Toto jsou sliby, které chcete po volbách splnit. Čtěte

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 10. 2013 8:40
Čtenáři Aktuálně.cz vybírali nejlepší volební sliby.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Zrušte letní čas, zlevněte plínky a omezte možnosti poslanců, vzkázali voliči politikům. Líbila by se jim i MHD zdarma a etická výchova dětí.

Deník Aktuálně.cz vybral z volebních programů padesát zcela konkrétních slibů kandidujících politických stran. A nechal mezi nimi čtenáře vybrat ty, které by si opravdu přáli po volbách splnit.

Největší počet lidí - více než 3700 - si vybral zrušení letního času. Druhý největší počet hlasů získal návrh, aby poslanci mohli být zvoleni pouze dvakrát. S oběma sliby přitom přišla strana, která má jen mizivou naději na proniknutí do Sněmovny:  Suverenita - Strana zdravého rozumu

Komunisté bodovali se zákonem, jenž by donutil poslance dodržovat volební program: Pokud by předvolební sliby nedodrželi, soud by jim mohl odebrat mandát. Tento slib obsadil třetí místo.

Voličům se líbí také plán strany LEV 21, která slibuje nulovou DPH na dětské botičky, oblečení a pleny. Úsvit přímé demokracie nalákal voliče na boj s takzvanými nepřizpůsobivými. "Stát bude v problémových případech posílat přídavky na dítě rovnou škole na zaplacení obědů a školních výletů," navrhl Okamura a vyhoupl se s tímto slibem na pátou příčku.

Dvě tisícovky lidí by chtěly MHD zdarma z dílny pirátů. Podobný nápad - zajistit mimo špičku jízdu vlakem zdarma - z programu SPOZ přitom podpořilo necelých 800 voličů.

Kromě Suverenity se do první desítky dvakrát probojovala už jen ODS a KDU-ČSL. Lidovci slibují celorepublikovou síť cyklostezek. Čtenáři se - pro někoho možná překvapivě - chytili i na prosazení etické výchovy ve školách.

Veřejnoprávní tisk? Děkujeme, nechceme

ODS uspěla s návrhem zvýšit rychlost na dálnicích na 150 kilometrů v hodině a úhradu amalgámových plomb pouze lidem, kteří tři roky chodí na pravidelné prohlídky. ODS se tak jistí do budoucna - nárok na plombu zdarma vznikne ve čtvrtém roce vládnutí, tedy právě v roce před dalšími volbami.

V anketě naopak zcela propadl nápad Aktivu nezávislých občanů, aby vznikl veřejnoprávní tištěný deník. Pro ten se vyslovilo jen 172 lidí.

Příliš netáhne ani kultura. Piráti a sociální demokracie skončili v poslední pětici s návrhy na dobrovolný, respektive volný vstup do veřejných kulturních institucí. LEV 21, který sliboval prodlouženou dobu muzeí a galerií tak, aby je stihli navštívit i pracující, skončil na 45. místě.

Neuspěli ani Soukromníci s garancí náhrady za zrušené zahrádkářské kolonie nebo ČSSD se zřízením míst pro sportovní instruktory mládeže.

Příliš se neuchytily kuriózní nápady na zavedení hranic mezi Čechy, Moravou a Slezskem (DSSS) nebo autonomní zemské sněmy pro Moravu a Slezsko (Koruna Česká). Naopak do první dvacítky se dostal například návrh na to, aby se z veřejného pojištění platila alternativní medicína nebo aby se zahraniční filmy vysílaly kvůli vzdělávání v angličtině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy