Studentské volby vyhrála TOP 09 a Piráti s 18 procenty

Domácí Domácí, Jakub Novák
3. 10. 2013 19:15
Do sněmovny by podle studentského hlasování neprošli komunisté, Úsvit nebo zelení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Studentské volby vyhrála TOP 09 s téměř 18 procenty hlasů, v těsném závěsu za ní skončili Piráti. Do Sněmovny by mladí poslali ještě ANO, sociální demokraty, DSSS a ODS. ČTK to sdělila Bohumila Beranová ze společnosti Člověk v tísni, která volby nanečisto ve středu a ve čtvrtek pořádala na 434 středních školách. Do hlasování se zapojilo 50.551 studentů.

TOP 09 získala 17,8 procenta hlasů, volilo ji 9000 středoškoláků. Pirátům dalo hlas o 39 lidí méně, celkově měli 17,73 procenta. Zatímco TOP 09 volili hlavně gymnazisté, Piráti bodovali u středních odborných škol a učilišť. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše skončilo na třetím místě s 13,44 procenty hlasů, ČSSD měla 8,01 procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti zaujala 7,15 procenta hlasujících, občanským demokratům hodilo hlasovací lístek 6,19 procenta mladých voličů.

Do Sněmovny by už mladí nepustili například komunisty, Stranu svobodných občanů, Stranu zelených ani Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Řada studentů, kteří se studentských voleb zúčastnili, má již volební právo, ostatní ho brzy nabudou. Proto by svět dospělých neměl výsledky studentských voleb zlehčovat. To platí i pro politické strany," upozornil za organizátory Karel Strachota.

Projekt simuluje reálné volby, ve školách měli studenti volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se školy hlásily dobrovolně, volit pak mohli všichni žáci starší 15 let. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění, a do budoucna tak zvýšit i počet prvovoličů.

Kromě těchto souhrnných výsledků má pochopitelně každá škola k dispozici své vlastní a učitelé společenských věd mají díky tomu materiál pro následující hodiny.

Například na Střední škole zahradnické v pražských Nuslích to byl ostatně jeden z hlavních důvodů, proč tu ředitelka Dagmar Grauová iniciovala konání studentských voleb - vedla ji k tomu zejména snaha rozproudit mezi žáky politickou diskusi a zároveň si udělat obrázek o jejich postojích.

A jak volili její studenti? To, co ji zaskočilo, byla poměrně nízká volební účast, co se týče samotného pořadí stran, tak příliš překvapená není.

Nízká volební účast

"Z celkového počtu 63 oprávněných voličů se voleb zúčastnilo 24 žáků. Vítězem voleb se stala ČSSD se šesti hlasy, na druhém místě skončili zástupci hnutí ANO 2011 a České pirátské strany - ti měli po čtyřech hlasech a ostatní strany získaly jeden nebo dva hlasy," konstatuje Grauová.

Ředitelka Střední školy zahradnické Dagmar Grauová.
Ředitelka Střední školy zahradnické Dagmar Grauová. | Foto: Vojtěch Marek

"Samotné hlasování probíhalo tak, že studenti měli volební lístky se jmény jednotlivých politických stran, hnutí a koalic, které kandidují v reálných předčasných volbách, a za přítomnosti volební komise je vhazovali do volebních uren, které si připravují na školách sami," popisuje průběh voleb Bohumila Beranová z Člověka v tísni.

Jako ve skutečnosti

Školy si připravili volební místnosti věrně kopírující ty skutečné, jak se ostatně ukázalo na dvou pražských školách, které Aktuálně.cz navštívilo - nechyběli zde pochopitelně voličské seznamy (ty se po volbě ale skartují) ani paravany, za nimiž žáci kroužkovali svoji vybranou stranu. Oproti skutečným volbám však neměli k dispozici kompletní kandidátky, pouze seznam jednotlivých stran a hnutí.

"Volby má na každé škole na starosti volební studentská komise složená ze tří členů pod vedením jednoho pedagoga-garanta. Garant po skončení voleb odesílá přes zabezpečené webové rozhraní výsledky za školu do agentury Millward Brown ke zpracování, odkud poté dostaneme zpracované výsledky," dodává Beranová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy