Studentské volby vyhrála TOP 09 a Piráti s 18 procenty

Domácí Domácí, Jakub Novák
3. 10. 2013 19:15
Do sněmovny by podle studentského hlasování neprošli komunisté, Úsvit nebo zelení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Studentské volby vyhrála TOP 09 s téměř 18 procenty hlasů, v těsném závěsu za ní skončili Piráti. Do Sněmovny by mladí poslali ještě ANO, sociální demokraty, DSSS a ODS. ČTK to sdělila Bohumila Beranová ze společnosti Člověk v tísni, která volby nanečisto ve středu a ve čtvrtek pořádala na 434 středních školách. Do hlasování se zapojilo 50.551 studentů.

TOP 09 získala 17,8 procenta hlasů, volilo ji 9000 středoškoláků. Pirátům dalo hlas o 39 lidí méně, celkově měli 17,73 procenta. Zatímco TOP 09 volili hlavně gymnazisté, Piráti bodovali u středních odborných škol a učilišť. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše skončilo na třetím místě s 13,44 procenty hlasů, ČSSD měla 8,01 procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti zaujala 7,15 procenta hlasujících, občanským demokratům hodilo hlasovací lístek 6,19 procenta mladých voličů.

Do Sněmovny by už mladí nepustili například komunisty, Stranu svobodných občanů, Stranu zelených ani Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Řada studentů, kteří se studentských voleb zúčastnili, má již volební právo, ostatní ho brzy nabudou. Proto by svět dospělých neměl výsledky studentských voleb zlehčovat. To platí i pro politické strany," upozornil za organizátory Karel Strachota.

Projekt simuluje reálné volby, ve školách měli studenti volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se školy hlásily dobrovolně, volit pak mohli všichni žáci starší 15 let. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění, a do budoucna tak zvýšit i počet prvovoličů.

Kromě těchto souhrnných výsledků má pochopitelně každá škola k dispozici své vlastní a učitelé společenských věd mají díky tomu materiál pro následující hodiny.

Například na Střední škole zahradnické v pražských Nuslích to byl ostatně jeden z hlavních důvodů, proč tu ředitelka Dagmar Grauová iniciovala konání studentských voleb - vedla ji k tomu zejména snaha rozproudit mezi žáky politickou diskusi a zároveň si udělat obrázek o jejich postojích.

A jak volili její studenti? To, co ji zaskočilo, byla poměrně nízká volební účast, co se týče samotného pořadí stran, tak příliš překvapená není.

Nízká volební účast

"Z celkového počtu 63 oprávněných voličů se voleb zúčastnilo 24 žáků. Vítězem voleb se stala ČSSD se šesti hlasy, na druhém místě skončili zástupci hnutí ANO 2011 a České pirátské strany - ti měli po čtyřech hlasech a ostatní strany získaly jeden nebo dva hlasy," konstatuje Grauová.

Ředitelka Střední školy zahradnické Dagmar Grauová.
Ředitelka Střední školy zahradnické Dagmar Grauová. | Foto: Vojtěch Marek

"Samotné hlasování probíhalo tak, že studenti měli volební lístky se jmény jednotlivých politických stran, hnutí a koalic, které kandidují v reálných předčasných volbách, a za přítomnosti volební komise je vhazovali do volebních uren, které si připravují na školách sami," popisuje průběh voleb Bohumila Beranová z Člověka v tísni.

Jako ve skutečnosti

Školy si připravili volební místnosti věrně kopírující ty skutečné, jak se ostatně ukázalo na dvou pražských školách, které Aktuálně.cz navštívilo - nechyběli zde pochopitelně voličské seznamy (ty se po volbě ale skartují) ani paravany, za nimiž žáci kroužkovali svoji vybranou stranu. Oproti skutečným volbám však neměli k dispozici kompletní kandidátky, pouze seznam jednotlivých stran a hnutí.

"Volby má na každé škole na starosti volební studentská komise složená ze tří členů pod vedením jednoho pedagoga-garanta. Garant po skončení voleb odesílá přes zabezpečené webové rozhraní výsledky za školu do agentury Millward Brown ke zpracování, odkud poté dostaneme zpracované výsledky," dodává Beranová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy