Sobotka: Budu sám jednat o vládě, cítím velkou podporu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2013 18:29
Podle Bohuslava Sobotky by se "puč v ČSSD" odehrál i za jakéhokoli jiného výsledku voleb.
Foto: Aktuálně.cz

Praha- Bohuslav Sobotka povede z titulu předsedy ČSSD vlastní jednání o nové vládě, ačkoli ho jeho strana o víkendu vyloučila z vyjednávacího týmu. Dohodl se na tom telefonicky se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, řekl Sobotka na podvečerní demonstraci u Pražského hradu, kde se na jeho podporu sešlo několik stovek příznivců.

"Jsem zvolený předseda sociální demokracie a cítím obrovskou podporu. Od neděle jsem obdržel obrovské množství stanovisek, ve kterém mě spolustraníci i voliči vyzývají, abych nepodléhal mocenským intrikám," řekl Sobotka večer v České televizi s tím, že chce sestavit vládu a naopak nehodlá komplikovat povolební vyjednávání. Krizi strany podle něj lze zažehnat do konce týdne, pokud se lidé jako Michal Hašek vrátí zpět do struktur ČSSD a "ukončí své paralelní aktivity".

Sobotka byl v neděli předsednictvem ČSSD vyřazen z vyjednávacího týmu a vyzván k rezignaci na post předsedy strany. To odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč. Trvá na řádném sjezdu v březnu, kde by složilo své funkce kompletní vedení strany.

Pochodu na Sobotkovu podporu zúčastnili i senátor za ČSSD Jiří Dientsbier, šéf odborů Jaroslav Zavadil a další člen ČSSD Karel Březina. Všichni se shodně vyjádřili, že změnu předsedy může provést jen ústřední výkonný výbor strany, nikoliv samotné předsednictvo.

Sobotka mezitím hodlá vést separátní jednání o novém kabinetu. Na jednání z titulu předsedy strany se už dohodl s Babišem a v úterý by se chtěl domluvit také s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, dalším možným partnerem do koalice. Právě Bělobrádek v pondělí vyjádřil rozpaky ze situace v sociální demokracii a naznačil, že jednání o budoucí koalici nemají smysl, dokud se nevyjasní krize ČSSD.

Podobně mluví i lídr ANO Babiš. I Sobotkův oponent Michal Hašek přitom operuje předběžnou domluvou s Babišem, podle níž by v úterý mělo dojít k prvnímu vzájemnému jednání.

Sobotkovo rozhodnutí vést vlastní jednání hodnotí Hašek jako podivné. "Považuji to za poněkud zvláštní informaci, nicméně my budeme mít také tento týden politické grémium a tam si určitě řekneme s panem předsedou Sobotkou, jakou metodu vyjednávání zvolíme," uvedl dnes Hašek na stanici Radiožurnálu.

Bohuslav Sobotka se pod vlivem posledního vývoje nezúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Hradě. "Měl jsem to původně v plánu a za normálních okolností bych se ceremoniálu zúčastnil, ale staly se mimořádné události, které mě přinutily změnit program," konstatoval.

Vrcholí tím spor mezi Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem, vůči němuž se lídr sociální demokracie vymezil v ostrém pondělním prohlášení. Zeman by podle Sobotky neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD.

Za skandální Sobotka označil zejména fakt, že byl vyzván předsednictvem k rezignaci poté, co se jeho spolustraníci se Zemanem sešli. To je podle Sobotky regulérním pokusem o puč a mocenské převzetí strany. Za hlavní příčinu nižšího volebního výsledku označil Sobotka nejednotnost strany.

"ČSSD nesmí skončit jako SPOZ (Strana práv občanů - zemanovci). Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje (první místopředseda ČSSD) Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů, zejména z řad střední a mladší generace a také vzdělanější skupiny voličů," uvedl Sobotka.

Podle Sobotky vnitřní poměry v sociální demokracii prostřednictvím Haška ovlivňuje hradní kancléř a člen SPOZ Vratislav Mynář a také podnikatel a místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Sociální demokracie podle Sobotky musí zůstat autonomní stranou.

Kritici: Totální ztráta sebereflexe

Někdejší šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc Sobotkovo vyjádření odmítl.

"Musím říct, že to, co mě nejvíce překvapilo na tom dopise, jsou nejen osobní útoky na mě, či Michala Haška, ale především to, že demokratické rozhodnutí dvou třetin členů předsednictva je označováno za puč, či nějaký pokus o převrat," reagoval Tejc s tím, že už v neděli očekával Sobotkovu rezignaci.

Sobotní schůzku u prezidenta Tejc nechtěl příliš komentovat, uvedl ale, že za ním žádní kmotři nestojí a rozhoduje se autonomně. Za svébytnou nemá naopak reakci části veřejnosti, která dává třeba na sociálních sítích hlasitě najevo nesouhlas s postupem předsednictva.

"Pokud se týká reakce veřejnosti, tak ta je uměle vyvolávána lidmi kolem Jiřího Dienstbiera a myslím si, že nakonec důležité je, jak rozhodnou orgány sociální demokracie," dodal.

Proti Sobotkově vyjádření se ohradil i místopředseda strany Michal Hašek.

"Považuji za smutné, že rozhodnutí dvou třetin demokraticky zvoleného vedení strany v této situaci je považováno za puč a ukazuje to na totální ztrátu sebereflexe Bohuslava Sobotky. Považuji za neuvěřitelné, že Bohuslav Sobotka odmítá respektovat výsledek demokratického hlasování legitimně zvoleného vedení ČSSD." uvedl Hašek v prohlášení rozeslaném médiím.

Střet v ČSSD vyvolal pozornost i v Evropském parlamentu. Podle Hannese Swobody, který stojí v čele frakce sociálních demokratů v EP, je k sestavení vlády v Česku nezbytná jednota ČSSD, vítěze parlamentních voleb.

"Po posledních letech, kdy se (ČR) nedokázala zapojit na evropské úrovni, potřebujeme silnou vládu, která je rozhodnuta učinit z Evropy silnější a sociálně spravedlivější místo. Proto je jednotné stranické vedení nezbytné," uvedl Swoboda.

Sobotka: Pácháme sebevraždu

Sobotka si myslí, že by se strana měla soustředit na vyjednávání o sestavení vlády. "Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu," uvedl.

Volební výsledek je podle něj záminkou k pokusu o převzetí vedení ČSSD ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce.

Sobotka tvrdí, že je připraven vyvodit politickou odpovědnost na sjezdu, který by se měl uskutečnit v březnu příštího roku. Své funkce by tam podle něj měli dát k dispozici všichni členové vedení ČSSD.

"Budu rovněž respektovat fakt, pokud budu z funkce předsedy ČSSD odvolán tajným hlasováním ÚVV (Ústředního výkonného výboru) v souladu se stanovami strany," dodal s tím, že na post předsedy ale nyní rezignovat nechce.

Dokument: Prohlášení Bohuslava Sobotky v plném znění

ČSSD by se jako vítěz voleb do Poslanecké sněmovny, které navzdory oslabení potvrdily její pozici nejsilnější české politické strany, měla soustředit na vyjednávání o sestavení vlády tak, aby v ní prosadila co nejvíce ze svého volebního programu. Místo toho čelí bezprecedentnímu útoku na změnu poměrů ve vedení strany, které dostávají ČSSD do vážné vnitřní krize právě v okamžiku, kdy by měla projevit odpovědnost vůči voličům, jednat seriózně a státotvorně. Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu a hazarduje s důvěrou více než jednoho milionu svých voličů.

Jsem přesvědčen, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie. Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Volební výsledek je jen záminka.

Ve skutečnosti jde o snahu o popření výsledků sjezdu a usnesení ÚVV ČSSD, které v tajném hlasování rozhodly o tom, kdo ČSSD povede do voleb a kdo za ni má být pověřen sestavením vlády v okamžiku, kdy volby vyhraje. Stejní lidé, kteří připravili probíhající vnitrostranický puč, stáli za snahou odstranit předsedu ČSSD na jednání ÚVV ČSSD, kde se uprostřed horké fáze volební kampaně hlasovalo o pověření k sestavení vlády. Už tehdy jim bylo jedno, co projevená vnitřní nejednota udělá s podporou veřejnosti v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny. Už tehdy nad tímto hlasováním mnozí občané kroutili hlavou a média ho označovala za velkou chybu ve volební kampani ČSSD.

Právě vnitřní nejednota ČSSD byla hlavní příčinou toho, že volební výsledek ČSSD zůstal za očekáváním jak našich členů, tak voličů. Podle všech dostupných analýz nám lidé ze všeho nejvíce vyčítali rozhádanost a spory uvnitř ČSSD. Každý, kdo sledoval dění ve straně v uplynulých letech ví, že klíčový podíl na existenci dvouhlavé ČSSD má právě její místopředseda Michal Hašek, který dlouhodobě není schopen respektovat fakt, že nebyl zvolen předsedou ČSSD. Tuto dvouhlavost ČSSD před volbami zneužívali i naši političtí konkurenti, včetně strany Zemanovců.

Pokládám za pohrdání voliči, pokud je předseda strany, který vedl několik měsíců volební kampaň, objel celou republiku, vystupoval na stovkách veřejných shromáždění, a dosáhl nakonec volebního vítězství, odstaven bez jakéhokoliv odůvodnění od povolebního jednání o sestavení vlády. V minulosti strany se to nikdy nestalo.

Jsem přesvědčen, že prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD. Je skandální, že k pokusu o puč došlo na půdě ČSSD krátce poté, kdy se s ním Michal Hašek a Jeroným Tejc sešli. Miloš Zeman nemá právo radit ČSSD zejména poté, kdy projekt jeho osobní strany SPOZ už podruhé ve volbách nedokázal překročit hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny a skončil s 1,5 procenty hlasů naprostým volebním debaklem. Pokud z těchto voleb vzešla levice oslabena, pak na tom nese svůj podíl také levicový prezident Zeman a chování jeho prezidentské vlády. Zvolení Miloše Zemana prezidentem a Rusnokova vláda bohužel levici k lepšímu volebnímu výsledku nepomohly.

ČSSD nesmí skončit jako SPOZ. Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů, zejména z řad střední a mladší generace a také vzdělanější skupiny voličů. Stejně tak učiní ČSSD nevolitelnou a nepřitažlivou přenášení zákulisních nedemokratických praktik, které jsme viděli ve SPOZ před volbami, na půdu ČSSD. Sociální demokracie musí zůstat autonomní, otevřenou a demokratickou stranou s moderním levicovým programem.

Je rovněž nepřijatelné, aby prostřednictvím Michala Haška významně ovlivňovali vnitřní poměry v ČSSD lidé jako Nejedlý, Mynář a Tvrdík.

ČSSD tu zůstala po volbách jako poslední velká tradiční politická strana. Nesmí se stát obětí hrátek několika funkcionářů, kteří vidí jen své ambice a vládní posty. Nesmí skončit vnitřně rozbitá jako ODS. Obávám se toho, že takto oslabená strana nebude schopna vyjednat důstojné podmínky pro účast ve vládě a bude možným partnerům pro smích. Voliči nepochopí, proč se hádáme v situaci, kdybychom měli prosazovat naše sliby, dané ve volbách.

Děkuji členům ČSSD, sociálně demokratickým voličům i dalším občanům za četná vyjádření podpory a solidarity, která jsem obdržel v uplynulých hodinách. Nikdy v životě jsem během jedné noci nedostal tolik zpráv SMS. Z několika stovek SMS a e-mailů byl jen jeden jediný negativní, podporující stanovisko Michala Haška.

Za všechny reakce cituji jedinou: "Jako dlouholetý volič ČSSD jsem zděšen a zhnusen zradou některých vedoucích činitelů. Vrazili nůž do zad svého předsedy. Chopili se záminky o neúspěchu ve volbách, přitom zosnovatelé útoku mají za výsledky voleb stejnou zodpovědnost. Věrně posloužili Zemanovi v pomstě proti Sobotkovi. Jsou to kariéristi, jde jim jen o svoje koryta. Víckrát už volit ČSSD nebudu."

Jsem připraven vyvodit kdykoliv politickou odpovědnost na sjezdu ČSSD, který mne do funkce předsedy dvakrát zvolil. Domnívám se, že volební sjezd ČSSD by se měl uskutečnit ještě před volbami do Evropského parlamentu, v březnu roku 2014, a že by tam mělo dát k dispozici své funkce celé současné vedení strany. Budu rovněž respektovat fakt, pokud budu z funkce předsedy ČSSD odvolán tajným hlasováním ÚVV v souladu se stanovami strany.

Nebudu ustupovat nátlaku, špinavé kampani a nedemokratickým praktikám, které připomínají metody, jež uplatňoval Zdeněk Fierlinger na půdě ČSSD v roce 1948. Pokud bych se takovým metodám nyní podřídil, popřel bych všechny hodnoty, které v politice léta prosazuji. I proto jsem se rozhodl na funkci předsedy ČSSD nerezignovat.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Zaměstnanci České pošty budou tři dny stávkovat, sníží pracovní tempo

Chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací na České poště bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit 9000 pracovníků, tedy třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala. Odborové organizace SOS-21 a NOS ČP to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě.

"Stávka na dny 29. září až 1. října bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty. Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti BOZP a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců," uvedl předseda odborů NOS Flip Janovský.

Vytvoření pracovní skupiny, která by řešila přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky na poštách, slíbil Knap po jednání s odboráři na začátku září. Vytvořená pracovní skupina je ale podle odborů nefunkční a nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců. V polovině září navíc vedení podniku vydalo prohlášení, podle kterého Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci nejsou v žádném případě přetěžováni.. Odboráři poté zřídili vlastní pracovní skupinu bez účasti managementu.

Veškeré výstupy a konkrétní zjištění v oblasti dodržování BOZP mají pošťáci zasílat odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bidenova administrativa vydala nová pravidla, jež mají chránit dětské přistěhovalce

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí ohlásila nové kroky k udržení programu pro dětské přistěhovalce DACA. Program chrání mladé lidi před vyhoštěním a o jeho zrušení usilovala minulá vláda Donalda Trumpa.

Podle stanice CNN k březnu v USA využívalo DACA 613 030 lidí. Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas ohlásil nová pravidla, avšak dodal, že nemohou nahradit rozhodnutí Kongresu, který jediný může uživatelům programu DACA poskytnout trvalou ochranu.

Nová pravidla stanovují, že DACA mohou využívat ti, kdo přišli do USA před dovršením 16. roku, trvale v USA pobývali od června 2007, jsou nyní ve škole nebo ji absolvovali, nespáchali těžký zločin a neohrožují národní bezpečnost.

Program se týká přistěhovalců, kteří do USA přišli v dětském věku a díky DACA mohli získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Trump usiloval o zrušení programu od roku 2017, na soud se obrátil následujícího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy