínky, bez jejichž splnění koalici neuzavře.

"Většinu v radě i post primátora samozřejmě chceme," řekl Zikmund. Hlavním partnerem pro vyjednávání je podle Zikmunda PRO! Ústí. "Je to logický důsledek voleb. Určitě bychom udělali chybu, kdybychom nejednali s nimi jako s prvními, se kterými bychom měli krásnou dvoukoalici. Nechceme ale vyloučit ani jednání s dalšími stranami," řekl Zikmund s tím, že chce sestavit pevnou koalici. Jasno o možné koaliční spolupráci chce mít ANO co nejdříve.

Magistrát města Ústí nad Labem (ilustrační foto).
Magistrát města Ústí nad Labem (ilustrační foto). | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem
16:40

Přibližně týden by mohla trvat povolební vyjednávání v Pelhřimově. Shodli se na tom členové vyjednávacích týmů. Do zastupitelstva se ve městě dostali zástupci sedmi volebních uskupení, nejúspěšnější byli sociální a občanští demokraté se čtyřmi mandáty. Tři strany získaly v Pelhřimově po třech křeslech. Povolební vyjednávání pokračují také v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou. V Třebíči a Jihlavě se rozeběhnou večer.

"Situace je hodně složitá. Víme, co můžeme čekat od standardních stran, ale těžko odhadnout, co lze očekávat od hnutí ANO a Změny pro Pelhřimov. Obě hnutí mají dohromady šest mandátů, a to je v jednadvacetičlenném zastupitelstvu velký počet," řekl současný starosta Pelhřimova Leopold Bambula (ODS). Zatím nechtěl komentovat, zda ODS předem vylučuje spolupráci s některou z úspěšných stran.

Pelhřimovská radnice (ilustrační foto).
Pelhřimovská radnice (ilustrační foto). | Foto: Město Pelhřimov
16:26

Soud přijal první žalobu související s volbami. Starostka Karlovy Studánky na Bruntálsku Radka Chudová vyškrtla ze seznamu 30 voličů, kteří se podle ní k pobytu přihlásili účelově. Informovala o tom Česká televize.

Foto: Ondřej Besperát
16:12

Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) odmítl, že by se v hnutí ANO Andreje Babiše zajímal o kandidaturu. Hudeček naopak tvrdí, že jej strana oslovila sama. Informaci přinesl deník Echo24.cz. Podrobnosti si přečtěte ZDE.

16:02

Zřejmě největší skokankou letošních komunálních voleb se stala členka ODS Šárka Arlethová, která v nejlidnatějším ostravském městském obvodě Ostrava-Jih poskočila o 31 míst, ze 34. pozice na kandidátce na třetí. Podle internetových stránek volby.cz dostala 1274 hlasů. Volby v obvodu vyhrálo hnutí ANO, ODS získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu tři křesla. Arlethová své voliče ale zklame: v zastupitelstvu ji neuvidí, protože se svého mandátu vzdala.

Arlethová, která pracuje jako ekonomka v základní škole, řekla, že ji výsledek potěšil, ale i zaskočil. "Byla jsem překvapená a zaskočená, asi jako všichni. Opravdu nevím, čemu za to můžu vděčit. Byla tak nízká volební účast, že možná stačilo pár hlasů navíc, abych přeskočila ty ostatní," řekla.

Uvedla, že pro její voliče sice asi bude zklamání, že se mandátu vzdá, ale přestože je dlouholetou členkou ODS, nemá s politikou zkušenosti a ambice dostat se do zastupitelstva vůbec neměla. "Myslím si, že jsou tam mnohem schopnější a zkušenější kandidáti. Teď probíhají důležitá vyjednávání, do zastupitelstva se od nás dostali tři členové, nevím, jestli zrovna já bych jim k něčemu byla platná," řekla Arlethová.

Foto: Reuters
15:57

Náměstek ministra dopravy Milan Feranec z hnutí ANO mohl být primátorem v Olomouci, kde jeho sdružení vyhrálo. Konkurenti ho ale z jednání vyšachovali. Rozhovor s náměstkem si přečtěte ZDE.

Foto: archiv Milana Ferance
15:47

Potenciální partneři na pražské radnici ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, ČSSD a STAN) se poprvé sejdou společně na konci týdne. Nad svými programy se shodly ČSSD a ANO. "Vzájemně jsme si pročítali programy a zjistili jsme, že tam nejsou neshody," řekl lídr ČSSD a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

"Budeme jednat v modelu tři, tři, tři, tedy zástupci všech tří stran," řekl k plánovanému setkání na konci týdne Ludvík, který je společně se zastupiteli Karlem Březinou a Petrem Dolínkem ve vyjednávacím týmu ČSSD.

Ještě než vznikne konkrétní obrys dohody, musí se podle Ludvíka nejdříve všechny tři strany shodnout, že společnou koalici opravdu chtějí. Právě to by se mělo stihnout do konce tohoto týdne, možná příští týden, uvedl Ludvík.

Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK
15:34

Jednání se zástupci všech stran zvolených do zastupitelstva Mariánských Lázní plánuje na příští dny Česká pirátská strana, která ve městě vyhrála komunální volby. Chceme najít společné body v programech a cílech stran, které se do zastupitelstva dostaly.

"Zveme všechny subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, k individuálním schůzkám a budeme diskutovat o tom, jak by to v Mariánských Lázních mělo vypadat, a budeme hledat dlouhodobou shodu pro Mariánské Lázně," řekl předseda mariánskolázeňských Pirátů a lídr kandidátky Ondřej Knotek.

Foto: Hynek Moravec/Wikimedia Commons
15:32

Sedm městských obvodů v Pardubicích z celkových osmi patrně povedou stejní starostové jako dosud, byť čtyři z nich kandidovali za jiná politická uskupení. Koalice chtějí vítězové voleb dohodnout do konce tohoto týdne.

Magistrátní jednání vede hnutí ANO, které získalo 11 křesel v devětatřicetičlenném zastupitelstvu. Jeho zástupci jednali s ČSSD, která měla druhý největší volební zisk, a neformálně s dalšími uskupeními, konkrétnější výsledky budou v úterý, řekl lídr ANO Martin Charvát.

Patrně nejdřív bude jasná koalice v obvodě I, který je největší. V centru města lidé podpořili hnutí ANO, které získalo třetinu mandátů z 15 zastupitelských křesel. Lídrem je stávající starosta Jaroslav Menšík, dříve člen Sdružení pro Pardubice (SPP).

15:29

Starostou Vlašimi na Benešovsku bude zřejmě i v dalším volebním období senátor Luděk Jeništa (nezávislý). Jeho uskupení Volba pro město Vlašim zvítězilo v komunálních volbách se ziskem deseti z 21 zastupitelských křesel. Jeništa řekl, že by dal přednost pokračování dosavadní koalice s KDU-ČSL a Nezávislými. Podobně vidí další vývoj i lídr KDU-ČSL Karel Kroupa.

Volba pro město Vlašim si v porovnání s minulými volbami o jedno křeslo pohoršila a přišla o těsnou většinu jednoho hlasu. Spolu s KDU-ČSL a Nezávislými má dohromady 15 zastupitelů, což k pohodlnému vládnutí stačí.

15:16

Trojkoalice se v Praze právě sešla s Piráty, kteří budou mít v zastupitelstvu čtyři křesla. Informovala o tom Česká televize. Piráti už jednali také s ANO, TOP 09 a ČSSD.

 

Jakub Michálek
Jakub Michálek | Foto: DVTV
15:00

Pražské ANO s ČSSD mají za sebou první jednání o programu. Rýsuje se spojení obou stran s Trojkoalicí, které by kopírovalo vládní koalici. Do pátku se všechna tři uskupení opět sejdou. Informovala o tom Česká televize.

14:35

Hnutí STAN, které ve Zlíně jasně vyhrálo volby a získalo 18 křesel v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu, jedná o možné koalici s hnutím ANO. To skončilo s osmi mandáty ve volbách druhé. ANO by se dvojkoalice líbila. Podle lídra STAN a stávajícího primátora Miroslava Adámka jsou však ve hře i jiné varianty.

Lídr ANO Patrik Kamas řekl, že byl Starosty a nezávislými vyzván k jednání o koalici. "V tuto chvíli jsme akceptovali návrh jednat na půdorysu dvojkoalice," uvedl Kamas. Post primátora podle něj logicky náleží hnutí STAN vzhledem k vysokému počtu mandátů. Další případné rozdělení křesel v radě však nekomentoval.

14:33

Radnice v Karviné i Havířově v následujícím volebním období s největší pravděpodobností ovládnou koalice ČSSD a KSČM. Zatímco v Karviné by se komunisté do vedení města vrátili po osmi letech, v Havířově obě strany už nyní spolupracovaly. V čele obou měst by tak mohli zůstat stávající primátoři karvinský Tomáš Hanzel (ČSSD) a havířovský Zdeněk Osmanczyk (ČSSD).

14:17

O podobě koalice v Rychnově nad Kněžnou by mohlo být jasněji do konce tohoto týdne. Starosta Jan Skořepa, který stál v čele vítězného subjektu Nezávislí za Rychnov, řekl, že začal jednat s některými stranami, poté však onemocněl. Skořepa byl v minulých volbách nestranickým lídrem tehdy vítězné kandidátky ODS. "V neděli jsem stihl jednat s asi čtyřmi subjekty, pak mě sklátil ten vir. Až se postavím na nohy, budu pokračovat. Doufám, že do konce týdne by mohla být alespoň rámcová představa," řekl Skořepa, který zatím nechtěl uvést, se kterými subjekty jednal.

Radnice města Rychnov nad Kněžnou (ilustrační foto).
Radnice města Rychnov nad Kněžnou (ilustrační foto). | Foto: Město R. n. Kněžnou
14:10

Výsledky víkendových komunálních voleb budou oficiálně vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý, řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra po jednání Státní volební komise. Od středy 15. října tak začne plynout desetidenní lhůta, v níž bude možné zpochybnit platnost výsledků obecních voleb u soudu. Komise podle Řepky jen vyslechla informace o případech údajného nakupování voličských hlasů, které před čtyřmi lety vedly k opakování voleb v pěti obcích. "Je to otázka pro orgány činné v trestním řízení," uvedl Řepka.

14:07

Vyjednání koalice může v Kladně trvat i týdny. Konkrétní návrhy ani termíny schůzek zatím nepadly. Vítězná Volba pro Kladno, která má deset mandátů ze 33 křesel, hledá u dalších stran společné prvky ve volebním programu. Mírnou většinu by například Volba pro Kladno získala v koalici s třetí umístěnou ČSSD, která má sedm mandátů. Dohromady by tak měly 17 z 33 zastupitelských postů. Dohody budou otázkou priorit programu, řekl lídr ČSSD Vojtěch Volf.

Kladenský magistrát (ilustrační foto)
Kladenský magistrát (ilustrační foto) | Foto: Město Kladno
13:54

Pražské ANO se podle premiéra Bohuslava Sobotky dokázalo zbavit kmotrů a bývalých členů ODS, kteří se do buňky v hlavním městě snažili proniknout. Premiér letos v únoru tvrdil, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. ANO to odmítlo s tím, že lidé s podezřelou minulostí už hnutí opustili.

"ANO provedlo určité kroky a já jsem to ocenil. Hrnuli se tam bývalí členové ODS a jsem rád, že se jich ANO dokázalo zbavit," řekl Sobotka s tím, že by uvítal, pokud by po víkendových komunálních volbách zůstaly v Praze ODS a TOP 09 v opozici.

Podle Sobotky je pikantní, že ve vyjednávacím týmu za ANO je bývalá dlouholetá členka sociální demokracie Radmila Kleslová. "Když pan (předseda ANO Andrej) Babiš mluví o matrixu, což je v jeho pojetí systém politických stran, který tu fungoval 25 let, tak paní Kleslová byla nepochybně součástí tohoto systému," řekl Sobotka.

Foto: Vojtěch Marek
13:45

Jednání o koalici vede ve Vyškově vítězná ČSSD. Na povolební spolupráci se musí domluvit alespoň tři strany. Je tedy pravděpodobné, že starostou bude opět lídr ČSSD Karel Goldemund, jehož strana získala devět křesel z 27. Podle něj existují dvě reálné varianty, jak by mohla koalice vypadat. Výsledek by měl být známý na konci týdne, případně na začátku příštího. V minulém volebním období řídila ČSSD město společně s lidovci a společnou kandidátkou ODS a nezávislých kandidátů. Tato koalice je možná i nyní, dala by dohromady 15 křesel.

13:40

Vladimír Dryml, který na Královéhradecku neobhájil post senátora, tvrdí, že za jeho neúspěchem je nenávistná kampaň některých médií proti jeho osobě. O svém dalším působení v politice zatím nechce spekulovat. Dryml před šesti lety kandidoval za ČSSD, letos o zvolení usilovat za stranu Domov.

Voliči na Královéhradecku vybírali senátora z celkem 11 kandidátů, Dryml skončil předposlední se ziskem 1,87 procenta hlasů. Do druhého kola postoupili nestraník Jaroslav Malý kandidující za ČSSD, který pracuje jako lékařský náměstek ředitele hradecké nemocnice, a bývalý europoslanec Oldřich Vlasák z ODS. Malý získal 21,95 procenta a Vlasák 18,91 procenta.

"Jsem samozřejmě velmi zklamán, svou práci v Senátu jsem se snažil dělat velmi dobře. Má vystoupení, účast i návrhy některých zákonů mluví za to. Po té nenávistné kampani některých médií trvající déle než půl roku, kdy jsem byl vykreslován jako nejhorší a velmi kontroverzní politik, se ale není čemu divit," řekl Dryml. Ten za velký úspěch považuje například zákaz těžby břidlicového plynu či zvolení Miloše Zemana prezidentem.

Vladimír Dryml
Vladimír Dryml | Foto: Ludvík Hradilek
13:36

Vítězná ČSSD v Lounech chce při sestavování nového vedení města postupovat podle volebního výsledku, řekl její lídr Pavel Csonka. Jeho strana získala pět mandátů stejně jako druhé hnutí ANO. Rozhodl o tom přepočet hlasů, sociální demokracii podle Csonky stačilo deset voličů navíc, aby získala šestý mandát.

"V maximální míře se pokusíme vyjít vstříc vůli voličů. Partnery proto oslovujeme v pořadí podle volebního výsledku," uvedl Csonka. Proto by uvítal, kdyby se spoluprací souhlasilo těsně poražené hnutí ANO.

13:31 ikona ODS online

Předseda místní organizace ODS v Karlových Varech Jiří Vaněček rezignuje. Důvodem jsou volební výsledky ODS v krajském městě, kde ODS získala jen 6,46 procenta hlasů a dva mandáty v 35členném zastupitelstvu. Vaněček to oznámil straníkům v otevřeném dopise. V minulých komunálních volbách strana v Karlových Varech získala 14,15 procenta hlasů.

Vaněček svolal na 27. října mimořádný sněm sdružení. Na něm se má místní ODS bavit o výsledcích voleb, dalším směřování karlovarské ODS a zvolit předsedu místního sdružení. "Považuji za nezbytné a poctivé, abych v reakci na výsledek voleb v Karlových Varech jako předseda odstoupil. Náš výsledek je pod průměrem celorepublikového výsledku a těšit nás může pouze to, že z tradičních pravicových stran celostátního formátu jsme jedinou pravicovou stranou, která v zastupitelstvu města vůbec nějaké mandáty získala," uvedl Vaněček.

Foto: www.karlovy-vary.cz
13:27

Složitá povolební vyjednávání čekají politické subjekty v Litoměřicích. Těsným vítězem voleb se stalo hnutí ANO, které porazilo dosud vládnoucí ODS, jež získala rovněž sedm mandátů. Spojení těchto uskupení, která by dala v zastupitelstvu dohromady těsnou nadpoloviční většinu, se ale zdá být nereálné.

"Z našeho pohledu jakási velká koalice či opoziční smlouva s ODS nepřicházejí v úvahu," uvedl lídr ANO Petr Urbánek, jehož hnutí se proti dosavadnímu vedení města již delší dobu ostře vymezuje. Urbánek věří, že se podaří sestavit funkční koalici se zbývajícími subjekty. Síly v sedmadvacetičlenném litoměřickém zastupitelstvu ale budou hodně roztříštěné.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí
13:25

Základem koalice v Domažlicích, nejmenším okresním městě Plzeňského kraje, bude vítězné Sdružení pro Město Domažlice (SPMD) starosty Miroslava Macha a KDU-ČSL. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu mají devět a dva mandáty, tedy nadpoloviční většinu. SPMD se ale ještě tento týden setká se zástupci ANO a ČSSD a bude s nimi jednat o možných variantách spolupráce, řekl Mach. Ustavující zasedání zastupitelstva by se mělo uskutečnit 5. listopadu.

"Naše sdružení a KDU-ČSL jsou určitě základem koalice, to je neměnné. Uvidíme, jak se ještě dohodneme s dalšími stranami na případné spolupráci," řekl Mach. Sociální demokraty a ANO by chtěl oslovit ke konci týdne. "Budeme se jich ptát, jestli vůbec s námi chtějí spolupracovat, jaké mají požadavky a návrhy," řekl.

Miroslav Mach, staronový starosta Domažlic
Miroslav Mach, staronový starosta Domažlic | Foto: Koalice PPK
13:23

V Sokolově bude vítězná ČSSD jednat o uzavření koalice nejprve s hnutím ANO. Už se konala úvodní jednání s dalšími stranami, ale podle lídra kandidátky ČSSD Jana Picky bude pro ČSSD dohoda s ANO prioritní, přestože první návrh ČSSD představitelé ANO odmítli, řekl.

"Ještě dnes nebo zítra se setkáme s Radnicí středu, ale první hlavní jednání s ANO, s komunisty a Hnutím pro Sokolov už byly. S ANO se setkáme ještě koncem týdne," řekl Picka. V Sokolově získala ČSSD sedm mandátů ve 27členném zastupitelstvu. Druhé ANO má šest křesel a pět mandátů Hnutí pro Sokolov, kde kandidovala ODS a nezávislí. Čtyři zastupitele bude mít KSČM, tři Radnice středu a dva NEZÁVISLÍ.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí
12:57

Nymburskou radnici by mohla vést koalice tří uskupení. O případné spolupráci jedná vítězná Změna pro Nymburk s ČSSD a Nymburskými demokraty, řekli lídři ČSSD a hnutí Nymburští demokraté Tomáš Mach a Jan Ritter. Komunální volby v Nymburce těsně vyhrála Změna pro Nymburk v čele se současným místostarostou Pavlem Fojtíkem, která získá čtyři mandáty z 21 křesel v zastupitelstvu. Stejný počet křesel budou mít i hnutí ANO 2011 a ČSSD, které dostaly od voličů přibližně o dvě procenta méně hlasů. Nymburští demokraté získají v zastupitelstvu tři mandáty. Další jednání je naplánováno na úterý.

Nymburkská radnice (ilustrační foto).
Nymburkská radnice (ilustrační foto). | Foto: Město Nymburk
12:55

Čtyřiašedesátiletý Vladimír Chovanec ze Slavkova na Opavsku má za sebou v pořadí už jedenácté volby do vedení obce s 2000 obyvateli. Všechny, stejně jako ty poslední, vyhrál. S největší pravděpodobností tak na další čtyři roky opět usedne do křesla pro starostu. Obec v této funkci vede už 25 let. Dalších 13 let před tím byl předsedou Místního národního výboru.

"Vypadá to tak, že ve funkci zůstanu. Naše Sdružení nezávislých kandidátů Slavkova obhájilo v patnáctičlenném zastupitelstvu deset mandátů," řekl Chovanec. Jeho sdružení získalo necelých 63 procent hlasů. Oproti minulým volbám sice několik procent ztratil, zvítězil ale s přehledem.

12:42

Šest ze sedmi stran, které se ve volbách probojovaly do zastupitelstva Prahy, mají ustaveny zastupitelské kluby a zvolily jejich předsedy. Strany rovněž sestavují týmy pro jednání o případné koalici. Klub ani jeho předsedu zatím nemá ODS, ta má jednat odpoledne.

Svůj zastupitelský klub si ustavilo již v neděli vítězné hnutí ANO. Předsedou klubu se stal nově zvolený zastupitel Michal Hašek, který je zároveň členem vyjednávacího týmu ANO. Spolu s ním bude s potenciálními koaličními partnery jednat ještě jednička ANO v Praze Adriana Krnáčová a předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová. Klub má i TOP 09, která skončila ve volbách na druhém místě. Za ni budou případnou koalici vyjednávat primátor Tomáš Hudeček a jeho náměstek Jiří Vávra.

Vyjednávací tým i klub má rovněž ČSSD. V jeho čele stojí zastupitel a exministr Karel Březina, který společně s lídrem ČSSD Miloslavem Ludvíkem a zastupitelem Petrem Dolínkem povede jednání s ostatními stranami. Také Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) má zvoleného předsedu klubu. Stala se jím starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

Rozhovor s Andrejem Babišem o vyjednávání v Praze si přečtěte ZDE.

Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto
Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
12:30

Pražská TOP 09 vyjednává o možné koalici, pokud by ale spolupráce měla stát na křehké většině, zvolí TOP 09 raději odchod do opozičních lavic. Odmítá i podíl na případné menšinové vládě. "Do žádných chatrných koalic nepůjdeme," řekl předseda Jiří Vávra. Volby v Praze jsou podle něj pro TOP 09 prohrou, protože "v pravicové metropoli zvítězil levicový populistický subjekt". TOP 09 bude muset přistoupit k "vnitřní sebereflexi", uvedl Vávra.

"Je pravda, že kdyby TOP 09 vedl v Praze jiný lídr, byla by i jiná kampaň," naznačil Vávra, který se kvůli sporům s primátorem a volebním lídrem TOP 09 Tomášem Hudečkem na kandidátku nedostal. "Zatím nebudu dělat radikální řez, nechci stranu oslabovat uprostřed koaličních jednání," řekl.

Foto: Ludvík Hradilek
12:14

Tradiční politické strany se příliš zahleděly do sebe, a proto v komunálních volbách oslabily. Demokratický systém ale nemůže fungovat bez tradičních stran, nemohou být nahrazeny lokálními hnutími a občanskými iniciativami. Bez stran by se mohla politika posunout k mediálně autokratickému systému, řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie se podle svého předsedy musí zamyslet nad tím, proč ve víkendových komunálních volbách neuspěla ve velkých městech, v kterých dříve vyhrávala. Například v Ostravě a Brně ji porazilo ANO. "Je to o změně způsobu fungování, ale asi se to týká všech stran. Jde o to, aby se na místních schůzích neřešily jen naše vnitřní záležitosti," řekl Sobotka.

Foto: Ludvík Hradilek
12:03

Pět stran jedná ve Znojmě o možném vzniku koalice, která by byla namířená proti ČSSD, která ve městě vyhrála volby. Získala 11 mandátů z 31, pětikoalice by měla křesel 16, tedy těsnou většinu. Podle oslovených politiků si totiž ČSSD snížila vyhrocenou předvolební kampaní koaliční potenciál téměř na nulu. Lídr ČSSD Vlastimil Gabrhel řekl, že jednání o pětikoalici není potvrzené a že on naopak jedná s těmi stranami, s nimiž by chtěl další čtyři roky Znojmu vládnout.

Projekt pětikoalice, o níž jednají KDU-ČSL, ANO, ODS, Pro Znojmo a Změna Znojmo, potvrdili tři oslovení lídři. "Jednáme o této možnosti ze dvou důvodů. ČSSD vedla velmi vyhrocenou kampaň a napadala nejen soupeře, ale i možné povolební partnery. Navíc zcela ovládla média a voliči měli pocit, že všechno je vyřešené, což se odrazilo na malé volební účasti," řekl lídr lidovců Pavel Jajtner.

12:00

Předseda městské organizace ČSSD v Brně Roman Onderka neuvažuje o rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku. Řekl, že sice ČSSD v Brně nevyhrála, ale ve srovnání s ostatními 13 velkými městy dosáhla dobrého volebního výsledku. Onderka je brněnským primátorem osm let. Loni po volbách do Sněmovny vyzval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby rezignoval kvůli slabému volebnímu výsledku strany. Volby tehdy vyhrála, ale s mnohem menším ziskem hlasů, než se očekávalo.

V Brně vyhrálo komunální volby hnutí ANO, druhá byla ČSSD, třetí Žít Brno a čtvrtí lidovci. Pětiprocentní hranici, která je potřeba k zisku mandátu, překročily ještě KSČM, Strana zelených, ODS a TOP 09. Hnutí ANO zvažuje dvě možné koalice. Jedna je s lidovci a sociálními demokraty, druhá s lidovci, zelenými a hnutím Žít Brno. Obě koalice by měly 31 zastupitelů, tedy nadpoloviční většinu.

