Štěch: Vláda bude koaliční, postů pro ČSSD málo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 10. 2013 23:10
Předseda Senátu tak reagoval na odstoupení hejtmana Zimoly z vedení strany
Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) novinářům potvrzuje, že horní komora schválila podání žaloby na prezidenta pro velezradu. Snímek ze 4. března 2013.
Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) novinářům potvrzuje, že horní komora schválila podání žaloby na prezidenta pro velezradu. Snímek ze 4. března 2013. | Foto: Reuters

České Budějovice - Čtvrteční večer na jihu Čech nepřinesl jen pád jedné z budoucích "hvězd sociální demokracie" Jiřího Zimoly, ale také další indicii o směřování probíhajících debat o možném kabinetu, vzešlé z předčasných voleb.

Šance sociálních demokratů poodkryl Milan Štěch, jejich šéf Senátu.

Hlasování občanů před týdnem sice formálně vyhrála ČSSD, avšak bez spolupráce s těsně druhým hnutím ANO a jednou z menších stran - nejreálněji KDU-ČSL - není schopna se ujmout vlády.

Situaci ještě více zamotaly kroky odbojné skupiny kolem Michala Haška, která se pokusila obejít předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a po poradě s prezidentem chtěla o vládě vyjednávat sama.

Vláda bude koaliční

Hejtman Zimola, jeden z Haškových spojenců, si zpackaným "pučem" a lhaním kolem něj podle předsedy Senátu a spolustraníka Milana Štěcha, zřejmě zkomplikoval vyhlídky na účast ve vládě.

Jihočeský hejtman byl ve stínovém kabinetu ČSSD ministrem pro místní rozvoj. "Byl vážným kandidátem, ale situace se zkomplikovala i výsledkem voleb. Vláda bude koaliční a postů (pro ČSSD) bude málo," řekl novinářům Štěch.

Další detaily ke kabinetním vyjednáváním neuvedl.

Možní koaliční partneři ČSSD sledují vývoj v sociální demokracii bedlivě. Už ve čtvrtek Hašek, Škromach, Tejc, kteří se v neděli na předsednictvu postavili proti Sobotkovi, otočili a podpořili mandát šéfa ČSSD k povolebnímu vyjednávání. Ve společném prohlášení uvedli, že jsou připraveni udělat maximum pro úspěch povolebního vyjednávání a jednotnou podporu všech 50 poslanců strany. Hašek se veřejně omluvil za to, že o schůzce v Lánech lhal. Chovanec podpořil Sobotku již ve středu.

Jako hejtman je šikovný

Štěch, který se účastnil českobudějovické porady, na níž Zimola odstoupil z republikového vedení, si nemyslí, že by Zimola měl skončit i v roli jihočeského hejtmana - byť mu "první krok do velké politiky nevyšel".

"Myslím si, že to by byla škoda, je to šikovný člověk, který tu udělal hodně práce, a věřím, že další ještě odvede. V této politice je velmi silný," uvedl Štěch.

Dvaačtyřicetiletý Zimola vstoupil do ČSSD v roce 2000. V roce 1998 se poprvé stal starostou Nové Bystřice na Jindřichohradecku, byl jím následujících deset let. V roce 2008 se stal krajským hejtmanem a loni funkci obhájil. V letošních volbách vedl ČSSD na jihu Čech jako lídr a zajistil si místo ve Sněmovně. V následujících týdnech se chce rozhodnout, jakou funci bude zastávat. "Souběh obou funkcí dlouhodobě nejde zvládnout," řekl dnes Zimola. Dodal, že jedno z míst opustí nejpozději do šesti měsíců. "Budu se však snažit, aby to bylo co nejdříve," uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy