Svět o českém zítřku: Pravice padne, komunisté se vrátí

Martin Novák Martin Novák
25. 10. 2013 7:19
Okamura a Babiš podle zahraničních expertů šikovně využívají znechucení lidí z politiky.
Foto: Lucie Kudláčková

Praha - Pravici čeká v nadcházejících českých volbách zřejmě historický debakl, komunisté se vrátí jako významná politická síla a ke slovu se dostávají strany-projekty byznysmenů, jako jsou Andrej Babiš a Tomio Okamura.

Zhruba takto vidí páteční a sobotní hlasování některá zahraniční média informující o politické situaci v České republice.

Specialista na střední Evropu Sean Hanley z prestižní London School of Economics na svém blogu napsal, že ODS nevede špatnou kampaň, ale to nestačí.

"Občanští demokraté si vybrali do čela Miroslavu Němcovou. Jednoho z mála politiků nedotčených korupcí a také první ženu, která stojí v čele velké české politické strany. Vedli novátorskou a místy vtipnou kampaň na Twitteru, ale voliče to moc nezaujalo," píše Hanley a pozastavuje se nad tím, že oproti volbám v roce 2010 ubude ODS zřejmě více než polovina hlasů (tehdy dostala strana dvacet procent - pozn. red.).

Tomio Okamura podle Hanleyho získává tvrdými útoky na dosavadní politiky, sociálně-populistickou rétorikou a poznámkami o romské menšině. "Svůj česko-japonský původ používá k odrážení nařčení z rasismu," soudí autor.

Zatímco pravice podle Hanleyho utrpí historickou porážku, Andrej Babiš vede dobře organizovanou a profesionální kampaň, ve které se mu daří lidi přesvědčit, že je efektivní byznysmen, který umí dát věci do pořádku a i Českou republiku může úspěšně řídit jako podnik.

Polský list Gazeta Wyborcza píše o Babišovi jako o "mediálním magnátovi," který využívá znechucení Čechů ze zavedeného politického establishmentu.

Agentura Reuters, z níž čerpá texty velké množství médií po celém světě, poslala svého reportéra do Ostravy. V reportáži si všímá rozdílů mezi Prahou a ostatními částmi republiky.

"Postkomunistická transformace České republiky byla povětšinou úspěšná. Země se stala díky zahraničním investicím silným exportérem. V Ostravě ale byla změna méně úspěšná než v metropoli Praze. Problémem je dlouhotrvající úpadek těžkého průmyslu, který těžce zápasí s konkurencí na jiných kontinentech," píše zpravodaj Reuters.

Domnívá se, že sociální demokraty čeká po volebním vítězství obtížná cesta ke splnění očekávání, která do nich vkládají lidé, jako jsou například ostravští horníci.

"Nezaměstnanost v Ostravě je jedenáct procent, v Praze jen pět," uvádí se v textu.

Slovenský deník Sme se věnuje tomu, že Komunistická strana Čech a Moravy skončí pravděpodobně druhá nebo třetí. Upozorňuje na to, že KSČM patří k nejbohatším stranám a má nejvíce členů.

"Zhruba 100 tisíc Čechů je členem nějaké strany, z toho 57 tisíc jich je v KSČM," píše slovenský deník.

Rozhlasová stanice Radio Free Europe se v materiálu na svém webu rovněž věnuje vysokým preferencím pro komunisty. "V zemi, která proslula masovými demonstracemi během takzvané sametové revoluce při svržení režimu v roce 1989, je možnost, že komunisté budou rozhodujícím faktorem při sestavování vlády po těchto volbách, pozoruhodná," napsal autor Ron Synovitz.

Francouzský deník Le Monde otiskl profil Andreje Babiše. Nechybí v něm, že jako chlapec žil podnikatel v Paříži a Ženevě, kde pracoval jeho otec jako "obchodní zástupce". Rovněž se zmiňuje o jeho členství v KSČ, nikoliv však o kontaktech s StB.

Podle Le Monde Babišovi chybí "nevázanost" italského politika Silvia Berlusconiho, se kterým je srovnáván, ale má charisma a obklopil se zástupci elit. Úspěšnými vysokoškolskými pedagogy, podnikateli, uznávanými novináři, píše list. 

 

Právě se děje

Další zprávy