Roman Onderka
Roman Onderka | Foto: Ludvík Hradilek
11:55

Víkendové komunální a senátní volby odhalily řadu pozoruhodných politických příběhů. Některé končí nečekaným úspěchem a počínající slávou, jiné naopak posunuly známé tváře i strany do zapomnění.

Deník Aktuálně.cz sestavil přehled těch nejzajímavějších, které byste určitě neměli přehlédnout.

11:49

Vítězné uskupení PRO Chomutov by v budoucím vedení města rádo spolupracovalo s hnutím ANO 2011, které ve volbách skončilo těsně třetí. Vítěz ale hodlá zpochybnit výsledek voleb v některých okrscích kvůli údajnému nakupování hlasů. Podnět k soudu podáme v nejbližších dnech, řekl lídr PRO Comutov Daniel Černý.

"Hnutí ANO je pro nás nejpřirozenější partner, protože také usiluje o změnu," uvedl Černý. Ve hře jsou však podle něj čtyři varianty povolebního uspořádání a ke všem je prý zatím stejně daleko.

Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám.
Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám. | Foto: Facebook, Nechceme žít v Palermu
11:41

Vyjednávání o koalici ve Vsetíně začalo. Vítězní lidovci, kteří v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali šest mandátů, se sešli nejdříve se zástupci ČSSD. Sociální demokracie skončila v komunálních volbách druhá, má tři mandáty. Strany se zatím navzájem seznámily se svými pohledy a postoji, řekl lídr KDU-ČSL a kandidát na starostu Jiří Čunek.

Lidovci v pondělí budou jednat také s hnutím ANO, které skončilo třetí se třemi mandáty. Čunek řekl, že možnou trojkoalici lidovců, ČSSD a ANO nevylučuje. Otázkou však zůstává, zda bude jednat také s Koalicí pro otevřený Vsetín, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum.

Foto: Ludvík Hradilek
11:39

V Benešově by mohla vzniknout i koalice, v níž nebude vítězná Volba pro město. ČSSD a ANO, které skončily na druhém a třetím místě, uzavřely dohodu o společném postupu při povolebních jednáních a hledají k sobě dalšího koaličního partnera. O nové podobě radnice začala jednat i Volba pro město, postupně se chce sejít se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva.

"Snažíme se spolu s hnutím ANO sestavit dobře fungující koalici pro naši radnici a v současné době oslovujeme potenciální partnery," uvedl šéf benešovské ČSSD Petr Hostek. Podle lídra ANO Jiřího Švadleny by Volba pro město v nové koalici teoreticky nemusela být zastoupena. "I tahle možnost je v jednání," řekl Švadlena.

Benešovská radnice (ilustrační foto).
Benešovská radnice (ilustrační foto). | Foto: stavbaweb.cz
11:33

Nevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici, které monitorovaly volby na vybraných místech, mají prý důkazy o tom, že se v severních Čechách a na severní Moravě kupčilo s hlasy. Figuranti nahráli průběh korupce od její organizace, svozu voličů až po samotné vyplácení úplatků. Zajistili i předvyplněné volební lístky.

„Disponujeme přímými důkazy trestné činnosti jednoho z aktérů volebních manipulací. Je zřejmé, že v síti nefungoval sám, ani nestál na její špičce. Bude na orgánech činných v trestním řízení, zda dokážou ukázat na osobu, stojící v pozadí této korupce. Veškeré naše poznatky a součinnost jim samozřejmě poskytneme,“ řekl analytik sdružení Naši politici Michal Voda k dění v Bílině.

Kupčení se podle organizací prokázalo i v Kadani, Horním Jiřetíně, Ústí nad Labem, Opavě nebo v Českém Těšíně. Na místním sídlišti Svibice měl probíhat nákup hlasů pro ČSSD. Podle svědkyně mělo jít o 500 korun za hlas pro 100 až 150 lidí. „Celkově mělo být na úplatky vyčleněno 100 000 korun. Svědkyně tvrdila, že byla osobně u toho, když se peníze předávaly. Proto jsme případ předali policii,“ řekl Lukáš Landa z Oživení.

Jak se sháněly důkazy v Ústeckém kraji si prohlédněte ve FOTOGALERII. Podrobnosti si přečtěte ZDE.

