Toto jsou sliby, které chcete po volbách splnit. Čtěte

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 10. 2013 8:40
Čtenáři Aktuálně.cz vybírali nejlepší volební sliby.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Zrušte letní čas, zlevněte plínky a omezte možnosti poslanců, vzkázali voliči politikům. Líbila by se jim i MHD zdarma a etická výchova dětí.

Deník Aktuálně.cz vybral z volebních programů padesát zcela konkrétních slibů kandidujících politických stran. A nechal mezi nimi čtenáře vybrat ty, které by si opravdu přáli po volbách splnit.

Největší počet lidí - více než 3700 - si vybral zrušení letního času. Druhý největší počet hlasů získal návrh, aby poslanci mohli být zvoleni pouze dvakrát. S oběma sliby přitom přišla strana, která má jen mizivou naději na proniknutí do Sněmovny:  Suverenita - Strana zdravého rozumu

Komunisté bodovali se zákonem, jenž by donutil poslance dodržovat volební program: Pokud by předvolební sliby nedodrželi, soud by jim mohl odebrat mandát. Tento slib obsadil třetí místo.

Voličům se líbí také plán strany LEV 21, která slibuje nulovou DPH na dětské botičky, oblečení a pleny. Úsvit přímé demokracie nalákal voliče na boj s takzvanými nepřizpůsobivými. "Stát bude v problémových případech posílat přídavky na dítě rovnou škole na zaplacení obědů a školních výletů," navrhl Okamura a vyhoupl se s tímto slibem na pátou příčku.

Dvě tisícovky lidí by chtěly MHD zdarma z dílny pirátů. Podobný nápad - zajistit mimo špičku jízdu vlakem zdarma - z programu SPOZ přitom podpořilo necelých 800 voličů.

Kromě Suverenity se do první desítky dvakrát probojovala už jen ODS a KDU-ČSL. Lidovci slibují celorepublikovou síť cyklostezek. Čtenáři se - pro někoho možná překvapivě - chytili i na prosazení etické výchovy ve školách.

Veřejnoprávní tisk? Děkujeme, nechceme

ODS uspěla s návrhem zvýšit rychlost na dálnicích na 150 kilometrů v hodině a úhradu amalgámových plomb pouze lidem, kteří tři roky chodí na pravidelné prohlídky. ODS se tak jistí do budoucna - nárok na plombu zdarma vznikne ve čtvrtém roce vládnutí, tedy právě v roce před dalšími volbami.

V anketě naopak zcela propadl nápad Aktivu nezávislých občanů, aby vznikl veřejnoprávní tištěný deník. Pro ten se vyslovilo jen 172 lidí.

Příliš netáhne ani kultura. Piráti a sociální demokracie skončili v poslední pětici s návrhy na dobrovolný, respektive volný vstup do veřejných kulturních institucí. LEV 21, který sliboval prodlouženou dobu muzeí a galerií tak, aby je stihli navštívit i pracující, skončil na 45. místě.

Neuspěli ani Soukromníci s garancí náhrady za zrušené zahrádkářské kolonie nebo ČSSD se zřízením míst pro sportovní instruktory mládeže.

Příliš se neuchytily kuriózní nápady na zavedení hranic mezi Čechy, Moravou a Slezskem (DSSS) nebo autonomní zemské sněmy pro Moravu a Slezsko (Koruna Česká). Naopak do první dvacítky se dostal například návrh na to, aby se z veřejného pojištění platila alternativní medicína nebo aby se zahraniční filmy vysílaly kvůli vzdělávání v angličtině.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy