reklama
 
 

Štěch: Vláda bude koaliční, postů pro ČSSD málo

31. 10. 2013 23:10
Předseda Senátu tak reagoval na odstoupení hejtmana Zimoly z vedení strany

České Budějovice - Čtvrteční večer na jihu Čech nepřinesl jen pád jedné z budoucích "hvězd sociální demokracie" Jiřího Zimoly, ale také další indicii o směřování probíhajících debat o možném kabinetu, vzešlé z předčasných voleb.

Šance sociálních demokratů poodkryl Milan Štěch, jejich šéf Senátu.

Hlasování občanů před týdnem sice formálně vyhrála ČSSD, avšak bez spolupráce s těsně druhým hnutím ANO a jednou z menších stran - nejreálněji KDU-ČSL - není schopna se ujmout vlády.

Situaci ještě více zamotaly kroky odbojné skupiny kolem Michala Haška, která se pokusila obejít předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a po poradě s prezidentem chtěla o vládě vyjednávat sama.

Vláda bude koaliční

Hejtman Zimola, jeden z Haškových spojenců, si zpackaným "pučem" a lhaním kolem něj podle předsedy Senátu a spolustraníka Milana Štěcha, zřejmě zkomplikoval vyhlídky na účast ve vládě.

Jihočeský hejtman byl ve stínovém kabinetu ČSSD ministrem pro místní rozvoj. "Byl vážným kandidátem, ale situace se zkomplikovala i výsledkem voleb. Vláda bude koaliční a postů (pro ČSSD) bude málo," řekl novinářům Štěch.

Další detaily ke kabinetním vyjednáváním neuvedl.

Možní koaliční partneři ČSSD sledují vývoj v sociální demokracii bedlivě. Už ve čtvrtek Hašek, Škromach, Tejc, kteří se v neděli na předsednictvu postavili proti Sobotkovi, otočili a podpořili mandát šéfa ČSSD k povolebnímu vyjednávání. Ve společném prohlášení uvedli, že jsou připraveni udělat maximum pro úspěch povolebního vyjednávání a jednotnou podporu všech 50 poslanců strany. Hašek se veřejně omluvil za to, že o schůzce v Lánech lhal. Chovanec podpořil Sobotku již ve středu.

Jako hejtman je šikovný

Štěch, který se účastnil českobudějovické porady, na níž Zimola odstoupil z republikového vedení, si nemyslí, že by Zimola měl skončit i v roli jihočeského hejtmana - byť mu "první krok do velké politiky nevyšel".

"Myslím si, že to by byla škoda, je to šikovný člověk, který tu udělal hodně práce, a věřím, že další ještě odvede. V této politice je velmi silný," uvedl Štěch.

Dvaačtyřicetiletý Zimola vstoupil do ČSSD v roce 2000. V roce 1998 se poprvé stal starostou Nové Bystřice na Jindřichohradecku, byl jím následujících deset let. V roce 2008 se stal krajským hejtmanem a loni funkci obhájil. V letošních volbách vedl ČSSD na jihu Čech jako lídr a zajistil si místo ve Sněmovně. V následujících týdnech se chce rozhodnout, jakou funci bude zastávat. "Souběh obou funkcí dlouhodobě nejde zvládnout," řekl dnes Zimola. Dodal, že jedno z míst opustí nejpozději do šesti měsíců. "Budu se však snažit, aby to bylo co nejdříve," uvedl.

autoři: Domácí, ČTK | 31. 10. 2013 23:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama