Sdružení: V nové Sněmovně bude méně žen než dřív

ČTK ČTK
28. 10. 2013 15:45
Do lavic zasedne 39 žen (19,5 %), což znamená o 5 poslankyň méně, než v té předchozí.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V nové Poslanecké sněmovně zasedne o pět poslankyň méně než po minulých volbách.

Upozornilo na to Sdružení Fórum 50%, které prosazuje rovné zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích a v politice. Do lavic se celkem posadí 39 žen, což znamená podíl 19,5 procenta.

S jedenácti poslankyněmi bude mít nejvíce žen klub KSČM, deset žen bude reprezentovat hnutí ANO. Naopak v barvách KDU-ČSL se do dolní komory parlamentu žádná z kandidátek nedostala, vítězná ČSSD má šest poslankyň z 50 mandátů. 

"Osobně jsem očekávala ještě větší propad. Za tristní považuji nulové zastoupení žen mezi poslanci KDU-ČSL, která má v členské základně více než polovinu žen. Rovněž skóre ČSSD je navzdory zlepšení oproti minulým volbám velmi nízké," uvedla v tiskové zprávě ředitelka sdružení Jana Smiggels Kavková.

V neprospěch žen mnohdy hrály preferenční hlasy. Celkem osm kandidátek kvůli nim přeskočili mužští kolegové nominovaní na nižších místech.

Také kvůli tomu je podle Smiggels Kavkové nezbytné zavedení kvót, aby se zastoupení obou pohlaví v politice vyrovnalo. "Ani preferenční hlasy nejsou zárukou toho, že více než polovina populace bude patřičně reprezentována i ve vrcholové politice," poznamenala.

V preferencích vede Němcová

V preferenčních hlasech byla napříč pohlavími nejúspěšnější Miroslava Němcová, která vedla do voleb ODS. Vedle ní se však v barvách této strany dostaly do sněmovny už jen Jana Černochová a Jana Fischerová, zbývajících třináct mandátů ODS získali muži.

Z regionálního pohledu mají ženy největší zastoupení mezi poslanci Ústeckého kraje, kde jejich podíl činí 28,57 procenta. Naopak v Plzeňském kraji nebyla zvolena žádná poslankyně. Méně než desetiprocentní zastoupení mají ženy ještě v Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Sdružení Fórum 50% na sebe upozornilo před volbami ohlášeným protestem s provokativním názvem "Nahoře bez", kterým chtělo upozornit na malé zastoupení žen na kandidátních listinách.

Při happeningu se nakonec proti očekávání nesvlékly zástupkyně tohoto hnutí, ale herci a muzikanti z recesistické kapely Vagyny dy Praga.

 

Právě se děje

Další zprávy