Foto: Vojtěch Marek
11:17

Výroky ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše o tom, že jeho hnutí nebude vytvářet koalice se sociální demokracií v Brně nebo Ostravě, jsou krátkozraké, myslí si premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Babišovi také nepřímo vzkázal, aby nebrečel nad Olomoucí, kde sociální demokraté uzavřeli koalici bez ANO, a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání.

11:10

Lídr olomoucké kandidátky ANO Milan Feranec v České televizi řekl, že dohoda ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která odstavila jeho vítězné hnutí od vlády na radnici, ho překvapila jen trochu. "Takzvané tradiční strany v Olomouci jsou velmi propojené. Vládnou dvacet let, znají se. Nechtějí změnu," řekl Feranec.

Foto: archiv Milana Ferance
10:48

V Děčíně se povolební vyjednávání rozbíhají pomalu. Vítězné hnutí ANO plánuje, že možné politické partnery osloví v následujících dnech, řekla kandidátka hnutí na primátorku Marie Blažková. "Protože všichni máme občanská zaměstnání, nemůžeme schůzovat v dopoledních hodinách," uvedla.

Předjímat, jakým směrem by se povolební vyjednávání měla ubírat, je podle ní zatím předčasné. "V této chvíli o tom nelze spekulovat," řekla Blažková. Teoreticky je ve hře i pokračování dosavadní děčínské koalice ČSSD - Volba pro města.

Město Děčín
Město Děčín | Foto: Aktuálně.cz
10:44

V Mostě by mohla vládnout koalice vítězných Severočechů Most a hnutí ANO, obě strany už vyjednávají. Zda se do primátorského křesla vrátí Vlastimil Vozka, není zatím jasné, řekl předseda Severočechů Bronislav Schwarz, který je ve vyjednávacím týmu. Severočeši už zcela vyloučili spolupráci s bývalými spolustraníky ze Sdružení Mostečané Mostu, které vládlo Mostu posledních osm let.

Případná koalice by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu. Severočeši navíc mají k ANO blízko dlouhodobě. Schwarz i Vozka byli v loňských parlamentních volbách na kandidátce ANO a ve Sněmovně jsou členy poslaneckého klubu hnutí. "ANO je pro nás přirozeným partnerem. Ale budeme spolupracovat s každým slušným člověkem, který na mosteckém magistrátu byl," řekl Schwarz.

Foto: Lysippos, Wikimedia Commons
Foto: Lysippos, Wikimedia Commons | Foto:
10:33

Jediný mandát schází hnutí ANO 2011 k tomu, aby získalo nadpoloviční většinu v pětadvacetičlenném zastupitelstvu Lovosic na Litoměřicku. Během dne zahájí povolební vyjednávání s dalšími šesti politickými subjekty, které se také dostaly do zastupitelstva, řekl Vladimír Hieke z vítězného hnutí.

"Během pondělí a úterý oslovíme všechny ostatní strany, abychom poznali jejich názory," uvedl Hieke. Po třech mandátech získaly KSČM, ODS a dosud vládnoucí ČSSD starostky Lenky Lízlové, dva mandáty má uskupení Pro sport a zdraví a po jednom zastupiteli budou mít TOP 09 a nezávislí a STAN (starostové a nezávislí).

10:15

Koalici v Břeclavi utvoří vítězné uskupení Pro Region s ČSSD a ANO. Starostou bude Pavel Dominik, lídr nejúspěšnější kandidátky. Oznámila to břeclavská organizace ANO. Uskupení Pro Region získalo šest mandátů v 27členném zastupitelstvu. Druhá ČSSD má pět mandátů, čtyři místa shodně mají ANO, lidovci a komunisté. Do zastupitelstva se dostala také ODS se dvěma mandáty, dva zástupce mají Mladí a Neklidní Břeclav. "Koalice je složená rozumně. Koresponduje s výsledky voleb," řekl Dominik. Souhlasí s ním i lídři koaličních partnerů Jaroslav Válka (ČSSD) a Milan Vojta (ANO). Na spolupráci se tři nejsilnější strany dohodly už o víkendu. Pro Region kromě pozice starosty obsadí tři místa v radě, zbytek křesel si rozdělí ANO a ČSSD.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2014 21:25
 

Právě se děje

Další zprávy