Vodící pes Chico kandiduje do sněmovny. I s pánem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 10. 2013 7:25
Reportáž z předvolební akce nevidomého právníka Ondřeje Závodského
Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Cestující na stanici metra Kačerov nemohou být na pochybách, že do předčasných voleb zbývá jen několik málo dní. Sotva je eskalátor vyveze na povrch, do ruky jim přistane leták hnutí Úsvit přímé demokracie následovaný plakátkem TOP 09. Cestou na autobus se musejí proplést mezi stánky hnutí Hlavu vzhůru a zelených.

Uprostřed davu se pak nezúčastněně drbe za uchem další z uchazečů o vstup do sněmovny - dvanáctiletý retrívr Chico. Povoláním vodící pes, nestraník na čtvrtém místě pražské kandidátky KDU-ČSL.

"Já pohlídám pána, on pro vás zákony," zní Chicovo volební heslo. Pánem se rozumí nevidomý právník Ondřej Závodský.

Ten se proslavil tím, že upozornil na podezřelé zakázky na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako vedoucí právního oddělení. Audit nakonec prokázal, že ministerstvo při zadávání tendrů skutečně chybovalo, a Nadační fond proti korupci Karla Janečka udělil Závodskému cenu za odvahu.

Ještě předtím si však právník musel prožít sesazení na pozici řadového referenta, očerňování v médiích i výhrůžky a strach o rodinu. Právě tato zkušenost ho přiměla ucházet se letos o místo poslance.

"Musíme oznamovatele korupce motivovat a zajistit jim potřebnou podporu," míní Závodský. Nápadů má spoustu - takzvaní whistlebloweři by mohli dostávat část z pokuty, pokud se jejich informace prokážou. Pomoci by měla také policie. Když Závodskému vyhrožovali, ochranky se on ani jeho rodina nedočkali.

"Byl jsem také neuvěřitelně očerňován před veřejností. Pokud člověk získá statut oznamovatele korupce, mělo by to pak ve všech zmínkách o něm v médiích být povinně uvedeno," plánuje Závodský.

Mezitím rozdává kolemjdoucím papírové sáčky na psí hovínka se sloganem "My to po nich uklidíme". A nemyslí tím psy, míří na zavedené strany pošpiněné korupčními skandály. Lidovce si prý vybral právě proto, že ač jde o stranu etablovanou, podobné průšvihy podle něj na krku nemá.

Program Závodského tvoří kromě korupce také další závažný problém, kterým jsou exekuce.

Proč se kandidát, který se zajímá o tak seriózní témata a na svém webu o nich publikuje rozsáhlé odborné práce, prezentuje odlehčenou kampaní skrze svého psa?

"Všude to byl samý chlap v kravatě, chtěli jsme to nějak ozvláštnit. A kromě toho, když budu psát na tom malém letáčku o exekucích, nebude to k ničemu," přiznává a okamžitě vytahuje další trumf ze svého programu. Je potřeba zvyšovat finanční gramotnost Čechů, aby o podobných problémech víc věděli a zajímali se o ně.

To se prodává samo

O praktický dárek je mezi procházejícími lidmi zájem. Řada z nich se zastaví, aby vyjádřila lidovcům podporu a krátce si popovídala. Na rozdíl od mladých brigádnic Hlavu vzhůru, které se u svého stánku evidentně nudí, Závodský a jeho asistenti živě komunikují a vtipkují.

Zatímco slečny pracují za 95 korun na hodinu, Závodského asistenti zadarmo. "Já jsem rovnou říkal, že nikdo nic neuvidí. Pak se zahojíme na těch veřejných zakázkách," ušklíbá se ironicky čtyřka lidovecké kandidátky.

Někteří kolemjdoucí pytlíky odmítají s tím, že nemají psy. "To nevadí, vezměte to sousedům," nedá se kandidát. Kdo má psa s sebou, dostane rovnou dva, a tak Závodský chvílemi ani nestíhá sáčky chystat.

"To je hit, to se prodává samo," směje se jeden z asistentů a směrem k Závodskému dodává: "Nechtěl bys jít do politiky?"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy